Radosław Furmański jednym z największych talentów polskiego żeglarstwa

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ /
zdjęcie autora artykułu

Radosław Furmański z Volvo Yotuh Sailing Team Poland jest na chwilę obecną jednym z najlepiej zapowiadających się polskich żeglarzy młodego pokolenia. 20-latek przed wyścigiem medalowym jest bardzo bliski pierwszego w karierze tytułu mistrza Polski.

Od wielu lat windsurfingowa klasa RS:X jest jedną z najmocniejszych konkurencji żeglarskich w Polsce i nasi reprezentanci regularnie przywożą medale z mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz zawodów Pucharu Świata. Coraz bliżej zakończenia kariery jest brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a uczestnik sierpniowych igrzysk w Rio de Janeiro Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) dopiero ostatnio zadeklarował, że chce powalczyć jeszcze o udział w igrzyskach, które odbędą się w 2020 roku w Tokio.

Na szczęście mamy też obiecujących młodych windsurferów, którzy coraz częściej zajmują czołowe miejsca na arenie międzynarodowej. Są to 22-letni Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz mający 20 lat Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Ten drugi jest członkiem Volvo Youth Sailing Team Poland. To grupa zawodników, której poza Polskim Związkiem Żeglarskim, głównym sponsorem jest Volvo Car Poland.

Polski oddział firmy Volvo zdecydował się wesprzeć najmłodszych żeglarzy, w których upatruje przyszłych olimpijczyków. W oparciu o plan i strategię długofalową Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Volvo kładzie nacisk na stworzenie zawodnikom optymalnych warunków przygotowań do rywalizacji międzynarodowej poprzez: wspomaganie nowoczesnymi technologiami, monitoring szkolenia, zakup niezbędnego sprzętu oraz stypendia dla zawodników, wspomagając finansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Ten program, aby inwestować w najmłodszych żeglarzy tak, abyśmy w przyszłości byli z nich wszyscy dumni, bardzo dobrze wpisuje się w żeglarskiego ducha Volvo - mówił przedstawiciel Volvo Car Poland, Stanisław Dojs, jeszcze podczas zeszłorocznej gali Polskiego Związku Żeglarskiego.

Radosław Furmański podczas mistrzostw Polski w Górkach Zachodnich w Gdańsku
Radosław Furmański podczas mistrzostw Polski w Górkach Zachodnich w Gdańsku

Radosław Furmański przygodę z żeglarstwem rozpoczął w 2008 roku i od razu zaczął od windsurfingu. Młody polski talent od kilku lat praktycznie z każdej imprezy międzynarodowej przywozi medale mistrzostw świata i Europy juniorów oraz kategorii młodzieżowych. Szczególnie duży progres poczynił w ciągu ostatniego roku. Jego najnowszym trofeum jest tytuł mistrza Europy do lat 21, który zdobył w lipcu w Helsinkach. Dobrzynianin startował wtedy razem z seniorami i w tej stawce zajął bardzo dobre szóste miejsce.

- W składzie Volvo Youth Sailing Team od niemal początku, czyli już trzeci rok, jest Radosław Furmański, który ostatnio zajął pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy w Helsinkach w klasie RS:X do lat 21. Niemal z każdej imprezy przywozimy medale lub miejsca w pierwszej dziesiątce - powiedział wiceprezes do spraw sportu PZŻ Tomasz Chamera.

Obecnie zawodnik dobrzyńskiego klubu jest liderem trwających w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzostw Polski i ma przewagę siedmiu punktów nad zajmującym drugą pozycję Przemysławem Miarczyńskim. Regaty zakończą się w niedzielę i Radosław jest już o krok od pierwszego w karierze złotego medalu w tej imprezie. Przed rokiem był trzeci.

- Radek pokazuje, że jego umiejętności są coraz większe. Jest to zawodnik, który zapewne będzie nam przynosił coraz więcej radości na arenach międzynarodowych. Nie tylko sobie, ale także polskiemu żeglarstwu - stwierdził podczas krajowych mistrzostw Chamera.

Program Volvo Youth Sailing Team Poland to nie tylko młody Furmański. Bardzo dobrze zapowiadają się także Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko/YKP Gdynia), które na przełomie grudnia i stycznia u wybrzeży Malezji zdobyły złote medale mistrzostw świata juniorów ISAF.

Na tych samych regatach brązowy medal w klasie Laser Radial zdobyła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która w poprzedni weekend została po raz trzeci z rzędu mistrzynią Polski juniorek, a na trwających krajowych mistrzostwach klas olimpijskich zajmuje obecnie trzecią pozycję wśród seniorek.

Ten program obejmuje także dwie załogi klasy 29er. Jedną z nich tworzą Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia), a w skład drugiej wchodzą ich klubowi koledzy Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński. Obie ekipy zdobyły brązowe medale na mistrzostwach Europy EUROSAF w 2015 roku.

W gronie młodych zawodników, których wspiera Volvo Car Poland, znajduje się także kitesurfer Błażej Ożóg (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który w 2015 roku stanął na najniższym stopniu podium na mistrzostwach świata. Możliwe, że ta dyscyplina pojawi się w programie igrzysk w Tokio w 2020 roku więc będzie to także szansa na olimpijski występ dla zawodnika z Sopotu.

Jeśli ci młodzi żeglarze będą się nadal rozwijać to część z nich może pójść w ślady Radosława Furmańskiego i zacząć z sukcesami rywalizować z seniorami o najwyższe lokaty w zawodach międzynarodowych.

Maciej Frąckiewicz z Górek Zachodnich w Gdańsku

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu:
Komentarze (0)