WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Yacht Club Sopot wrócił do gry i stanął na podium St. Maarten Heineken Regatta, drugie miejsce Tarnackiego

Ogromny pech jaki spotkał załogę Yacht Club Sopot przed rozpoczęciem St. Maarten Heineken Regatta zmobilizował ją do jeszcze większego wysiłku i na innym jachcie zajęła 3. miejsce. Drugie miejsce zajęła natomiast załoga Przemysława Tarnackiego.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / heinekenregatta.com / Laurens Morel

Po pechowym złamaniu masztu dzień przed głównymi zawodami załoga Yacht Club Sopot nie zamierzała się poddawać. Jeszcze tego samego dnia udało się potwierdzić miejsca na dwóch innych oceanicznych jednostkach regatowych w tym na jachcie "Monster Project", który tak samo jak "Green Dragon" uczestniczył w regatach Volvo Ocean Race (VOR) w roku 2008-2009. Załoga podzielona została na dwie równe części, z których jedna dołączyła do wspomnianego jachtu klasy VO70, a druga zameldowała się na równie pięknym, ale nieco starszym jachcie "Challenger", który brał udział w regatach Whitbread Race (wcześniejsza nazwa regat VOR). I w taki o to sposób członkowie klubu stanęli do walki również ze sobą, gdyż oba jachty zgłoszone były w klasie Ocean Racing.

Wynik w regatach przestał być priorytetem. Najważniejsze było to, aby móc kontynuować zawody i cieszyć się atmosferą żeglarskiego święta. Mimo to obie załogi dawały z siebie maksimum możliwości, co sprawiło, że również na linii mety osiągane czasy były bardzo dobre. W jednym z wyścigów "Monster Project" przypłynął w czasie rzeczywistym tylko za wielkim faworytem zawodów jachtem "SFS", którego załoga przygotowuje się do startu w kolejnych edycjach VOR. Nasza załoga bardzo podniosła możliwości regatowe jachtu, zapełniając kluczowe pozycje na pokładzie, a taktyka prowadzona przez mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza optymalizowała wynik na mecie.

Równie dobrze radziła sobie załoga "Challengera", którego sternikiem jest Chris Stamore-Major, zwycięzca wokółziemskiego wyścigu samotników Velux 5 Oceans Race (walczył wówczas między innymi ze Zbyszkiem Gutkowskim). Na tym 60-stopowym jachcie były tylko trzy osoby stałej załogi, dlatego też członkowie i przyjaciele klubu mieli pełne ręce roboty. Mimo, że jacht był zdecydowanie wolniejszy od swoich konkurentów, to dzięki dobremu przelicznikowi (w regatach, w których ścigają się różne jachty, każdy z nich posiada własny przelicznik, który koryguje jego czas na mecie) zajął ostatecznie trzecie miejsce w grupie, co w zaistniałej sytuacji należy uznać za ogromny sukces. Yacht Club Sopot staje na podium St. Maarten Heineken Regatta!

- Niesamowite jest to ile może się wydarzyć w ciągu jednego regatowego tygodnia. Od ekscytacji i szybkiej żeglugi na własnym VO70, poprzez chwilę frustracji po pechowym złamaniu masztu, ciężką pracę, aby móc kontynuować regaty, skończywszy na radości z żeglugi na wspaniałych oceanicznych jachtach regatowych i miejsca na podium regat. Wielkie uznania dla całej załogi, która pokazała charakter, nie poddała się i przede wszystkim została razem do samego końca - podsumowuje Mateusz Kusznierewicz, pierwszy sternik załogi.

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka

- Zdaliśmy ten test wzorowo! Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia sprawiła, że jesteśmy jeszcze mocniejsi. Dlatego już teraz myślimy o kolejnych wielkich projektach żeglarskich. Możemy już teraz potwierdzić, że niedługo wracamy na pokład jachtu klasy VO70, aby wystartować w największym europejskim klasyku żeglarskim, czyli w regatach The Fastnet Race. Serdecznie zapraszamy na pokład wszystkich tych, którzy chcieliby przeżyć niezapomnianą regatową przygodę - dodaje Filip Wójcikiewicz, Komandor Yacht Club Sopot.

Zwycięstwo w grupie uzyskał wspomniany francuski "SFS", drugie miejsce przypada "Amber Sails" z całą polską załogą Ocean Challenge Yacht Club i Przemysławem Tarnackim za sterem, za co należą się ogromne gratulacje.

- Jestem dumny z mojej załogi za pięć ciężkich dni żeglugi, każdy dał z siebie maksimum - dziękuję! Przywozimy do Polski zwycięstwo w Commodore's Cup i drugie miejsce w Heineken. Jestem również zadowolony z jachtu, który, tak jak zakładałem, okazał się być dobrym wyborem na nasze regaty. Gratulujemy również załodze Sopot Yacht Club doskonałego trzeciego miejsca i postawy w trudnych warunkach, z jakimi przyszło im się zmierzyć w tym tygodniu - powiedział Przemysław Tarnacki, skipper załogi Ocean Challenge Yacht Club.

Video relacje z wydarzeń podczas St. Maarten Heineken Regatta można znaleźć na klubowej stronie na Facebooku https://www.facebook.com/ycsopot oraz Instagramie yachtclubsopot_2015. Pełna relacja po zakończeniu regat dostępna będzie również na stronie http://www.yachtclubsopot.com

Czy polskie załogi staną w tym sezonie na podium innych regat?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa / inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.