KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trzykrotny mistrz świata będzie dowodził jachtem MAPFRE podczas Volvo Ocean Race

Trzykrotny mistrz świata oraz złoty i srebrny medalista olimpijski w klasie 49er, Hiszpan Xabier Fernandez będzie dowodził jachtem teamu MAPFRE podczas okołoziemskich regat Volvo Ocean Race 2017-2018.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
PAP/EPA / Maria Muina

Oficjalna strona najdłuższych na świecie i najtrudniejszych profesjonalnych zawodów sportowych podała, że podczas trzynastej edycji regat Volvo Ocean Race, która odbędzie się w latach 2017-2018, skipperem hiszpańskiego teamu MAPFRE będzie Xabi Fernandez.

Hiszpan jest bardzo utytułowanym żeglarzem, razem z Ikerem Martinezem ścigał się w olimpijskiej klasie 49er. Obaj panowie trzykrotnie byli mistrzami świata (2002, 2004, 2010), trzy razy stawali również na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy (2002, 2007, 2008) oraz zostali mistrzami olimpijskimi w Atenach w 2004 roku i wywalczyli srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Natomiast w 2011 roku Xabi i Iker zostali żeglarzami roku, otrzymując nagrodę ISAF Rolex World Sailors of the Year. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana od 1994 roku żeglarzom regatowym za wybitne osiągnięcia. Tytuł przyznawany jest każdego roku, a proces wyłaniania oparty jest na otwartym zgłaszaniu kandydatów, na których następnie oddaje głosy 130 związków żeglarskich z całego świata, będących członkami ISAF (obecnie World Sailing).

Poza tym Hiszpanie brali udział w czterech poprzednich edycjach Volvo Ocean Race (2005-2006, 2008-2009, 2011-2012, 2014-2015) i za każdym razem reprezentowali jacht ze swojego kraju. Dla Fernandeza będzie to jednak debiut w roli skippera. Z kolei po raz pierwszy nie znajdzie się w załodze jego wieloletni partner żeglarskich zmagań, Iker, który dowodził hiszpańskimi teamami w dwóch poprzednich edycjach.

MAPFRE jest trzecim teamem, który zgłosił się do tych prestiżowych zawodów żeglarskich. W zeszłym roku swój udział zapowiedzieli holenderski AkzoNobel ze sternikiem Simeonem Tienpontem oraz chiński Dongfeng Race Team z francuskim sternikiem Charlesem Caudrelierem. Hiszpański team zajął w poprzedniej edycji trzecie miejsce.

Start trzynastej edycji regat dookoła świata Volvo Ocean Race zaplanowany jest na 22 października 2017 roku. Czwarty raz z rzędu miejscem rozpoczęcia zawodów będzie hiszpańskie miasto Alicante. Start poprzedzi wyścig portowy, który odbędzie się 14 października. Natomiast po raz pierwszy metą będzie holenderska Haga. Zawodnicy będą żeglowali na 65-stopowych jachtach po wodach czterech oceanów i po dodaniu do trasy Melbourne odwiedzą 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa będzie najdłuższa w historii, bo będzie liczyła aż 46000 mil morskich.

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
Czy team MAPFRE znajdzie się na podium 13. edycji Volvo Ocean Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
volvooceanrace.com / inf.własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×