Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Vestas 11th Hour Racing czwartym uczestnikiem Volvo Ocean Race

Amerykańsko-duński team Vestas 11th Hour Racing został czwartym oficjalnym uczestnikiem, zgłoszonym do 13. edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Jachtem dowodził będzie Charlie Enright ze Stanów Zjednoczonych.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
PAP/EPA / Nic Bothma

We wtorek 21 marca ogłoszono, że team Vestas 11th Hour Racing został czwartą załogą, która oficjalnie zgłosiła się do okołoziemskich regat Volvo Ocean Race 2017-2018. Głównym dowodzącym na amerykańsko-duńskim jachcie będzie Charlie Enright ze Stanów Zjednoczonych, który brał udział również w poprzedniej edycji (2014-2015), ale był wtedy skipperem amerykańsko-tureckiego zespołu Team Alvimedica. Dyrektorem teamu Vestas będzie kolejny Amerykanin Mark Towill, dla którego będzie to również drugi start w najdłuższych na świecie i najtrudniejszych profesjonalnych zawodach sportowych. Wcześniej razem z Enrightem był członkiem załogi na Alvimedice.

Firma Vestas to duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych. Jest największym wytwórcą turbin wiatrowych na świecie. W poprzedniej kampanii zespół pod nazwą Team Vestas Wind i duńską flagą zajął ostatnie, siódme miejsce. Jednak głównym powodem takiego wyniku było wpłynięcie na rafę koralową podczas drugiego etapu regat z Kapsztadu w RPA do Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jacht ściągano z mielizny 48 godzin i uszkodzenia były na tyle poważne, że powrót ekipy do rywalizacji był bardzo niepewny.

Ostatecznie udało się jej wrócić na przedostatni, siódmy odcinek zawodów, na którym zajęła bardzo dobre drugie miejsce. Na ostatnim etapie team z Danii był szósty, a wcześniej podczas pierwszego odcinka zameldował się na mecie czwarty.

Przed teamem Vestas 11th Hour Racing trzy załogi zgłosiły swój udział do najbliższej edycji Volvo Ocean Race. W zeszłym roku swój start zapowiedzieli holenderski AkzoNobel ze sternikiem Simeonem Tienpontem oraz chiński Dongfeng Race Team z francuskim sternikiem Charlesem Caudrelierem. Z kolei w ostatni dzień stycznia bieżącego roku wpłynęło zgłoszenie hiszpańskiego teamu MAPFRE, którego kapitanem został trzykrotny mistrz świata oraz złoty i srebrny medalista olimpijski w klasie 49er, Hiszpan Xabier Fernandez.

Start trzynastej edycji regat dookoła świata Volvo Ocean Race zaplanowany jest na 22 października 2017 roku. Czwarty raz z rzędu miejscem rozpoczęcia zawodów będzie hiszpańskie miasto Alicante. Start poprzedzi wyścig portowy, który odbędzie się 14 października. Natomiast po raz pierwszy metą będzie holenderska Haga. Zawodnicy będą żeglowali na 65-stopowych jachtach po wodach czterech oceanów i odwiedzą 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa będzie najdłuższa w historii, bo będzie liczyła aż 46000 mil morskich.

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka

Czy team Vestas 11th Hour Racing znajdzie się na podium Volvo Ocean Race 2017-2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
volvooceanrace.com
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×