KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Agata Barwińska zajęła dziewiąte miejsce w Pucharze Europy w Medemblik

Agata Barwińska zajęła dziewiąte miejsce w klasie Laser Radial podczas regat rangi Pucharu Europy Delta Lloyd Regatta, które odbyły się w holenderskim Medemblik. Na czternastej pozycji zawody ukończyła Magdalena Kwaśna.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Klaas Wiersma Media / Delta Lloyd Regatta

W sobotę odbywały się podwójnie punktowane wyścigi medalowe w których mogli startować zawodnicy z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej. Żeglarze spoza pierwszej dziesiątki mieli natomiast jeszcze jeden wyścig w normalnej formule. W przeciwieństwie do piątku, tym razem wiatr od rana pozwolił na planowe rozpoczęcie ścigania, bo wiał z prędkością od 5 aż do 17 węzłów.

Z polskich żeglarzy jedynie Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie Laser Radial zakwalifikowała się do wyścigu medalowego i teoretycznie miała jeszcze szansę nawet na drugi stopień podium. Jednak nasza żeglarka dopłynęła w ostatnim starcie dziesiąta i zakończyła holenderską imprezę na dziewiątej pozycji. To drugie z rzędu międzynarodowe zawody polskiej zawodniczki w których zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce, ponieważ rywalizację w Pucharze Świata w Hyeres, który odbył się pod koniec kwietnia, ukończyła na piątej pozycji. W dwóch wcześniejszych imprezach - PŚ w Miami oraz Pucharze Europy w Palma de Mallorca - była kolejno dwudziesta druga i trzydziesta. Widać, że po słabszym początku roku Polka osiągnęła dobrą dyspozycję.

Jeszcze w piątek prawie pewna końcowej wygranej była Japonka Manami Doi, ponieważ jej przewaga nad drugą w klasyfikacji zawodniczką wynosiła osiemnaście punktów, a w wyścigu medalowym można ich odrobić właśnie osiemnaście. W związku z tym wystarczyło, żeby w najgorszym wypadku Doi dopłynęła do mety dziewiąta. I tę właśnie pozycję zajęła, co dało jej końcowy triumf. Ze srebrnego medalu cieszyła się mistrzyni olimpijska z Rio, która jest także aktualną mistrzynią Europy, Marit Bouwmeester z Holandii, po tym jak wygrała sobotni start. Brązowy krążek wywalczyła Włoszka Silvia Zennaro, która osiągnęła metę za Holenderką.

Bliska zakwalifikowania się do wyścigu medalowego była reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która po piątkowych startach miała tyle samo punktów, co dziesiąta w klasyfikacji Maite Carlier z Belgii, ale została sklasyfikowana na jedenastej pozycji. W związku z tym Polka wystartowała w ostatnim normalnym wyścigu i zajęła w nim dopiero siedemnaste miejsce, co ostatecznie pozwoliło jej zająć czternastą lokatę na koniec regat. Natomiast pływająca w srebrnej grupie Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) była tego dnia dziesiąta i ukończyła holenderskie zawody na trzydziestej ósmej pozycji.

ZOBACZ WIDEO Wielka radość piłkarzy Realu Madryt [ZDJĘCIA ELEVEN]


W klasie Laser Standard czołowa dziesiątka miała przeprowadzony wyścig medalowy już w piątek, a w sobotę pływali tylko zawodnicy z pozostałych flot. Regaty wygrał Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii, a skład podium uzupełnili Amerykanin Charlie Buckingham oraz Australijczyk Matthew Wearn.

Polacy rywalizowali w grupie srebrnej. Najwyżej z nich sklasyfikowany został Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w ostatnim starcie minął linię mety dwudziesty dziewiąty i został sklasyfikowany na pięćdziesiątej siódmej pozycji. Po miejscu trzydziestym pierwszym, na sześćdziesiątej lokacie zatrzymał się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia). Z kolei sześćdziesiątą piątą pozycję zajął ostatecznie Dawid Kania (ŻLKS Poznań), zajmując w sobotnim wyścigu trzydzieste drugie miejsce.

W klasie 49erFX zastosowano inną formułę. Zamiast podwójnie punktowanego wyścigu medalowego dla pierwszej dziesiątki, odbyły się trzy, ale za to punktowane normalnie. Pozostałe załogi - w tym trzy polskie - miały tylko jeden wyścig. W nim nie wystartowały jednak Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) oraz Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i zajęły w całych regatach miejsca szesnaste oraz siedemnaste. Natomiast Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po dopłynięciu jako dziesiąte, uplasowały się tuż za swoimi koleżankami z reprezentacji. Najlepsza okazała mieszana załoga z Chorwacji, Enia Nincević i Petar Cupac (miejsca 1., 5. i 1.). Drugą pozycję utrzymały Holenderki Annemiek Bekkering i Jeske Kisters (miejsca 8., 2. i 4.), a na trzeciej pozostali John Pink i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii (miejsca 2., 1. i 3.).

W męskim odpowiedniku czyli w klasie 49er bardzo dobrym, drugim miejscem w sobotnim wyścigu zakończyli regaty Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn) i w ogólnej klasyfikacji znaleźli się na trzynastej pozycji. Natomiast w całych zawodach triumfowali Niemcy Tim Fischer oraz Fabian Graf (miejsca 6., 4. i 2.). Drugą pozycję utrzymali Portugalczycy Jorge Lima i Jose Luis Costa (miejsca 2., 2. i 8.), a na trzecią ostatecznie wskoczył inny niemiecki duet, brązowi medaliści igrzysk w Rio de Janeiro, Erik Heil i Thomas Ploessel (miejsca 1., 1. i 6.).

Czy Agata Brwińska zajmie w tym sezonie miejsce na podium zawodów międzynarodowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×