Za nami 2. część Pucharu PZŻ, w klasie 470 wygrały Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska

W niedzielę zakończyła się w Krynicy Morskiej druga część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. W olimpijskiej klasie 470 zwyciężyły Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska - informuje z miejsca regat Maciej Frąckiewicz.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Za nami druga część tegorocznego Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Od piątku do niedzieli na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowało 289 zawodników z 47 klubów. Te regaty co rok tradycyjnie rozpoczynają sportowy sezon żeglarski w Polsce. Już drugi raz z rzędu miejscem imprezy była właśnie Krynica i wiele wskazuje na to, że za rok żeglarze ponownie się tutaj zjawią, ponieważ panują tutaj bardzo dobre warunki żeglarskie. Poza tym do dyspozycji jest wyremontowany i oddany do ponownego użytku w lipcu 2012 roku port. Podczas ostatniego dnia zawodów od rana panowały dobre warunki wietrzne i komisja sędziowska mogła przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi.

- Jeżeli pan burmistrz będzie skłonny, żeby nas tutaj gościć i jeżeli będziemy współpracowali tak jak udawało się nam to do tej pory to jak najbardziej będziemy chcieli wrócić do Krynicy Morskiej. Jest to miejsce bardzo gościnne do którego warto wracać - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. - Rywalizacja pokazuje, że akwen w Krynicy jest bardzo wartościowy - dodał.

Jedyną klasą olimpijską, która startowała w tej części regat była 470, gdzie mężczyźni i kobiety pływały razem. Bezkonkurencyjna okazała się dziesiąta załoga igrzysk w Rio de Janeiro, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). W niedzielnych wyścigach Polki czterokrotnie były najlepsze. Panie przyzwyczaiły już wszystkich do tego, że prawie na każdych regatach w Polsce okazują się lepsze nawet od załóg męskich. Warto przypomnieć, że dla Irminy jest to pierwszy start od siedmiu i pół miesiąca. Tak długa przerwa była spowodowana operacją kontuzjowanego kolana i rehabilitacją. Drugą pozycję ostatecznie zajęli Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Oni tego dnia dwa razy byli drudzy, raz minęli linię mety na trzeciej pozycji, a ostatniego wyścigu nie ukończyli. Trzecią lokatę w ogólnej klasyfikacji zajęły Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS Warszawa), po tym jak dopływały trzecie, piąte, siódme oraz czwarte.

W juniorach w windsurfingowej klasie RS:X zdeklasowała rywalki Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która wygrała wszystkie sześć niedzielnych wyścigów. Za nią uplasowały się jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak (miejsca 2., 3., 2., 2., 4. i 2.) oraz Marta Popłonyk z AZS Poznań (miejsca 5., 2., 3., 3., 2. i 3.). Różnice między pierwszą trójką były bardzo wyraźnie. Weronika straciła do Lidii aż dwanaście punktów, a z kolei Martę dzieliło od drugiej pozycji jedenaście "oczek".

Natomiast wśród chłopców rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie zwyciężył Jakub Sykuła z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 2., 2., 4., 4., 9. i 1.). Trzy punkty za nim zakończył regaty jego klubowy kolega Aleksander Przychodzeń (UFD-falstart i miejsca 1., 3., 2., 1. i 2.), a jeszcze cztery punkty dalej znalazł się Kajetan Pawłowski z AZS-u Poznań (miejsca 3., 4., 6., 4., UFD i 4.). Zwycięzcy w obu flotach zapewnili sobie dofinansowanie na mistrzostwa świata juniorów, które od 21 czerwca do 1 lipca odbędą się w Torbole we Włoszech.

W klasie Laser Radial mężczyzn swoją dominację potwierdził wielokrotny mistrz świata i Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), wygrywając trzy ostatnie starty. Drugi w całych regatach był Mateusz Hanke z klubu AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 4., 5. i 2.), a ostatnią medalową pozycję zajął Wojciech Klimaszewski z MBSW/UKŻR Giżycko (miejsca 8., 2. i 3.).

W Laserze 4.7 w kategorii chłopców pewnie wygrał Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice), po tym jak przypływał w niedzielę pierwszy, drugi oraz jedenasty. Dziewięć punktów stracił do niego reprezentujący klub YC PTTK Beskid Nowy Sącz, Marek Rospond (miejsca 7., 5. i 2.), a trzecią lokatę zajął Maciej Jarosz z klubu YC Zefir Drakkar Poraj (miejsca 15., 3. i 1.). Natomiast wśród dziewczynek pierwszą trójkę utworzyły Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko) - miejsca 1., 3. i 1., jej klubowa koleżanka Magdalena Daniszewska, która dwa drugie miejsce przedzieliła falstartem przy wywieszonej czarnej fladze oraz zawodniczka klubu MKŻ Arka Gdynia, Natalia Kuczys (miejsca 3., 2. i 3.).

W klasie 29er, gdzie załogi męskie startowały z żeńskimi, wygrali reprezentanci Volvo Youth Sailing Team Poland, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia). Co prawda ostatni dzień rywalizacji rozpoczęli miejscami czwartym oraz trzecim, ale w dwóch następnych wyścigach przypływali już pierwsi. Drugą pozycję zajęli ich klubowi koledzy, Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 2., 5., 7. i 3.), którzy stracili do zwycięzców aż dziewięć punktów. Na najniższym stopniu podium stanęli Paweł Jakubowski i Franciszek Windorbski z KS Bazy Mrągowo (miejsca 5., 2., 2. i 5.). Czwartą lokatę zajęła natomiast najlepsza załoga dziewczyn, Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska z JKW Poznań (miejsca 1., 4., 3. i 4.).

Kolejną klasą, gdzie załogi dziewczyn i chłopaków rywalizowały w jednej flocie była 420. Tutaj najlepszym duetem okazali się Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa) - miejsca 10. 8. i 2., drugą pozycję zajęli Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (SSW MOS Iława/MBSW/UKŻR Giżycko) - UFD-falstart i miejsca 10. i 1., a na trzeciej lokacie znalazły się ostatecznie Barbara i Hanna Dzik z klubu YKP Gdynia (miejsca 6., 2. i 9.). Dziewczyny wygrały klasyfikację żeńską.

W katamaranach klasy Hobie Cat 16 startowali tylko zawodnicy klubu UKS Navigo Sopot. Najlepiej poradzili sobie Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (miejsca 2., 1., 1. i 1.), a następne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęli Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek (miejsca 1., 2., 3. i 4.) oraz Maja Niemira i Szymon Cierzan (miejsca 4., 3., 2. i 2.).

W klasie Cadet, trzema wygranymi wyścigami podczas ostatniego dnia rywalizacji, końcowy triumf zapewnili sobie Marcin Jarczewski i Adam Rutkowski (MKS Dwójka Warszawa), spychając na drugą lokatę swoje klubowe koleżanki, Karolinę Cendrowską i Hannę Gloeh (miejsca 3., 2. i 2.). Brązowe medale wywalczyli Bartłomiej Szlija i Marcel Kurjańczyk z klubu UKŻ Lamelka Kartuzy (miejsca 2., 3. i 3.).

Z kolei w kolejnej dwuosobowej klasie, L'Equipe wyprzedzić nie dały się Amelia Linowska i Julia Chmiel z KS Bazy Mrągowo (miejsca 1., 1. i 1.). Drugą pozycję utrzymały również Magdalena Chyła i Natalia Zdanowicz (Nauticus YC Olsztyn) - miejsca 2., 3. i 3., a trzecią zajęła mieszana załoga, reprezentująca kluby KS Spójnia Warszaw oraz KS Baza Mrągowo, Jacek Muszyński i Julianna Wypych (miejsca 3., 2. i 2.).

Czy w przyszłym roku na starcie Pucharu PZŻ stanie większa liczba zawodników niż w tym roku?