KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Regaty Sopot Match Race gotowe do startu!

Jachty Diamant 3000, match racingowi żeglarze światowej klasy. To pierwsze takie wydarzenie w żeglarskiej historii Polski. Do Sopotu zjechali zawodnicy z różnych zakątków świata, którzy powalczą o zwycięstwo w ramach cyklu Match Race Super League.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Energa Sopot Match Race 2016

Nie tylko amatorzy żeglarstwa, ale i turyści spacerujący po sopockim molo, mogli wczoraj obserwować treningi załóg. Od jutra w Round Robin zawodnicy rozpoczną walkę o tytuł pretendujący do miana tych najlepszych na świecie. To już kolejna, czternasta edycja regat Sopot Match Race, po raz pierwszy organizowana w Polsce w ramach cyklu Match Race Super League. W tym roku Sopot Match Race wraca do tradycji. Załogi będą rywalizować na jednokadłubowych jachtach Diamant 3000.

 - To co najbardziej określa Sopot Match Race to emocje. Akwen wokół sopockiego molo to idealne miejsce do przeprowadzenia takich zawodów. Również od strony widza regaty stanowią atrakcyjne wydarzenie - molo to doskonały punkt obserwacyjny, gdzie chętni mogą z bardzo bliska podglądać przebieg wyścigów - mówi dyrektor regat Magdalena Makowska.

Zasady są proste - trasę wyścigu wyznaczają 2 boje. Zwycięża załoga, która pierwsza przekroczy linię mety. Tu nie ma miejsca na bycie dżentelmenem, każda z załóg walczy o najlepszy wiatr i próbuje zmusić przeciwnika do błędu, wszystko oczywiście w ramach zasad funkcjonujących w match racingu. Dwa okrążania wokół boi rozstawionych przy molo to dawka niesamowitych emocji - nie tylko dla zawodników, ale także dla zgromadzonej publiczności. Przez cały czas trwania zawodów na każdego gościa czeka moc atrakcji przygotowanych przez sponsorów i partnerów wydarzenia.

Przez najbliższe 4 dni (2-5 sierpnia) na wodach wokół sopockiego molo, będzie można zobaczyć najlepszych z najlepszych walczących o punkty w Pucharze Świata. Dziś podczas rejestracji zawodnicy byli skrupulatnie ważeni - waga całej załogi nie może przekroczyć 350kg.

Na dzisiejszym porannym spotkaniu arbitrów z załogami odbyło się w losowanie jednostek, na których załogi wystartują w poszczególnych seriach. Ten system pozwala na wyeliminowanie ewentualnych podejrzeń o wcześniejsze lepsze przygotowanie poszczególnych jachtów. Za przygotowanie jachtów odpowiada organizator. O wynikach decydują zatem umiejętności i doświadczenie załogi, a nie sprzęt.

Aktualne wyniki sportowych zmagań będzie można śledzić na www.SopotMatchRace.com. Finał odbędzie się w sobotę 5 sierpnia. Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu i obejrzeć zawodów na żywo, organizator będzie zamieszczał spoty z ujęciami z każdego dnia na oficjalnej stronie regat.

Lista arbitrów
1. Cylupa Maciej - Polska
2. Sawicki Rafał - Polska
3. Prit Ruutel - Estonia
4. Weinberger Anastasia - Austria
5. Schuchardt Rudiger - Niemcy
6. Jos Spijkerman - Holandia

Lista startowa - jachty Diamant 3000
1. Dejan Presen (SLO)
2. Przemysław Tarnacki (POL)
3. Patryk Zbroja (POL)
4. Władimir Lipawski (RUS)
5. Andriej Nikołajew (RUS)
6. Szymon Jabłkowski (POL)
7. Karol Jabłoński (POL)

Meczem inaugurującym zawody będzie starcie tytanów. Pojedynek brązowego medalisty mistrzostw Europy Przemysława Tarnackiego i 11-krotnego mistrza świata klasy DN Karola Jabłońskiego.

Lista zawodników
1. Przemysław Tarnacki, Marcin Banaszek, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak
2. Patryk Zbroja, Marcin Zubrzycki, Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz
3. Dejan Presen, Mitja Nevecny, D.J. Korpershoek, Hrvoje Petrovic
4. Karol Jabłoński, Marek Stańczyk, Michał Szmul, Łukasz Kacprowski
5. Andriej Nikołajew, Aleksiej Nikołajew, Elena Nikołajewa, Iwan Noga, Jekaterina Koczkiwa
6. Władimir Lipawski, Andriej Kocznew, Paweł Mszenskij, Slava Kaptiuchin
7. Szymon Jabłkowski, Krzysztof Małecki, Piotr Małecki, Mateusz Błażejak

PROGRAM ZAWODÓW

ŚRODA 2 sierpnia
10:00 Umpires meeting – losowanie jachtów
12:00 - 16:00 Runda 1 Round Robin ("każdy z każdym")
16:00 - 18:00 Runda 2 Round Robin ("każdy z każdym")
19:00 Ceremonia otwarcia Sopot Match Race w Muszli Koncertowej

CZWARTEK 3 sierpnia
10:00 - 14:00 Runda 2 Round Robin ("każdy z każdym") - kontynuacja
14:00 - 18:00 Wyścigi Play-off

PIĄTEK 4 sierpnia
10:00 - 17:30 Wyścigi Play-off - kontynuacja i Półfinały
17:30 - 18:00 Wyścig VIP RACE

SOBOTA 5 sierpnia
10:00 - 15:00 Półfinały - kontynuacja i Finał
17:00 Ceremonia Zakończenia Regat

Partnerzy i sponsorzy
Partnerzy główni: Audi, Albert Riele, Sofitel Grand Sopot, Dr Irena Eris, Multikino, Bavaria Yachts
Partnerzy: PelleP, Moet, Gaggenau, Jura, Cosmopolitan, Siemens, Clever Frame, Modular Experience, Module Plan, Heban, Ocean Challenge, Super Yachts, Yachts & Yachting, Dimension-Polyant, Art Asset, Perrier, Kaya Ropes, Nautos, Sail Service, Kąpielisko Morskie Sopot, Etno Café, Wave Catamarans, Code Zero, Wiatr i Woda, trojmiasto.pl, W Ślizgu, Żagle, Monogram, Viva

Oficjalny broadcaster: Eleven Sports

Patron honorowy: Ministerstwo Sportu I Turystyki

O regatach

Sopot Match Race to pierwsze w Polsce Centrum Profesjonalnego Jachtingu Sportowego, które ma na celu promowanie i rozpowszechnianie tej prestiżowej odmiany żeglarstwa zawodowego oraz szeroko pojętego jachtingu sportowego. Realizacja naszej misji przejawia się przede wszystkim w organizowaniu Regat Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF w formule match racing. Będąc pionierem match racingu w Polsce, należymy jednocześnie do elitarnej grupy 15 światowych organizatorów tego typu zawodów o formacie - Grade 1. Zawody odbywają się wzdłuż sopockiego molo skupiając widzów i kibiców żeglarstwa. Poprzez match racing propagujemy również uprawianie żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek.

Kto wygra tegoroczną, 14. edycję regat Sopot Match Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×