Igor Kuczys wicemistrzem Europy w klasie Optimist!

Igor Kuczys wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy w klasie Optimist, które w dniach odbyły się w Burgas w Bułgarii. Najlepszą Polką była Pola Dzik, która zajęła dwudzieste pierwsze miejsce.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

Od wtorku 1 sierpnia do soboty 5 sierpnia u wybrzeży Bułgarii odbyły się mistrzostwa Europy w klasie Optimist. Na starcie regat stanęło siedmioro Polaków - czworo chłopców i trzy dziewczyny.

Najlepiej zaprezentował się Igor Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), który został wicemistrzem Europy. 14-latek aż w ośmiu z dziesięciu wyścigów mijał linię mety w pierwszej piątce, wygrywając jeden z nich. Jest to wielki wyczyn, bo młody polski żeglarz był drugi w gronie aż 153 zawodników z 43 krajów. Złoty medal wywalczył Serb Stefan Yuill, a na najniższym stopniu podium stanął Grek Iakovos-Dimitrios Dedes-Ntentopoulos.

W kategorii chłopców niezłe, osiemnaste miejsce zajął ostatecznie Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice). Dwudziesty trzeci Maksymilian Cymerman (UKS Barnim Goleniów), a trzydziestą czwartą pozycję zajął Rafał Pogorzelski (Nauticus Yacht Club Olsztyn).

W rywalizacji dziewczyn najwyżej sklasyfikowaną Polką była Pola Dzik (YKP Gdynia), która zajęła w Burgas dwudzieste pierwsze miejsce. 13-latka dość dobrze rozpoczęła mistrzostwa, bo w dwóch pierwszych wyścigach przypływała szósta oraz dziesiąta. Jednak później nie potrafiła żeglować już na takim poziomie i zatrzymała się na początku trzeciej dziesiątki w stawce 108 zawodniczek z 42 państw. Z kolei dwudziesta siódma była Weronika Jaroszek (MKŻ OPTI Kamień Pomorski), a siedemdziesiątą siódmą pozycję zajęła Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk).

Tutaj mistrzynią Europy została bezkonkurencyjna reprezentantka Argentyny Donna Mazzucchelli, która wygrała cztery wyścigi i tylko raz nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce. Zdobywczyni srebrnego medalu, India Page-Wood z Wielkiej Brytanii, straciła do zwyciężczyni aż dwadzieścia sześć punktów. Skład podium uzupełniła Szwajcarka Natascha Rast.

Czy Igor Kuczys w przyszłości będzie równie dobrze prezentował się na arenie miedzynarodowej?