KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Puck i Gdańsk zapraszają na mistrzostwa Polski klas olimpijskich

Wrzesień to tradycyjny okres, w którym poznamy mistrzów Polski seniorów i juniorów w żeglarstwie. W tym roku medale zostaną rozdane w Pucku oraz w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jachty olimpijskiej klasy 470 Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ / Na zdjęciu: Jachty olimpijskiej klasy 470

W 2010 roku mistrzostwa Polski odbyły się w Łebie, ale od tego momentu te regaty regularnie rozgrywane są w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Tym razem gospodarzem pierwszej części krajowego championatu będzie w dniach 1-3 września Puck, a od 14 do 17 września żeglarze ponownie rywalizować będą u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.

- Nie chcemy zamykać się do jednego akwenu. Puck był przecież wiele razy areną prestiżowych regat i teraz ponownie liczymy na udaną współpracę. Zresztą widać, że wiele ośrodków, czego najlepszym przykładem jest Krynica Morska, gdzie w maju na Zalewie Wiślanym odbywa się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, zainteresowanych jest organizacją tego typu zawodów - wyjaśnił prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Do tej pory mistrzostwa rozgrywane były generalnie według stałego schematu - najpierw rywalizowali w nich żeglarze w klasach nieolimpijskich oraz juniorzy, a następnie do walki o medale przystępowali przedstawiciele klas znajdujących się w programie igrzysk.

- Ze względu na międzynarodowy kalendarz nie mogliśmy teraz dokonać tego klasycznego podziału, bo w połowie wrześniu zaplanowane są mistrzostwa świata w klasach RS:X i Laser Standard. Deskarze od 16 do 23 września ścigać się będą w Japonii na akwenie olimpijskim, natomiast przedstawiciele tej drugiej konkurencji mają swój championat w dniach 12-19 września w Splicie. Dlatego medale w mistrzostwach Polski w tych klasach rozdane zostaną w Pucku. Tam też powinniśmy zobaczyć trzykrotnego olimpijczyka Kacpra Ziemińskiego, który po igrzyskach w Rio de Janeiro zrobił sobie przerwę, a poza tym przeszedł dwie operacje, kolana i wyrostka robaczkowego. Mam jednak nadzieję, że Kacper podejmie rękawicę i włączy do rywalizacji o wyjazd na kolejne igrzyska - dodał prezes związku.

ZOBACZ WIDEO Piękna bramka Zielińskiego. Zobacz skrót meczu Napoli - Atalanta [ZDJĘCIA ELEVEN]


Poza tym na Zatoce Puckiej rywalizować będą juniorzy w klasach 29er, 420, Hobie Cat 16 oraz Laser Radial (tylko dziewczyny). Z kolei w Górkach Zachodnich wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy w klasach 470, 49er, 49er FX, Europa, OK Dinghy, Finn i Laser Radial (seniorzy) oraz RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).

Wywalczonych rok temu mistrzowskich tytułów w kategorii seniorów będą mieli okazję bronić Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) w klasie RS:X, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) oraz Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń/WCSS) w klasie 470, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń) w klasie Laser Standard, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w klasie Finn, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er, Katarzyna Pic i Jan Pic (ŻMKS Poznań) w klasie Europa oraz Dawid Kania (ŻLKS Poznań) w klasie OK Dinghy.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Czy wszyscy obronią tytuły mistrzów Polski, zdobyte przed rokiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×