KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska najlepsze podczas drugiego dnia mistrzostw Polski

Pływające w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska jako jedyne wygrały wszystkie trzy wyścigi podczas drugiego dnia żeglarskich mistrzostw Polski, które od czwartku odbywają się w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Agnieszka Skrzypulec (P) i Irmina Mrózek Gliszczynska (L) na jachcie olimpijskiej klasy 470 Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec (P) i Irmina Mrózek Gliszczynska (L) na jachcie olimpijskiej klasy 470

Podczas drugiego dnia drugiej części żeglarskich mistrzostw Polski w Górkach Zachodnich w Gdańsku warunki pogodowe również dopisały, co pozwoliło organizatorom przeprowadzić wszystkie zaplanowane na ten dzień wyścigi. W Gdańsku rywalizuje 244 zawodników z 57 klubów.

W olimpijskiej klasie 470 bezkonkurencyjne w piątek były mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin), które ścigając się razem z mężczyznami wygrały wszystkie trzy wyścigi. Dzięki temu panie wyprzedzają drugą załogę klasyfikacji generalnej, Macieja Sapiejkę i Adama Kreffta (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 4., 4. i 4., aż o dziewięć punktów. Na trzecią lokatę, po miejscach dwukrotnie trzecim oraz raz drugim, awansowali Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk).

W czołówce klasyfikacji klasy Finn nadal jest ciasno i po trzech piątkowych wyścigach pierwotnie na pozycję lidera awansował broniący tytułu, siódmy zawodnik zakończonych w niedzielę mistrzostw świata, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Sześciokrotny mistrz Polski dwie wygrane przedzielił miejscem drugim. Jednak później okazało się, że Kula został złapany na falstarcie w pierwszym wyścigu tego dnia i ostatecznie pozostał na drugiej pozycji. W związku z tym liderem jest nadal zeszłoroczny wicemistrza kraju, Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który tego dnia był dwa razy pierwszy oraz raz trzeci i wyprzedza Kulę o dwa punkty. Miejsca drugie, trzecie i ponownie drugie zajął tym razem brązowy medalista MP sprzed roku Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i traci do wspomnianej dwójki kolejno cztery i dwa punkty.

Wyrównana walka toczy się nadal również w klasie 49er. Prowadzenie utrzymała czwarta załoga świata, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z klubu AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 2., 1. i 1.), ale tylko punkt tracą do nich zajmujący drugą pozycję Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), którzy wygrali pierwszy wyścig, a później dwukrotnie mijali linię mety jako drudzy. Natomiast trzy razy na trzecim miejscu przypływali Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) i do liderów tracą już sześć punktów.

ZOBACZ WIDEO Paryż i Los Angeles. Oto gospodarze kolejnych igrzysk olimpijskich

Na pierwszych trzech pozycjach w klasie Laser Radial kobiet nie zaszły żadne zmiany. Nadal prowadzi broniąca tytułu Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która dwa miejsca pierwsze przedzieliła drugim i dzięki temu utrzymała pięć punktów przewagi nad drugą w klasyfikacji generalnej, reprezentantką Volvo Youth Sailing Team Poland Magdaleną Kwaśną z ChKŻ Chojnice (miejsca 3., 1. i 2.). Obie panie próbowała gonić mistrzyni Polski i Europy juniorek Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), ale po miejscach drugim oraz trzecim została złapana na falstarcie i nadal ogólnie jest trzecia. Wiktoria również jest zawodniczką młodego teamu talentów, wspieranych przez firmę Volvo.

W kategorii mężczyzn słabszy dzień ma za sobą sześciokrotny mistrz świata Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który po miejscach drugim, czwartym oraz piątym spadł z pozycji pierwszej na trzecią. Nowym liderem został Dawid Kania z (ŻLKS Poznań), po tym jak wygrał dwa pierwsze wyścigi, a na koniec dnia był drugi. Natomiast z pozycji trzeciej na drugą przesunął się brązowy medalista mistrzostw Polski w klasie Laser Standard Jakub Rodziewicz z klubu SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 6., 2. i 1.). Rodziewicz, tak jak Kwaśna i Gołębiowska, jest członkiem Volvo Youth Sailing Team Poland.

W rywalizacji juniorów w windsurfingowej klasie RS:X nowym liderem został Aleksander Przychodzeń z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 1., 2. i 3.), który zepchnął na drugą pozycję swojego klubowego kolegę Przemysława Szybkowskiego (miejsca 2., 3. i 1.). Z kolei na trzecią pozycję awansował Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 4., 1. i 2.). Wśród juniorek nadal pierwsze trzy pozycje zajmują zawodniczki z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot. Jednak zmieniła się ich kolejność, bo na pierwszą pozycję awansowała Lidia Sulikowska (miejsca 1., 2. i 1.), na drugą spadła Agnieszka Szpak (miejsca 2., 3. i 3.), a na trzecią wskoczyła Maja Kuchta (miejsca 5., 1. i 2.).

W klasie Europa kobiety i mężczyźni pływali w jednej flocie. Pierwsze dwie pozycje utrzymali Jan Pic z ŻMKS Poznań (miejsca 2., 3. i 2.) oraz Łukasz Włoch z klubu KŻ Mewa Poznań (miejsca 1., 6. i 4.), a na trzecią lokatę awansował Igor Derwich z AZS WAT Warszawa (miejsca 3., 2. i 3.). Najwyżej sklasyfikowaną kobietą jest Katarzyna Pic z ŻMKS Poznań (miejsca 8., 10. i 7.), która zajmuje piątą pozycję.

Z kolei w klasie OK Dinghy na swojej pozycji pozostał tylko prowadzący Tomasz Gaj z klubu SZK OK-Dinghy (miejsca 3., 2. i 2.). Na drugą lokatę przesunął się trzeci po czwartkowym ściganiu Grzegorz Salamon z KŻ Horn Kraków (miejsca 2., 4. i 3.), a na trzecią wskoczył Jarosław Radzki z KKS Warmia Olsztyn (miejsca 4., 3. i 4.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na sobotę. Regaty potrwają do niedzieli.

Organizatorem tegorocznych mistrzostw Polski są Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Czy obrońcy tytulów w klasach olimpijskich ponownie zdobędą złote medale mistrzostw Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×