KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Yacht Klub Polski Gdynia mistrzem Polski w klasie Optimist!

Zespół YKP Gdynia pokonał w emocjonującym finale załogę Chojnickiego Klubu Żeglarskiego (CHKŻ) i został Drużynowym Mistrzem Polski Klasy Optimist. W regatach w Rybniku wystartowało 10 zespołów, w tym śląskie z TS Kuźnia Rybnik i KW Garland Gliwice.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Łódki klasy Optimist Materiały prasowe / Marek Karbowski / Na zdjęciu: Łódki klasy Optimist
Przez pierwsze dwa dni Drużynowych Mistrzostw Polski w klasie Optimist rozegrano 45 wyścigów jako rundę eliminacyjną "każdy z każdym". Zdecydowanie najlepiej pływał zespół CHKŻ z Chojnic wygrywając aż 8 z 9 wyścigów i dzięki temu uzyskał prawo wyboru przeciwnika w ćwierćfinałach. Natomiast o kolejne miejsca zażartą walkę stoczyły kluby z JKW Poznań, CWM Gdynia, YKP Gdynia i WTW Warszawa, wszystkie zdobywając po 6 pkt. Grono ośmiu ćwierćfinalistów uzupełniły kluby MOS Iława i KW Garland Gliwice.

W ćwierćfinałach faworyci nie zawiedli. JWK, YKP1 i YKP pokonały przeciwników 3-1 a CHKŻ pewnie, bez starty punktu pokonał Garland. W półfinałach CHKŻ wybrał jako konkurenta klub z Poznania pozostawiając w drugiej parze obie drużyny z YKP Gdynia. Oba półfinały skończyły się identycznym wynikiem 3-1 na korzyść CHKŻ oraz YKP2. Mecz o 3 miejsce to pewna wygrana 3-0 podrażnionych w półfinale Gdynian z załogą JKW Poznań.

Natomiast finał między CHKŻ a YKP2 to prawdziwa walka do ostatnich metrów. Oba zespoły wygrywały na zmianę kolejne 4 mecze doprowadzając do remisu 2-2 i sytuacji, gdy ostatni wyścig miał zdecydować o tytule mistrzowskim. W piątym wyścigu finałowym minimalnie lepsza okazała się załoga z Gdyni odbierając tytuł mistrzów Polski z rąk żeglarzy z Chojnic!

Pełne wyniki regat:

1. Yacht Klub Polski Gdynia 2 (Paulina Rutkowska, Mateusz Gwóźdź, Maciej Panaś, Paweł Gierłachowski, Szczepan Damasiewicz)
2. Chojnicki Klub Żeglarski (Agnieszka Pawłowska, Patryk Kosmalski, Jeremi Szczukowski, Jan Krawczyk i Marcel Montrymowicz)
3. Yacht Klub Polski Gdynia 1 (Pola Dzik, Gustaw Miciński, Gracjach Grzech, Maciej Iliński, Mikołaj Merkler)
4. JKW Poznań
5. CWM Opti Gdynia
6. WTW Warszawa
7. MOS Iława
8. KW Garland Gliwice
9. TS Kuźnia Rybnik 2
10. TS Kuźnia Rybnik 1

Regaty sędziowane były przez Komisję Regatową oraz 4 arbitrów podejmujących decyzje bezpośrednio na wodzie, podobnie jak w regatach meczowych. Imprezę zorganizował Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.
Partnerami regat byli Miasto Rybnik, a fundatorami nagród dla uczestników D.A.D., JSails, Kaya Ropes, THIS1, Kinder+Sport i Musto.

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Krychowiak: W Rosji chcemy osiągnąć lepszy wynik niż we Francji


Optimist to najmniejsza monotypowa, międzynarodowa klasa jachtów regatowych, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby. Optimist to jedna z najpopularniejszych klas regatowych na świecie, aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 130 000 łódek.

PSKO to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, zrzeszające kluby i zawodników pływających w tej klasie w Polsce, organizujące cykle regat Pucharu Polski, regaty mistrzowskie oraz wyłaniające reprezentacje Polski na mistrzostwa świata i Europy.

MT Partners to organizator regat żeglarskich w całej Polsce, znany m.in. z organizacji cyklu meczowych regat Pucharu Świata Polish Match Tour, regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz Mistrzostw Świata Optimist w 2015 roku w Dziwnowie i wielu innych regat.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×