PŚ w Gamagori: Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska liderkami, a Paweł Tarnowski czwarty po pierwszym dniu

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska są liderkami w klasie 470, a Paweł Tarnowski oraz Kamila Smektała zajmują czwarte i szóste miejsce w klasie RS:X po pierwszym dniu żeglarskiego Pucharu Świata w japońskim Gamagori.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Agnieszka Skrzypulec (L) i Irmina Mrózek Gliszczynska (P) na jachcie olimpijskiej klasy 470 Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec (L) i Irmina Mrózek Gliszczynska (P) na jachcie olimpijskiej klasy 470

Za nami inauguracyjny dzień pierwszych zawodów zaliczanych już do przyszłorocznej edycji z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata. Pogoda w Gamagori na razie nie rozpieszcza, bo od kilku dni wiatru jest jak na lekarstwo i prawie cały czas pada deszcz. Nie inaczej było we wtorek. Co prawda momentami wiało w granicach od 7 do 10 węzłów, ale dość szybko wiatr osłabł. Z tego powodu nie we wszystkich klasach udało się przeprowadzić zaplanowane na ten dzień wyścigi i niektórzy zaliczyli zaledwie po jednym starcie. Jeśli chodzi o liczbę zawodników to nastąpiła zmiana w porównaniu do początkowych zgłoszeń. Ostatecznie wystartowało 253 żeglarzy z 38 krajów, którzy ścigają się w 8 klasach.

Najlepiej z grona jedenaściorga reprezentantów Polski poradziły sobie podczas pierwszego dnia rywalizacji mistrzynie świata w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). Nasze panie w pierwszym wyścigu zameldowały się na mecie trzecie, a w następnym były najlepsze i są obecnie liderkami całych zawodów. Dwie kolejne załogi, Linda Fahrni i Maja Siegenthaler ze Szwajcarii (miejsca 1. i 3.) oraz Włoszki Benedetta Di Salle i Alessandra Dubbini (miejsca 2. i 2.), mają tyle samo punktów co Polki więc walka jest bardzo wyrównana.

Dobrze japońskie regaty rozpoczął również Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie RS:X, który dwa razy przypływał czwarty i takie miejsce zajmuje w ogólnej klasyfikacji. Na prowadzeniu znajduje się świeżo upieczony wicemistrz świata Szwajcar Mateo Sanz Lanz, który dwukrotnie był pierwszy, a za nim plasują się mistrz świata, Chińczyk Bing Ye (miejsca 5. i 2.) oraz Ho Tsun Leung z Hongkongu (miejsca 3. i 5.). Trzynasty jak na razie jest reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKZ Dobrzyń), który zajął miejsca trzynaste oraz dziesiąte.

Wśród pań szóstą pozycję zajmuje Kamila Smektała (YKP Warszawa), po tym jak mijała metę ósma oraz trzecia. Pierwszą trójkę klasyfikacji generalnej tworzą Wai Yan Ngai z Hongkongu (miejsca 3. i 2.), Japonka Megumi Komine (miejsca 2. i 5.) oraz kolejna zawodniczka z Hongkongu, Sonia Lo (miejsca 9. i 1.).

ZOBACZ WIDEO: Polka zachwyciła miliony internautów. Dziś jest bohaterką filmu "Out of Frame"

W klasie Laser Radial odbył się tylko jeden wyścig i niezłe dziesiąte miejsce zajmuje po nim kolejna zawodniczka z Volvo Youth Sailing Team Poland, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Dopiero na dwudziestej czwartej pozycji znajduje się Agata Barwińska (MOS SSW Iława), ale to początek zawodów i mistrzyni Polski na pewno pokaże jeszcze, że potrafi żeglować znacznie lepiej. Liderką jest wicemistrzyni Europy, która jest również brązową medalistką igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom. Drugą pozycję zajmuje natomiast Finka Monika Mikkola, a trzecia jest Erika Reineke ze Stanów Zjednoczonych.

Spokojnie ściganie u wybrzeży Japonii rozpoczęły nasze dwie załogi w klasie 49er. Czwarty duet świata, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) plasują się na razie po jednym wyścigu na trzynastej pozycji, a czwarta ekipa tegorocznych mistrzostw Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) znajdują się trzy lokaty dalej. W całych regatach prowadzą Isaac McHardie i William McKenzie z Nowej Zelandii, drudzy są wicemistrzowie świata oraz Europy, James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii, a trzecią pozycję zajmują Amerykanie Judge Ryan i David Liebenberg.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 18 października na godzinę 11:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego). Puchar Świata w Japonii potrwa do niedzieli 22 października. Jednak podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej będą podzielone na dwa dni. W sobotę swoje wyścigi będą miały klasy RS:X kobiet i mężczyzn oraz 49er i 49erFX. Natomiast w niedzielę rywalizację zakończą klasy 470 kobiet i mężczyzn oraz Laser Standard i Laser Radial.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium Pucharu Świata w Gamagori?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×