Polska pokonała Niemcy 3:0 w historycznym, pierwszym meczu żeglarskim!

W miniony weekend w pierwszym historycznym meczu na wodzie Polska reprezentacja pokonała niemiecką 3:0. Regaty rozegrano na Odrze przy Marinie North East w Szczecinie, a ścigano się w trzech dyscyplinach żeglarskich - flotowej, zespołowej i meczowej.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Polscy żeglarze cieszą się po zwycięstwie z Niemcami Materiały prasowe / Jarosław Gaszyński / Na zdjęciu: Polscy żeglarze cieszą się po zwycięstwie z Niemcami

W piątek trójbój regatowy rozpoczęto wyścigami flotowymi. 3 załogi z Polski i 3 z Niemiec rywalizowały na krótkiej trasie ustawionej wzdłuż brzegów Wyspy Grodzkiej i Wałów Chrobrego. Po 3 piątkowych wyścigach na czele znajdowała się załoga Patryka Zbroi przed Jensem Hartwigiem i Szymonem Jabłkowskim. W sobotę rano rozegrano kolejne 3 wyścigi i mimo starań załóg niemieckich, dobra współpraca miedzy polskimi żeglarzami zapewniła Zbroi pierwsze miejsce w tej dyscyplinie i pierwszy duży punkt dla Polski.

Kolejna dyscyplina do regaty zespołowe, czyli wyścigi 2 jachty na 2 jachty. Kapitanowie drużyn przed startem rywalizacji musieli podać składy na wszystkie planowane 7 wyścigów. Tu walka była bardziej wyrównana, po 2 wyścigach był remis, a po kolejnych trzech Polska prowadziła tylko jednym punktem. W decydującym wyścigu załogi Jabłkowskiego oraz Jączkowskiego doskonale popłynęły taktycznie i zapewniły Polsce wygrana 4:2 w tej dyscyplinie, wzbogacając konto Polaków o drugi duży punkt.

Mimo pewnego już końcowego zwycięstwa Polski, rozegrano ostatnią planowaną dyscyplinę czyli regaty meczowe (jeden na jeden) dodatkowo o Puchar Prezydenta Szczecina.

Swoje mecze pewnie wygrali Zbroja, Hartwig i dwukrotnie Jabłkowski, a w piątym Jączkowski po zaciętej walce pokonał Ulricha Martensa i przypieczętował pewne zwycięstwo Polski w całym meczu na Odrze 3:0.

ZOBACZ WIDEO: Polka zachwyciła miliony internautów. Dziś jest bohaterką filmu "Out of Frame"

- Spodobała nam się to nowa, nigdzie wcześniej niepływana formuła ścigania. To bardzo widowiskowe i dynamiczne dla publiczności, a dla zawodników wymagająca doskonałej taktyki i zgrania pomiędzy zespołami. Cieszę się że udało nam się wygrać i mam nadzieję, że uda się takie regaty wprowadzić na stałe do kalendarza imprez - podsumował kapitan Polaków Patryk Zbroja

- Dziękujemy za zaproszenie, to świetna inicjatywa i fantastyczna rywalizacja, tu na Odrze w centrum miasta. Na pewno przyjedziemy tu ponownie, ale w silniejszym składzie, bo macie bardzo mocne załogi, doświadczone w regatach meczowych, a nasza reprezentacja składała się poza moją załogą z żeglarzy z dużych jachtów morskich, a w tych warunkach to spora różnica. Czekamy na rewanż! - zapowiedział kapitan Niemców Jens Hartwig

Podczas regat dla kibiców zorganizowane były koncerty muzyki szantowej, bluesowej i rozrywkowej, a także komentarz na żywo oraz rejsy jachtem Urtica z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Wyniki Regat:

Wyścigi flotowe: Polska - Niemcy 1:0
Wyścigi zespołowe: Polska - Niemcy 4:2
Wyścigi meczowe: Polska - Niemcy 4:1

Wynik końcowy meczu: Polska - Niemcy 3:0

Organizatorem wydarzenia było Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz MT Partners (organizator regat Polish Match Tour) i North East Marina Szczecin.

Mecz Polska - Niemcy można było zorganizować dzięki projektowi "Baza turystyki żeglarskiej - Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde - na transgranicznym szlaku wodnym". Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna" - "Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×