PŚ w Gamagori: świetny dzień Polaków, troje liderami, pięcioro w pierwszej trójce

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska są liderkami w klasie 470, Paweł Tarnowski prowadzi w klasie RS:X, a na trzecie miejsce w klasie 49er awansowali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na żeglarskim Pucharze Świata w Gamagori.

Maciej Frąckiewicz
Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X
Po tym jak od początku regat u wybrzeży Japonii wszyscy zmagali się ze zbyt słabym wiatrem albo jego brakiem, czwartek w końcu przyniósł pogodę pozwalającą na sprawne przeprowadzenie wyścigów w każdej klasie. Przy wietrze wiejącym od 7 do 11 węzłów odbyły się po cztery wyścigi dla klas 49er i 49erFX oraz po trzy dla pozostałych flot. W Gamagori rywalizuje 253 żeglarzy z 38 krajów, którzy ścigają się w 8 klasach.

Nadal liderkami w klasie 470 są nasze mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice), które jeszcze umocniły się na prowadzeniu. Polki po tym jak zajęły miejsca czwarte, trzecie i drugie, wyprzedzają następne w klasyfikacji, Szwajcarki Lindę Fahrni i Maję Siegenthaler (miejsca 7., 1. i 9.) o sześć punktów. Na trzecią pozycję awansowały natomiast Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka z Japonii (miejsca 1., 13. i 6.).

Bardzo dobrze w windsurfingowej klasie RS:X pływali tego dnia polscy deskarze. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) był trzeci oraz dwa razy pierwszy i dzięki temu został nowym liderem. tuż za nim plasują się brązowy i srebrny medalista mistrzostw świata, Chińczyk Mengfan Gao (miejsca 1., 3. i 3.) oraz Szwajcar Mateo Sanz Lanz (miejsca 6., 6. i 4.). Natomiast reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) mijał linię mety na miejscach czwartym, dziewiątym oraz piątym i awansował z pozycji trzynastej na siódmą. Wśród pań miejsca drugie, czwarte oraz dziesiąte zajęła Kamila Smektała (YKP Warszawa) i wróciła z lokaty ósmej na szóstą, którą zajmowała po pierwszym dniu rywalizacji. Nową liderką została Fujiko Onishi (miejsca 8., 2. i 1.), która awansowała z trzeciej pozycji. Zepchnęła ona na drugą lokatę swoją rodaczkę Megumi Komine (miejsca 4., 3. i 10.). Z kolei na trzecią pozycję wskoczyła  Hei Man H V Chan z Hongkongu (miejsca 1., 8. i 2.). W sobotnich wyścigach finałowych zobaczymy całą trójkę naszych windsurferów.

Kolejny dobry dzień w klasie 49er mają za sobą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy ponownie popłynęli aż cztery wyścigi. Czwarta załoga świata zajęła w nich miejsca szóste, drugie, czwarte oraz dziesiąte i awansowała w klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na trzecią. Czwartek świetnie rozpoczęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy w dwóch pierwszych wyścigach zajęli miejsca drugie oraz pierwsze. Później przytrafiła im się wpadka w postaci miejsca dwudziestego, a dzień zakończyli miejscem ósmym. Co prawda czwarta załoga Europy przesunęła się z pozycji siedemnastej na jedenastą, ale wynik trzeciego wyścigu pozbawił ich znalezienia się w pierwszej dziesiątce i wystartowania w wyścigach medalowych. Na dwóch pierwszych lokatach pozostali mistrzowie świata i Europy, Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 12., 1. i 12.) oraz ich rodacy, wicemistrzowie świata oraz Europy, James Peters i Fynn Sterritt (miejsca 18., 3., 9. i 1.).

W klasie Laser Radial panie, tak jak większość, mają za sobą trzy wyścigi. Dość udany dzień ma za sobą reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), bo najpierw zajęła miejsce czwarte, a następnie dwunaste oraz szesnaste i awansowała w ogólnej klasyfikacji z pozycji dwudziestej drugiej na szesnastą. Z kolei miejsca dziewiętnaste, dziewiąte oraz dwudzieste trzecie zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z lokaty dwudziestej trzeciej na dwudziestą pierwszą. Nowa liderką, awansując z drugiej pozycji, została trzecia zawodniczka mistrzostw Europy Vasileia Karachaliou z Grecji (miejsca 14., 8. i 5.). Na drugą pozycję wskoczyła Szwedka Josefin Olsson, która wygrała wszystkie trzy wyścigi, a na trzeciej pozostała Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 12., 6. i 12.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na sobotę 21 października na godzinę 11:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego). Będzie to ostatni dzień ścigania dla klas RS:X kobiet i mężczyzn oraz 49er i 49erFX. Windsurferzy będą mieli jeden, podwójnie punktowany wyścig medalowy, a dla dziesięciu najlepszych załóg na skiffach zaplanowano po trzy normalnie punktowane starty. Natomiast w niedzielę rywalizację zakończą klasy 470 kobiet i mężczyzn oraz Laser Standard i Laser Radial, które w sobotę będą jeszcze miały normalne wyścigi.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium Pucharu Świata w Gamagori?