KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o zestawie żagli na Volvo Ocean Race

Od roku 1989 żagle North Sails wygrały osiem z dziewięciu regat Volvo Ocean Race. Pierwszy etap wystartuje z Alicante w niedzielę 22 października. Zmianą na tegorocznej edycji jest ograniczenie ilości żagli do ośmiu. Oto, co warto o nich wiedzieć.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacht z załogą Dongfeng Race Team Materiały prasowe / Benoit Stichelbaut / Dongfeng Race Team / Na zdjęciu: Jacht z załogą Dongfeng Race Team
Od roku 1989 żagle North Sails wygrały osiem z dziewięciu regat Volvo Ocean Race. Za nami pierwszy In-Port race Volvo Ocean Race 2017-18. Zwyciężyła załoga Mapfre przed Dongfeng Race Team i Vestas 11th Hour Racing. Pierwszy etap oceaniczny wystartuje z Alicante w niedzielę 22 października. W edycji 2017-18 żeglarze będą się ścigać na jachtach klasy Volvo Ocean 65 (VO 65). Zmianą na tegorocznej edycji regat jest ograniczenie ilości żagli do ośmiu. Wszystkie jachty będą napędzane żaglami North Sails, oficjalnego dostawcy żagli regat. Oto ich najistotniejsze punkty, czyli co warto wiedzieć o żaglach wyprodukowanych i zaprojektowanych na edycję 2017-2018.

Żagle panelowe vs kompozytowe 3Di
Zamiast łączyć ze sobą materiałowe panele w konkretny kształt żagla, podczas Volvo Ocean Race stosuje się kompozyt. Taśmy 3Di układane są w odpowiednim szyku oferując stabilną strukturę tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Prowadzi to do niezrównanego balansu wagi do sztywności i trwałości. Jest to proces opatentowany przez North Sails, wyłącznego dostawcy żagli Volvo Ocean Race.

Nad i pod pokładem
Projektowanie żagli obejmuje znacznie więcej niż kiedyś. Często projektanci jachtu angażują North Sails już od wczesnych etapów projektowania, aby wyprodukować doskonale zbalansowany jacht. W przypadku VOR 65, Farr Yacht Design pracował wspólnie z North Sails i Southern Spars, aby stworzyć spójny zestaw kadłub-takielunek-żagle, który zostanie na długo w pamięci. Efekt tej współpracy widzi każdy zespół otrzymując VPP (Velocity Prediction Program), który ilustruje potencjalne osiągi jachtu w zależności od nadanych wartości, takich jak rzeczywista prędkość i kąt wiatru, a ponadto zaleca jaki żagiel wybrać na poszczególne warunki.

Ośmioczęściowe Puzzle
Podobnie jak puzzle złożone ze sobą, żagle tworzą wspólna całość. Ośmioczęściowa układanka łączy ze sobą czystą wydajność jednakowo dostępną dla wszystkich ekip. Kiedy żagle są identyczne, różnice robi sposób ich użycia – w kącie, trymie i konfiguracji. Każda załoga ma swój własny sposób na uzyskanie najlepszych możliwych osiągów. Ekipy VOR 65 w październiku startują z całkiem nowymi żaglami. Co więc się zmieniło?
Żeglarze są ekspertami w wielu dziedzinach: gotowaniu wody na kawę przy 20 węzłach wiatru, kąpieli w sztormie, ubieraniu się jak Neptun i… oczywiście w sprawianiu, że łódka płynie szybko. Opinie i komentarze zawierające wiele danych z edycji 2014-2015 udowodniły, że na pokładzie VOR 65 potrzebny jest kolejny żagiel, zwiększając tym samym liczbę całego zestawu do ośmiu. Projektant North Sails Gautier Serent tłumaczy: "Załogi ciągle zmieniały konfigurację podczas żeglugi pod wiatr przy wietrze o sile 10-15 węzłów. Kiedy stawiali topowego Code 0 jachty były zbyt przeforsowane. Z kolei po zmianie na J1 brakowało mocy. Zatem jedną ze zmian jaką wprowadziliśmy na 2017 jest dodanie J0, który wpasowuje się i zamyka lukę pomiędzy topowym Code 0 i J1."

ZOBACZ WIDEO Boks miłością Szymona Majewskiego. "Jak będę miał sześćdziesiątkę, to będę gotowy na walkę"

Nowa konfiguracja
Wprowadzenie J0 doprowadziło do kilku kluczowych zmian w nowym zestawie żagli, szczególnie przy Frakcyjnym Code Zero (FR0). Poprzednio używany był przy bardzo małym zakresie żeglugi pod wiatr, pomiędzy J1 a topowym Code 0. Dodanie J0 oznacza, że teraz może być żaglem dedykowanym do kursów pełniejszych. FR0 na edycję 2017-18 wykonany jest w technologii 3Di FORCE, nowej pełnowiatrowej aplikacji North Sails 3Di. Żagiel o strukturze 3Di jest bardziej stabilny w większym zakresie warunków, dostarczając korzyści jakich pożądają projektanci i żeglarze. Dodatkowym bonusem żagli 3Di jest łatwiejsza powtarzalność niż ich panelowe odpowiedniki. Każdy typ żagla może być wykonany w sekwencji: ustawienie formy i produkcja żagli jeden po drugim, idealnie spełniając standardy One Design.
Trasa dookoła świata, którą płyną załogi Volvo Ocean Race 2017-2018 obejmuje trzy razy więcej żeglowania po południowym Oceanie niż ostatnio. Oznacza to trzy razy więcej płynięcia przy silnym wietrze i jeszcze większym rozkołysie. Dzięki obszernym prognozom pogodowym nowy zestaw żagli VOR 65 jest dobrze dopasowany do pływania z wiatrem. FR0 o którym wspominaliśmy ma pełny kształt i płaski lik tylny, które zaprojektowane są do wykorzystania wiatru i surfowania po 20 stopowych falach.

Przepowiadanie przyszłości
Nie ma kryształowej kuli, która mogłaby przewidzieć wszystko, co może stać się podczas wyścigu dookoła świata, ale projektanci żagli mogą przestudiować trasę wyścigu i naszkicować pewien plan na podstawie danych pogodowych z poprzednich lat.
- "Skończyliśmy wnikliwą analizę z użyciem dwóch zestawów - 2014-15 i nowego, aby upewnić się, że zachowujemy równowagę. Wprowadzając J0 i zmieniając FR0 zauważyliśmy, że znacznie zmniejsza się potrzeba zmiany żagli - tłumaczy Gautier. - Po dodaniu jeszcze jednego żagla załogi szybko wskazywały, że jest dodatkowy żagiel to stawiania i zrzucania. Po spojrzeniu na zestaw jako całość i łącząc poszczególne żagle w możliwe konfiguracje odkryliśmy, że ilość podmian znacznie się zmniejszy po dodaniu J0 - tłumaczy dalej.

Łatwość w utrzymaniu
Stocznia VOR podróżuje razem z teamami, budując swoje bazy w każdym porcie-przystanku. Ten zespół szkutników, serwisantów takielunku i żaglomistrzów przejmuje łódkę zaraz po zacumowaniu i pracuje całą dobę, aby doprowadzić jachty do nienagannego stanu.
"90% uszkodzeń żagli powstaje podczas manewrów i podmian" podkreślają serwisanci. "Z doświadczeniem z poprzednich regat jesteśmy zdolni wprowadzić subtelne zmiany w wykończeniu żagla, aby ulepszyć obsługę i serwis. Mając 60-80 żagli do przejrzenia na każdym przystanku, muszą one być niezawodne.
Długość liku przedniego Code 0 została zredukowana, aby pozwolić na łatwiejsze zmiany żagli, dodano nowe mocowanie rogów (nazwane "integratorem") w A3. Umożliwiło to użycie rollera "top-down", który ze względu na szybsze działanie i mniejsze szanse na uszkodzenie żagla jest korzystniejszy dla pełnowiatrowych żagli niż roller "bottom-up".

Co tak naprawdę się zmienia?
W 2014-15 każdy jacht one-design Volvo Ocean 65 okrążał Ziemię z 11 żaglami wyścigowymi plus jednym fokiem sztormowym. Tegoroczną poważną zmianą jest redukcja ilości żagli, a więc i kosztów. Dozwolone jest użycie tylko 8 żagli bez żadnych modyfikacji (z wyjątkiem napraw) i tylko 4 żagli zapasowych.
Tak, jak wspomnieliśmy, zestaw na 2017-18 będzie obejmował nowy, lekkowiatrowy, dedykowany na pływanie pod wiatr żagiel J0, i z wyjątkiem sztormowego foka, wszystkie żagle będą wykonane w technologii North Sails 3Di, używające preimpregnowanych taśm z żółtego aramidu i białych włókien dyneemy Sk75 (RAW 760 Yellow). Zespoły mogą kupić po dwie sztuki każdego żagla na regaty i dodatkowe 6 na treningi przed startem. Dozwolono nabycie tylko dwóch grotów.
Zabroniono użycia włókien węglowych w żaglach, aby nie zakłócały sygnałów wysyłanych i odbieranych z satelity, tak istotnych przy komunikacji i transferze danych. Produkcja i dostawa będą starannie kontrolowane. Żagle wyścigowe będą także budowane w seriach, więc ta sama forma będzie użyta do wyprodukowania ośmiu dokładnie identycznych żagli dla każdej załogi. Każdy żagiel będzie wykańczany w tej samej żaglowni przez ten sam zespół, aby zapewnić identyczny kształt i jakość produkcji.

Inwentarz żagli:

- Łączna ilość żagli wyścigowych: 16 + 1
- Łączna ilość żagli na pokładzie: 8 + 1 fok sztormowy
- Powierzchnia żagli na wiatr: 467 m2 (grot i topowy Code 0) / 333 m2 (grot i największy fok J0)
- Powierzchnia żagli z wiatrem: 537 m2 (grot i genaker A3)

1 x Grot
Powierzchnia: 161.8 m²
Materiał: 3Di, RAW760 żółty, 27000 dpi
Szczegóły: 3 refy, 6 listew
Użycie – Cały czas

1 x J0
Powierzchnia: 171.3m²
Materiał: 3Di, RAW760 żółty, 22400 dpi
Szczegóły: żagiel topowy, instalowany na bukszprycie, wybierany szotami foka.
Szczegóły: J0 będzie głównie używany jako słabo i średniowiatrowy (6-13 węzłów) żagiel pod wiatr.

1 x J1
Powierzchnia: 132 m²
Materiał: 3Di, RAW760 żółty, 23800 dpi
Szczegóły: instalowany raksami na sztagu. Poziome listwy w tym dwie górne pełne.
Użycie: żegluga na wiatr (8-15 węzłów)

1 x J2
powierzchnia: 86.6 m²
Materiał: 3Di, RAW760 żółty, 32000 dpi
Szczegóły: nawijany na roller z pionowymi listwami.
Użycie: dobry na 13-25 węzłów. J2 będzie używany pod wiatr lub z wiatrem stawiany za topowym Code (MHO) lub A3 jako staysail. W przeciwieństwie do VO 70, J2 jest rolowany na rolerze.

1 x J3
Powierzchnia: 44.5 m²
Material: 3Di, RAW760 zółty, 32000 dpi
Szczegóły: nawijany na roller
Użycie: dobry na 22-35 węzłów. W silniejszym wietrze podobne zastosowanie jak J2. Załogi będą musiały zadecydować o tym czy J2 czy J3 jest bardziej efektywny jako staysail za A3 i MHO – może nawet użyją ich jednocześnie. J3 będzie używany za J1 i FR0 jako genoa staysail. J2 jest do tego za duże.

1 x A3 (Gennaker)
powierzchnia: 375 m²
Material: 3Di, RAW760 żółty, 7650 Dpi
Szczegóły: nawijany na roller
Użycie: A3 jest jedynym pełnowiatrowym żaglem dedykowanym do granicznych kątów, zwykle przy 120° i więcej wiatru rzeczywistego. Podobny do tego używanego na Volvo Open 70.

1 x Fractional Code 0 ("FRO")
Powierzchnia: 235 m²,
Material: 3Di, RAW760 żółty, 16800 dpi
Szczegóły: stawiany ułamkowo, tuż nad sztagiem
Użycie: FRO pełnowiatrowy żagiel na silniejszy wiatr (kiedy A3 robi się za duży) i na reaching (kiedy MHO jest za duży). Może także być używany na wiatr przy łagodnych warunkach.

1 x Masthead Code 0 ("MHO")
Powierzchnia: 305 m²
Materiał: 3Di, RAW760 żółty, 13600 dpi
Użycie: MHO jest lekkowatrowym żaglem (0-6 węzłów). Jest także używany przy umiarkowanych warunkach i na kursy pełne przy silnym wietrze.

1 x Storm Jib
powierzchnia: 29.7 m²
Materiał: spectra S395, konstrukcja panelowa
Użycie: dobry przy 35+ węzłach. Jedyny fok sztormowy dostępny przez cały wyścig.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kto wygra pierwszy etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Alicante do Lizbony?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa / inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×