W sobotę rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów z udziałem Polaków

W sobotę 9 grudnia w miejscowości Sanya w Chinach rozpoczną się żeglarskie mistrzostwa świata juniorów w klasach RS:X, Nacra 15, 420, Laser Radial oraz 29er. Na starcie zobaczymy także Polaków, którzy będą rywalizować w każdej konkurencji.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Aleksander Przychodzeń w klasie RS:X Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Aleksander Przychodzeń w klasie RS:X

Regaty najlepszych młodych żeglarzy na świecie odbędą się w dniach 9-16 grudnia, ale pierwsze wyścigi zaliczane klasyfikacji zawodów zaplanowane są dopiero na poniedziałek 11 grudnia. Sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe. Na starcie stanie około 800 zawodników z 60 krajów, którzy wystartują w klasach RS:X, 420, 29er, Lase Radial (wszystkie podzielone na dziewczyny i chłopców) oraz Nacra 15, która jest klasa mieszaną. W każdej konkurencji wystartują reprezentanci Polski więc będziemy mieli komu kibicować.

Kompletna reprezentacja pojechała także w grudniu ubiegłego roku do Auckland i z Nowej Zelandii Biało-Czerwoni przywieźli dwa medale. Na najwyższym stopniu podium w klasie 420, po raz drugi z rzędu, stanęły Julia Szmit i Hanna Dzik, natomiast srebrny medal w klasie 29er wywalczyły Aleksandra Melzacka i Maja Micińska. W klasyfikacji państw Polska uplasowała się na piątym miejscu. W Chinach trzeci mistrzowski tytuł będzie miała szansę zdobyć 17-letnia załogantka Hanna Dzik, która tym razem będzie płynęła w parze ze swoją młodszą o rok siostrą i sterniczką Barbarą.

Ponadto bogatsi o doświadczenia z poprzedniej imprezy do Sanyi polecieli także Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński w klasie 29er (w Auckland zajęli 13. pozycję), Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira w klasie Nacra 15 (11), Wiktoria Gołębiowska w klasie Laser Radial (19) oraz Lidia Sulikowska w klasie RS:X (12). W regatach zadebiutują natomiast Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska w klasie 29er, Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski w klasie 420, Wojciech Klimaszewski w klasie Laser Radial oraz Aleksander Przychodzeń w klasie RS:X.

Bezpośrednio przed startem w tej imprezie niektórzy reprezentanci trenowali w także położonym nad Morzem Południowochińskim Hongkongu, gdzie mieszka trener główny tej kadry Marek Nostitz-Jackowski. Od 20 listopada swoją formę szlifowali tam przedstawiciele klasy Laser Radial, a 10 dni później dołączyli do nich zawodnicy w klasie 420 oraz Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska, którzy ćwiczyli pod okiem Jakuba Antoniaka.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

5 grudnia bezpośrednio do Sanyi udali się z trenerem Maciejem Dziemiańczukiem Aleksander Przychodzeń, Lidia Sulikowska, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński oraz Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira. Wcześniej pod wodzą tego szkoleniowca deskarze przygotowywali się w hiszpańskim Kadyksie.

Mamy nadzieję, że w Chinach polscy żeglarze co najmniej utrzymają dotychczasową medalową tendencję, bo w czterech ostatnich mistrzostwach nasi zawodnicy po dwa razy stawali na podium.

Cześć naszych zawodników znajduje się w grupie uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia, których finansowo i sprzętowo wspiera Volvo Car Poland. Oficjalnie grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland i spośród startujących w Chinach Polaków należą do niej Hanna Dzik, Mikołaj Staniul, Kajetan Jabłoński, Tymoteusz Cierzan, Oskar Niemira oraz Wiktoria Gołębiowska.

Kto z Polaków ma największe szanse na zdobycie medalu mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×