Lidia Sulikowska najlepsza z Polaków na MŚJ, sześcioro w pierwszej dziesiątce

Lidia Sulikowska zajęła siódme miejsce w klasie RS:X i została najwyżej sklasyfikowaną Polką podczas żeglarskich mistrzostw świata juniorów w miejscowości Sanya w Chinach. W pierwszej dziesiątce znalazło się łącznie sześcioro reprezentantów Polski.

Maciej Frąckiewicz
Lidia Sulikowska w klasie RS:X Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Lidia Sulikowska w klasie RS:X

Piątek był ostatnim dniem żeglarskich mistrzostw świata juniorów, które od poniedziałku odbywały się w chińskiej miejscowości Sanya. Tego dnia przeprowadzono, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, tylko po jednym wyścigu w każdej klasie. Łącznie ścigało się 374 zawodników z 60 krajów w dziewięciu klasach, podzielonych na dziewięć konkurencji: RS:X, 420, 29er, Lase Radial (oddzielnie w kategoriach dziewczyn i chłopców) oraz Nacra 15. Na starcie stanęło czternaścioro reprezentantów Polski i w każdej konkurencji mieliśmy naszego przedstawiciela.

Ostatni dzień rywalizacji nie był zbyt udany dla naszych żeglarzy i wielu z nich zanotowało spadek w klasyfikacji generalnej. Najrówniej w całych regatach pływała Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która w windsurfingowej klasie RS:X zajęła w piątkowym wyścigu dziesiąte miejsce i występ w chinach zakończyła na siódmej pozycji, na której z resztą znajdowała się od początku do końca zawodów. Złoty medal dzięki zwycięstwu w ostatnim starcie wywalczyła Emma Wilson z Wielkiej Brytanii. W kategorii chłopców dwunasty na metę wpłynął klubowy kolega Lidii Aleksander Przychodzeń i na zakończenie młody Polak przesunął się z pozycji czternastej na dwunastą. Pomimo piątego miejsca pierwszą lokatę utrzymał Izraelczyk Yoav Cohen.

Dobrze finiszowali w Chinach reprezentanci Polski na katamaranach klasy Nacra 15 Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot), bo minęli linię mety jako czwarta załoga i awansowali z pozycji jedenastej na dziewiątą. Dzięki piątemu miejscu na pierwszą pozycję wrócili Max Wallenberg oraz Amanda Bjork-Anastassov ze Szwajcarii i cieszyli się z mistrzowskiego tytułu.

Niestety bardzo dobrej, piątej lokaty w klasie 420 nie udało się utrzymać Sewerynowi Wysokińskiemu i Mateuszowi Jankowskiemu (CSW OPTY Ustka/MKS Dwójka Warszawa), którzy w piątek zajęli dopiero dwudzieste piąte miejsce i spadli na dziewiątą pozycję. Tutaj ostatecznie triumfowali Australijczycy Otto Henry i Rome Featherstone (3. miejsce w ostatnim wyścigu). Z kolei siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia) przypłynęły dwudzieste i w efekcie spadły z pozycji siódmej na dziesiątą. Hanna tym samym nie zdobyła trzeciego medalu z rzędu. Z dwóch poprzednich edycji MŚJ, pływając z Julią Szmit, polska załogantka przywoziła złoty medal. Wygranym wyścigiem końcowy triumf przypieczętowały Amerykanki Carmen i Emma Cowles.

Szóstej pozycji w klasie Laser Radial nie utrzymała także Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i po dopłynięciu na szóstym miejscu, spadła na dziesiątą lokatę. Pomimo dopiero siedemnastej pozycji w ostatnim starcie zwyciężyła Charlotte Rose ze Stanów Zjednoczonych. Dwudziesty ósmy do mety dotarł Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) i pozostał na trzydziestej drugiej pozycji. Rzutem na taśmę złoty medal wywalczył Maor Ben Hrosh z Izraela, który zajął tego dnia czwarte miejsce.

Trzynastą lokatę utrzymały w klasie 29er Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska z klubu JKW Poznań, które zajęły w piątek piętnaste miejsce. Zdobycia złotych medali pewne już w czwartek były Włoszki Margherita Porro i Sofia Leoni (5. miejsce w ostatnim wyścigu), drugie w klasyfikacji Francuzki traciły do nich aż dwadzieścia sześć punktów. Z kolei z lokaty dwudziestej na dwudziestą pierwszą przesunęli się Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński z YKP Gdynia, po tym jak zameldowali się na mecie na siedemnastym miejscu. Na najwyższym stopniu podium stanęli Francuzi Theo Revil i Gautier Guevel (7. miejsce w ostatnim wyścigu).

Reprezentacja Polski zajęła ostatecznie jedenaste miejsce w klasyfikacji państw. Przed rokiem była to piata pozycja, ale złożyły się na to wtedy także dwa medale. Teraz nie udało się naszym żeglarzom zdobyć ani jednego. To na pewno podrażni ich ambicje i w za rok będą jeszcze bardziej zdeterminowani do walki.

Część z naszych zawodników jest wspierana także przez firmę Volvo Car Poland i i grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład wchodzą Hanna Dzik, Wiktoria Gołębiowska, Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira oraz Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński.

Przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów dla wszystkich klas jednocześnie odbędą się w dniach 14-21 lipca w Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w 2019 roku areną mistrzostw będzie Gdynia i również odbędą się one w lipcu.

Czy w przysżłym roku któryś z Polaków stanie na podium mistrzostw świata juniorów?