WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Francois Gabart ustanowił niesamowity rekord w rejsie dookoła świata

42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund - tyle czasu potrzebował Francuz, żeby samotnie opłynąć świat w rejsie non stop bez zawijania do portów. To nowy rekord świata, który jest lepszy od tego ustanowionego przed rokiem aż o ponad sześć dni.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / macifcourseaularge.com / Alexis Courcoux / Macif / Na zdjęciu: Francois Gabart

Wejdź na TYPER.WP.PL, twórz własne ligi i typuj wyniki meczów!

W niedzielny poranek 17 grudnia francuski żeglarz Francois Gabart, na pokładzie 30-stopowego trimaranu "Macif", ustanowił nowy rekord w samotnym rejsie non stop dookoła świata, mijając wirtualna linię w okolicach Brestu z czasem 42 dni, 16 godzin, 40 minut i 35 sekund.

Tym samym odebrał on rekord swojemu rodakowi Thomasowi Coville, który rok temu opłynął kulę ziemską w czasie 49 dni, 3 godzin, 4 minut i 28 sekund. Wcześniej rekordzistą był także Francuz - Francis Joyon. Jego czas opłynięcia kuli ziemskiej to 57 dni, 13 godzin oraz 34 minuty i został on ustanowiony w styczniu 2008 roku. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dziesięciu lat rekord samotnego rejsu dookoła świata został pobity o ponad dwa tygodnie.

Superszybki rejs dookoła świata non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków to wyczyn po raz kolejny przesuwający granice możliwości człowieka oraz technologii. Sternik Macifa przepłynął 27860 mil morskich ze średnią prędkością 27,2 węzła.

Gabart podczas rejsu, który rozpoczął się 4 listopada, pobił kilka innych rekordów, z czego jeden już na początku swojej samotnej podróży. A mianowicie przepłynął on w ciągu jednej doby 851 mil morskich ze średnią prędkością 35,4 węzła. Nigdy wcześniej samotnemu żeglarzowi nie udało się pokonać bariery 800 mil żeglugi w ciągu 24 godzin.

ZOBACZ WIDEO: Jacek Adamczyk: W takim stylu Joanna Jędrzejczyk nie przegra już nigdy

Jego końcowy wynik to efekt nie tylko bardzo dobrego przygotowania fizycznego oraz psychicznego. To także świetne przygotowanie trimaranu, który został do tego rejsu ulepszony - między innymi całkowite zabudowanie kokpitu, które umożliwiało Gabartowi bezpieczną żeglugę, a także większy komfort nawet w trudnych warunkach.

Francuz już wcześniej osiągał świetne wyniki.  W 2013 roku, mając niespełna 30 lat, zwyciężył w regatach Vendee Globe, także bijąc tam rekord trasy (w 2017 roku jego wynik poprawił Armel Le Cleac'h). Triumfował także w 2015 roku w Transat Jacques Vabre, a w roku 2016 był najlepszy w The Transat.

Poniżej historia ostatnich rekordów w samotnej żegludze dookoła świata:Czy w przyszłym roku ktoś pobije rekord Francoisa Gabarta w samotnym rejsie dookoła świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×