Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dongfeng Race Team wygrał serię wyścigów portowych w Hongkongu

Chiński Dongfeng Race Team wygrał serię dwóch krótkich wyścigów w Hongkongu podczas 13. edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 3 lutego w Kantonie w Chinach odbędzie się kolejny wyścig portowy.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacht załogi Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Ainhoa Sanchez / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht załogi Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race

W sobotę i w niedzielę odbyły się dwa wyścigi w Hongkongu podczas 13. edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Sobotni był czwartym wyścigiem portowym, a w niedzielę jachty ścigały się dookoła wyspy Hongkong. Wyjątkowo na wyniki do klasyfikacji wyścigów portowych składała się suma rywalizacji sobotnio-niedzielnej. W niedzielę najszybszy był hiszpański MAPFRE ze skipperem Xabim Fernandezem, ale w łącznej klasyfikacji zajął drugie miejsce, ponieważ w sobotę był dopiero czwarty. Natomiast dwa razy na drugiej pozycji przypływał chiński Dongfeng Race Team francuskiego sternika Charles'a Caudreliera i to on wygrał serię w Hongkongu, w wyniku czego awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej wyścigów portowych. Zepchnął on na drugą pozycję MAPFRE, ale obie ekipy maja na koncie tyle samo punktów.

Jako trzeci metę po opłynięciu wyspy osiągnął reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Davida Witta, ale w dwudniowej rywalizacji dało mu to dopiero piątą lokatę. Na czwartym miejscy przypłynął holenderski Bouwe Bekking i jego Team Brunel, co dało im taką samo pozycję po dwóch krótkich wyścigach, a w efekcie utrzymanie tego samego miejsca w całej serii wyścigów portowych.

Po sobotniej wygranej dopiero piąty był tym razem holenderski team AkzoNobel Simeona Tienponta, co pozwoliło mu jednak zająć trzecią pozycję po dwóch dniach startów. Dwukrotnie szóste miejsce zajął natomiast pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic (ONZ), gdzie rolę skippera pełni Dee Caffari z Wielkiej Brytanii.

Z dalszej rywalizacji wycofał się amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta, po tym jak podczas czwartego etapu głównego uczestniczył w dramatycznym zderzeniu z łodzią rybacką i w efekcie czego śmierć poniósł jeden członek załogi rybaków. W związku z tym Vestas nie wziął udziału w wyścigach w Hongkongu i wiadomo już, że nie wystartuje również w piątym etapie regat. Dalsze informacje będą podane w przyszłości.

Wyniki wyścigów w Hongkongu:

Miejsce Załoga Miejsce w wyścigu portowym w Hongkongu Miejsce w wyścigu dookoła wyspy Hongkong Punkty po dwóch wyścigach
1. Dongfeng Race Team (Chiny) 2 2 7
2. MAPFRE (Hiszpania) 4 1 6
3. team AkzoNobel (Holandia) 1 5 5
4. Team Brunel (Holandia) 2 4 4
5. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 5 3 3
6. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 6 6 2
7. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) - - 0

 

Pierwszy wyścig portowy, przeprowadzony 14 października w Alicante, wygrał MAPFRE, w drugim, który odbył się 3 listopada w Lizbonie, triumfował Team Brunel, a w trzecim, 8 grudnia w Kapsztadzie, zwyciężył Dongfeng Race Team. Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całego wyścigu. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

1 lutego wszystkie załogi przepłyną do Kantonu (Guangzhou) w Chinach, gdzie 3 lutego odbędzie się jednoetapowy wyścigi portowy, a dwa dni później wszyscy wrócą do Hongkongu. Tam 7 lutego rozpocznie się kolejny etap główny Volvo Ocean Race, który będzie liczył 6100 mil morskich i zakończy się w Auckland w Nowej Zelandii.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Wyniki po 4. wyścigach portowych:

Miejsce Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) 3. wyścig portowy (Kapsztad) 4. wyścig portowy (Hongkong) Suma punktów
1. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 7 25
2. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 6 25
3. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 4 17
4. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 5 16
5. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 4 0 12
6. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 3 9
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 2 7


ZOBACZ WIDEO: Emocjonujący powrót Bayernu! Gol i asysta "Lewego". Zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Kto wygra wyścig portowy w Kantonie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×