KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trzy złote medale Polaków na mistrzostwach Europy juniorów!

Zuzanna Rybicka wywalczyła złoty, a Sara Piasecka srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów w klasie DN. Z kolei mistrzami Europy w klasie Ice Optimist zostali Gustaw Miciński i Maria Konarzewska, a medale zdobyli też Jakub Kamiński i Joanna Fabisiak.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Bojerowa klasa DN Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Bojerowa klasa DN
Nasi żeglarze lodowi zaliczyli kolejny świetny występ. Dzień po udanych mistrzostwach świata juniorów w klasie DN oraz mistrzostwach świata w klasie Ice Optimist rozpoczęły się w Rydze na Łotwie mistrzostwa Europy w tych samych klasach. Wszystkie kraje przeniosły się po MŚ z Litwy do Rygi na Łotwie.

Podyktowane to było tym, że na litewskim jeziorze Rekyva zalegała warstwa śniegu, a na jeziora Kisezers miał być czysty lód. Okazało się jednak, że i tam był śnieg, co utrudniało zawodnikom latanie. Ostatecznie udało się organizatorom przeprowadzić po trzy wyścigi dla każdej floty i zawody zakończyły się po jednym dniu.

- Lód był mocny, ale jednak pokryty był warstwą około 5-6 centymetrów śniegu, czyli zupełnie inne warunki niż te, na które nastawialiśmy się dzień wcześniej. W związku z tym panowały trudne warunki do jazdy, do których dochodziły nierówne warunki wietrzne i trafiały się często tak zwane dziury wiatrowe. A z kolei w wyniku tego na każdym okrążeniu były duże przetasowania zawodników. Do końca nie było wiadomo kto wygra, bo ten kto wpadł w taką dziurę to stawał w miejscu - opisał warunki pogodowe Jerzy Sukow, komandor Stowarzyszenia Floty Polskiej DN.

Bardzo dobrą formę z zakończonych w środę zawodów utrzymała Zuzanna Rybicka (CHKŻ Chojnice), która nie dość, że wywalczyła złoty medal w kategorii kobiet w klasie DN to zajęła także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej więc do złotego medalu mistrzostw świata, dołożyła dwa kolejne. Wicemistrzynią Europy została natomiast Sara Piasecka (OKŻ Olsztyn) - szesnasta ogólnie, która dzień wcześniej również cieszyła się ze srebrnego medalu. Trzecią lokatę zajęła Leila Helga Sara Tolstika z Łotwy - dziewiętnasta ogólnie.

ZOBACZ WIDEO Nie tylko Stoch powalczy o medal. "Kubacki jest regularny, Hula spisuje się znakomicie"

W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Estończyk Rasmus Maalinn, a drugą pozycję zajął Szwed Eddie Klements. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Wojciech Klimaszewski, który zajął czwarte miejsce.

- Bardzo dobrze pożeglowała Zuzanna Rybicka. Pecha miał natomiast Piotr Bernat, ponieważ jechał prawdopodobnie po srebrny medal, ale w trzecim wyścigu niestety urwał mu się fał i nie był już w stanie go ukończyć. A szkoda, bo w pierwszym i drugim wyścigu przyjeżdżał w czołówce - krótko podsumował wyniki w klasie DN Sukow.

W klasie Ice Optimist mistrzem Europy został Gustaw Miciński (KKS Warmia Olsztyn), a srebro wywalczył świeżo upieczony wicemistrz świata Jakub Kamiński (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). Za ich plecami uplasował się Jorgen Kuivonen z Estonii, a na czwartej lokacie swój występ ukończył Kacper Worek (YK Stal Gdynia) , powtarzając wynik z mistrzostw świata.

W kategorii dziewcząt świetnie spisała się brązowa medalistka mistrzostw świata Maria Konarzewska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która zdobyła złoty medal, a w łącznej klasyfikacji była szósta. Maria również w środę cieszyła się z medalu, ale brązowego. Drugą pozycję zajęła Estonka Lisbeth Taggu, a trzecią kolejna reprezentantka Polski Joanna Fabisiak (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko).

- Bardzo miło zaskoczyła nas klasa Ice Optimist. Mamy mistrza Europy Gustawa Micińskiego, który bardzo przyłożył się do tych regat, bo jak my pakowaliśmy się po mistrzostwach świata to on został jeszcze na lodzie i trenował oraz trymował swój sprzęt. Z kolei drugie miejsce zajął Jakub Kamiński, który na koniec swoje przygody z tą klasą pokazał prawdziwą dojrzałość zawodnika. Bardzo dobrą pracę wykonała Maria Konarzewska, która wśród dziewczyn była najlepsza - zakończył Jerzy Sukow.

Do świetnych wyników młodych polskich żeglarzy lodowych podczas dwóch imprez mistrzowskich odniósł się także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- W zakończonych mistrzostwach świata i Europy juniorów w klasach DN i Ice Optimist nasi zawodnicy po raz kolejny wracają z workiem medali. Trudno już policzyć, ile w historii zdobyli ich już nasi bojerowcy. Należy cieszyć się z tego, że polscy żeglarze uzyskują tak wspaniałe wyniki, ale przede wszystkim, że w okresie zimowym rywalizują w sporcie, który pomaga później w żeglarstwie letnim. Wynika to z tego, że latanie na bojerach uczy bardzo dużo w zakresie trymu i pracy nad sprzętem. Te czynniki decydują później o tym, że żegluje się szybko i ostro, co przekłada się na bycie szybszym od przeciwników. Wielkie gratulacje dla naszych żeglarzy, a także ich trenerów oraz rodziców, którzy wspomagają swoje pociechy - skomentował sukcesy Polaków Tomasz Chamera.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy polscy seniorzy staną na podium tegorocznych mistrzostw świata lub Europy w klasie DN?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×