Polacy powalczą o kolejne medale w żeglarskim Pucharze Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

W piątek, 30 marca w Palma de Mallorca rozpocznie się, zaliczany do żeglarskiego Pucharu Europy Puchar Księżniczki Zofii. Wśród prawie 1200 zgłoszonych zawodników wystartuje 39 Polaków, w tym zwycięzcy sprzed roku, Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski.

W piątek, 30 marca w Palma de Mallorca rozpocznie się, zaliczany do żeglarskiego Pucharu Europy Puchar Księżniczki Zofii. Wśród prawie 1200 zgłoszonych zawodników wystartuje 39 Polaków, w tym broniący złotych medali Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski. Regaty u wybrzeży Majorki potrwają od 30 marca do 7 kwietnia, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero w poniedziałek wielkanocny 2 kwietnia około godziny 11:00. Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników, wyścigi treningowe oraz regulaminowe pomiary sprzętu.

Na liście startowej zawodów w Hiszpanii znajduje się prawie 1200 zawodników z 64 krajów. Wśród nich zobaczymy na wodzie 39 Polaków, w tym zeszłorocznych zwycięzców tej imprezy w windsurfingowej klasie RS:X - Zofię Klepacką (Legia Warszawa) i Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a także Agnieszkę Skrzypulec, która wystartowała wtedy z Jolantą Ogar panie stanęły na drugim stopniu podium w klasie 470.

Na liście startowej zawodów w Hiszpanii znajduje się prawie 1200 zawodników z 64 krajów. Wśród nich zobaczymy na wodzie 39 Polaków, w tym zeszłorocznych zwycięzców tej imprezy w windsurfingowej klasie RS:X - Zofię Noceti-Klepackę (Legia Warszawa) i Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a także Agnieszkę Skrzypulec, która wystartowała wtedy z Jolantą Ogar i panie stanęły na drugim stopniu podium w klasie 470.

Od dwóch lat Puchar Księżniczki Zofii jest bardzo udany dla naszych żeglarzy, ponieważ dwa lata temu Tarnowski był na nim drugi, a z końcowego zwycięstwa cieszyły się z kolei wspomniana Skrzypulec i jej obecna załogantka Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). Panie mają za sobą najlepszy sezon w karierze, bo rok temu zostały mistrzyniami świata i zaczęły regularnie stawać na podium imprez międzynarodowych więc na pewno mają szanse na kolejny medal.

ZOBACZ WIDEO Robert Kubica: To czas w moim życiu, w którym jestem szczęśliwy

- Po zawodach w Miami polecieliśmy do Kadyksu, gdzie odbyło się zgrupowanie kadry. Na jego zakończenie wzięliśmy udział w zawodach Andalusian Olympic Week, które były dla nas kolejnym etapem treningowym. Widać jednak, że rozpędzamy się coraz bardziej, żeby już na początku kwietnia stanąć do walki w pierwszych tegorocznych regatach, zaliczanych do Pucharu Europy - powiedział przed zawodami w Hiszpanii Paweł Tarnowski.

49. edycja hiszpańskich regat będzie zatem świetną okazją to kontynuowania tej medalowej tradycji, a także kolejnym ważnym startem, który ma między innymi na celu jak najlepsze przygotowanie do najważniejszej imprezy sezonu. A będą nią mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich, które na początku sierpnia odbędą się w duńskim Aarhus, gdzie rozpocznie się walka o igrzyska olimpijskie w Tokio.

W klasie RS:X poza Klepacką i Tarnowskim na starcie zobaczymy także Kamilę Smektałę (YKP Warszawa), Agnieszkę Bilską (GKŻ Gdańsk), Radosława Furmańskego i Macieja Kluszczyńskiego (obaj DKŻ Dobrzyń) oraz liczną grupę deskarzy z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, którą tworzą Małgorzata Białecka, Maja Dziarnowska, Karolina Lipińska, Marcin Urbanowicz, Aleksander Przychodzeń, Przemysław Szybkowski i Jakub Sykuła.

Natomiast skład klasy 470 uzupełniają Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), a także dwie załogi męskie - Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa).

W klasie 49er wystartują dwa nasze najlepsze duety, czyli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Wśród kobiet w klasie 49erFX również pojawią się dwie polskie ekipy. Będą to Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) oraz siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn).

Na hiszpańskich wodach zobaczymy również czterech naszych reprezentantów klasy Finn. Będą to aktualny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), wicemistrz naszego kraju Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), a także Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Krzysztof Stromski (YC Rewa).

Jeśli chodzi o klasę Laser Standard to o jak najlepsze miejsca powalczą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a w żeńskim odpowiedniku, w Laserze Radialu zobaczymy Agatę Barwińską (MOS SSW Iława) i Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice).

Magdalena Kwaśna, Hanna Dzik, Aleksandra Melzeacka, Kinga Łoboda, Radosław Furmański i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: