Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polacy prowadzą już w dwóch klasach na Pucharze Świata w Hyeres

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki nadal prowadzą w klasie 49er, a na pierwszą i trzecią pozycję w klasie RS:X awansowały Zofia Klepacka oraz Małgorzata Białecka po 2. dniu żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Drugi dzień rywalizacji w regatach z cyklu Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Francji rozpoczął się od czekania na wiatr. W związku z tym pierwsze wyścigi odbyły się dopiero około godziny 15:00 jak zaczęło wiać w porywach do około 9 węzłów. Jednak nie starczyło już czasu, żeby przeprowadzić wszystkie zaplanowane starty.

Doświadczyli tego zawodnicy klasy 49er, którym było dane popłynąć tylko w dwóch wyścigach. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) po słabszym pierwszym biegu w którym zajęli dziewiętnaste miejsce, drugi ukończyli na ósmej pozycji i nadal są liderami. Z kolei na szóstym miejscu nadal znajdują się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak zajmowali lokaty piętnastą oraz dwudziestą pierwszą. Natomiast ósmą pozycję utrzymali także mistrzowie świata i Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsce 4. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze).

Bardzo dobrze spisały się w środę nasze windsurferki w klasie RS:X. Nową liderką została Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która przypływała piąta, pierwsza oraz szósta i zepchnęła na drugą pozycję aktualną mistrzynię świata Peinę Chen z Chin (miejsca 2., 19. i 2.). Polka dzień wcześniej zajmowała piątą pozycję w klasyfikacji generalnej. Z kolei z lokaty czternastej aż na trzecią awansowała Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), po tym jak była czwarta, piąta oraz najlepsza.

Nieznaczny awans z pozycji dwudziestej piątej na dwudziestą pierwszą zanotowała jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska (miejsca 14., 40. i 20.), a na trzydziestej trzeciej pozycji pozostała Kamila Smektała z klubu YKP Warszawa (miejsca 22., 29. i 33.). Natomiast z lokaty trzydziestej na trzydziestą szóstą przesunęła się kolejna deskarka sopockiego klubu Karolina Lipińska (miejsca 29., 42. i 30.). Z kolei o jedną pozycję awansowała Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 40., 38. i 27.) i jest obecnie czterdziesta pierwsza.

ZOBACZ WIDEO Motocykl żużlowy podczas meczu

Udany dzień wśród mężczyzn ma za sobą Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był dziewiąty, drugi oraz szósty, dzięki czemu przesunął się z pozycji osiemnastej na siódmą, spychając z niej na ósmą lokatę Piotra Myszkę (AZS AWFiS Gdańsk). On z kolei wpływał na metę szósty, a następnie dwunasty i trzynasty. Z kolei pozycję piętnastą na osiemnastą zamienił Radosław Furmański z klubu DKŻ Dobrzyń (miejsca 27., 14. i 24.), a z trzydziestej czwartej na dziewiętnastą awansował jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (22., 1. i 10.). Zaszła także zmiana na prowadzeniu i pierwszy jest mistrz Europy z zeszłego roku Francuz Louis Giard (miejsca 5., 6. i 29.).

W klasie Laser Radial znacznie lepszy dzień ma za sobą Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która mijała linię mety dziewiąta oraz siedemnasta, pozwoliło jej przesunąć się z pozycji trzydziestej piątej na dwudziestą drugą. Lepsze wyniki zanotowała także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i po miejscach dwudziestym szóstym oraz trzydziestym piątym zamieniła lokatę sześćdziesiątą trzecią na pięćdziesiątą. Nową liderką została aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 19. i 2.).

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 11:00. Regaty Pucharu Świata w Hyeres potrwają do niedzieli 29 kwietnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z polskich żeglarzy znajdzie się na podium końcowej klasyfikacji PŚ w Hyeres?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×