Polacy prowadzą już w dwóch klasach na Pucharze Świata w Hyeres

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki nadal prowadzą w klasie 49er, a na pierwszą i trzecią pozycję w klasie RS:X awansowały Zofia Klepacka oraz Małgorzata Białecka po 2. dniu żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres.

Drugi dzień rywalizacji w regatach z cyklu Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Francji rozpoczął się od czekania na wiatr. W związku z tym pierwsze wyścigi odbyły się dopiero około godziny 15:00 jak zaczęło wiać w porywach do około 9 węzłów. Jednak nie starczyło już czasu, żeby przeprowadzić wszystkie zaplanowane starty.

Doświadczyli tego zawodnicy klasy 49er, którym było dane popłynąć tylko w dwóch wyścigach. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) po słabszym pierwszym biegu w którym zajęli dziewiętnaste miejsce, drugi ukończyli na ósmej pozycji i nadal są liderami. Z kolei na szóstym miejscu nadal znajdują się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak zajmowali lokaty piętnastą oraz dwudziestą pierwszą. Natomiast ósmą pozycję utrzymali także mistrzowie świata i Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsce 4. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze).

Bardzo dobrze spisały się w środę nasze windsurferki w klasie RS:X. Nową liderką została Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która przypływała piąta, pierwsza oraz szósta i zepchnęła na drugą pozycję aktualną mistrzynię świata Peinę Chen z Chin (miejsca 2., 19. i 2.). Polka dzień wcześniej zajmowała piątą pozycję w klasyfikacji generalnej. Z kolei z lokaty czternastej aż na trzecią awansowała Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), po tym jak była czwarta, piąta oraz najlepsza.

Nieznaczny awans z pozycji dwudziestej piątej na dwudziestą pierwszą zanotowała jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska (miejsca 14., 40. i 20.), a na trzydziestej trzeciej pozycji pozostała Kamila Smektała z klubu YKP Warszawa (miejsca 22., 29. i 33.). Natomiast z lokaty trzydziestej na trzydziestą szóstą przesunęła się kolejna deskarka sopockiego klubu Karolina Lipińska (miejsca 29., 42. i 30.). Z kolei o jedną pozycję awansowała Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 40., 38. i 27.) i jest obecnie czterdziesta pierwsza.

[color=black]ZOBACZ WIDEO Motocykl żużlowy podczas meczu

[/color]

Udany dzień wśród mężczyzn ma za sobą Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był dziewiąty, drugi oraz szósty, dzięki czemu przesunął się z pozycji osiemnastej na siódmą, spychając z niej na ósmą lokatę Piotra Myszkę (AZS AWFiS Gdańsk). On z kolei wpływał na metę szósty, a następnie dwunasty i trzynasty. Z kolei pozycję piętnastą na osiemnastą zamienił Radosław Furmański z klubu DKŻ Dobrzyń (miejsca 27., 14. i 24.), a z trzydziestej czwartej na dziewiętnastą awansował jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (22., 1. i 10.). Zaszła także zmiana na prowadzeniu i pierwszy jest mistrz Europy z zeszłego roku Francuz Louis Giard (miejsca 5., 6. i 29.).

W klasie Laser Radial znacznie lepszy dzień ma za sobą Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która mijała linię mety dziewiąta oraz siedemnasta, pozwoliło jej przesunąć się z pozycji trzydziestej piątej na dwudziestą drugą. Lepsze wyniki zanotowała także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i po miejscach dwudziestym szóstym oraz trzydziestym piątym zamieniła lokatę sześćdziesiątą trzecią na pięćdziesiątą. Nową liderką została aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 19. i 2.).

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 11:00. Regaty Pucharu Świata w Hyeres potrwają do niedzieli 29 kwietnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu:
Czy któryś z polskich żeglarzy znajdzie się na podium końcowej klasyfikacji PŚ w Hyeres?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)