Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polacy nadal w ścisłej czołówce mistrzostw Europy

Aleksander Arian zajmuje trzecie, a Marcin Rudawski czwarte miejsce po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w klasach Laser Standard oraz Laser Radial kobiet i mężczyzn, które odbywają się w La Rochelle we Francji.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Aleksander Arian na jachcie klasy Laser Radial Materiały prasowe / Thom Touw / eurilca.org / Na zdjęciu: Aleksander Arian na jachcie klasy Laser Radial
Za nami czwarty dzień mistrzostw Europy  w olimpijskich klasach Laser Standard i Laser Radial kobiet oraz nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. To zarazem pierwszy dzień wyścigów finałowych w konkurencjach olimpijskich. Pogoda po raz kolejny pozwoliła na przeprowadzenie dwóch wyścigów dla każdej floty.

Nadal w ścisłej czołówce znajdują się nasi żeglarze w klasie Laser Radial mężczyzn. Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) w pierwszym wyścigu zajął miejsce siódme, a w następnym piąte i awansował w klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na trzecią. Natomiast z lokaty trzeciej na czwartą spadł broniący tytułu Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa). Tym razem ośmiokrotny mistrz Europy przypływał dopiero czternasty oraz jedenasty i do lidera traci już piętnaście punktów. Na czele stawki pozostał Słoweniec Nik Pletikos (miejsca 3. i 2.).

Bardzo dobrze ściganie w złotej grupie rozpoczęła jedyna nasza reprezentantka w Laserze Radialu kobiet, Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która w pierwszym czwartkowym wyścigu minęła linię mety czwarta. Z kolei w drugim wyścigu Polka zajęła dwudzieste szóste miejsce, ale i tak pozwoliło jej to przesunąć się z pozycji trzydziestej pierwszej na dwudziestą. Natomiast po kilkudniowej gonitwie na prowadzenie wysunęła się złota medalistka sprzed roku Marit Bouwmeester (miejsca 5. i 7.), która na drugą lokatę zepchnęła prowadzącą do tej pory swoją rodaczkę Maxime Jonker z Holandii (miejsca 14. i 11.).

W klasie Laser Standard tylko dwóch z czterech naszych reprezentantów zakwalifikowało się do złotej grupy. Miejsca dwudzieste drugie oraz czterdzieste ósme zajął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i awansował z pozycji pięćdziesiątej na czterdziestą pierwszą. Z kolei czterdziesty czwarty oraz czterdziesty szósty do mety dopływał Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) i zamienił lokatę czterdziestą ósmą na pięćdziesiątą trzecią. Prowadzenie utrzymał brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata Australijczyk Matthew Wearn (miejsca 12. i 3.).

Polacy zwyciężają w PŚ w Hyeres!

Rywalizujący w grupie srebrnej Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 20. i 4.) zanotował minimalny awans z pozycji sześćdziesiątej na pięćdziesiątą dziewiątą, a reprezentujący ŻLKS Poznań Dawid Kania (miejsce 13. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze) zamienił lokatę osiemdziesiątą trzecią na siedemdziesiątą siódmą.

Jakub Rodziewicz znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.
Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 13:30. Regaty we Francji potrwają do soboty 12 maja.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z Polaków stanie na podium mistrzostw Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×