MAPFRE wygrał ósmy etap Volvo Ocean Race

We wtorek 8 maja hiszpański MAPFRE jako pierwszy minął metę 8. etapu 13. edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Etap prowadził z Itajai do Newport. Drugie miejsce zajął team Brunel, a trzeci dopłynął Vestas 11th Hour Racing.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jacht MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Ugo Fonolla / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race
Ósmy etap największych załogowych regat dookoła świata Volvo Ocean Race rozpoczął się w niedzielę 22 kwietnia w brazylijskim Itajai i liczył 5700 mil morskich. Pierwszy jacht dopłynął do Newport w Stanach Zjednoczonych we wtorek 8 maja i dokonał tego hiszpański MAPFRE Xabiego Fernandeza, który przez drugą część etapu musiał przebijać się z przedostatniego miejsca, a na prowadzenie wysunął się zaledwie 0,2 mili morskiej przed metą. To było trzecie etapowe zwycięstwo Hiszpanów, co pozwoliło tej ekipie wrócić na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej całych regat.

Pecha miał natomiast holenderski Team Brunel Bouwe Bekkinga, który był bardzo bliski wygrania drugiego etapu z rzędu i wydawało się, że obroni pozycję lidera, którą objął u wybrzeży Brazylii. Jednak to ta załoga dała się wyprzedzić tuż przed metą, tracąc do zwycięzców zaledwie minutę i jedną sekundę więc zostało jej cieszenie się z drugiego miejsca.

Manewrowanie w warunkach jakie panowały w pobliżu Newport było wyjątkowo trudne, ponieważ wiał bardzo słaby wiatr o sile zaledwie kilku węzłów i panowała gęsta mgła. Poza teamem Brunel ofiarą takiej pogody stał się także chiński Dongfeng Race Team z francuskim sternikiem Charles'em Caudrelierem, który był bliski trzeciego miejsca. Tak się jednak nie stało, ponieważ lepiej w takich warunkach poradził sobie amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing, którego skipperem jest Charlie Enright. Dla ekipy Vestas jest to na pewno duży sukces, ponieważ nie ukończył czterech poprzednich etapów z powodu kolizji oraz kilku uszkodzeń jachtu. Ostatecznie Dongfeng zakończył zmagania na czwartej pozycji.

Równie zacięta walka toczyła się w końcówce na dwóch kolejnych pozycjach. Wygrał ją inny przedstawiciel Holandii, team AkzoNobel Simeona Tienponta, a szóste miejsce zajął pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic ze sterniczką Dee Caffari z Wielkiej Brytanii. Ostatni dopłynął reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Australijczyka Davida Witta.

ZOBACZ WIDEO Ekspert wróży Kubicy błyskawiczny powrót. "Jego wyniki są niewiarygodne!"

W sobotę 19 maja w Newport odbyć się ma ósmy wyścig portowy. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajmuje MAPFRE przed załogami Dongfeng Race Team i team AkzoNobel. Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całego wyścigu. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

Natomiast start do dziewiątego etapu głównego zaplanowany jest na 20 maja. Jego trasa ma liczyć 3300 mil morskich i będzie prowadziła z amerykańskiego Newport do Cardiff w Walii. Będzie to ostatni podwójnie punktowany etap (po Kapsztad - Melbourne oraz Auckland - Itajai), który daje szansę nadrobienia straty punktowej do czołówki dla załóg, które do tej pory radziły sobie słabiej. Z drugiej strony może to być okazja dla najlepszych ekip do powiększenia przewagi nad resztą stawki.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 8. etapie Volvo Ocean Race (Itajai - Newport) i wyniki poszczególnych etapów:

Załoga 1. etap 2. etap 3. etap 4. etap 5. etap 6. etap 7. etap 8. etap Bonusy Razem
MAPFRE 6 8 15 4 1 5 6 8 3 53
Dongfeng 5 6 12 6 1 4 12 4 - 50
Brunel 2 4 8 3 1 2 16 6 2 42
AkzoNobel 4 3 2 5 1 8 10 3 1 36
Vestas 8 5 10 0 0 0 0 5 1 28
Scallywag 3 2 6 8 1 6 0 1 1 27
TtToP 1 1 4 2 1 3 8 2 - 22

Kto wygra wyścig portowy w Newport?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×