Większość liderów utrzymało pozycje po 2. dniu Pucharu PZŻ

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Windsurfingowa klasa RS:X
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Windsurfingowa klasa RS:X
zdjęcie autora artykułu

W prawie żadnej klasie nie nastąpiły zmiany na pierwszej pozycji podczas drugiego dnia pierwszej części Pucharu PZŻ, który odbywa się w Krynicy Morskiej. Wyjątkiem jest klasa Europa. W większości flot liderzy znacznie umocnili się na prowadzeniu.

Sobota na pierwszej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego rozpoczęła się trochę inaczej niż piątek, ponieważ tego dnia od rana wiatru było jak na lekarstwo i trzeba było czekać na poprawę warunków. W związku z tym wyścigi rozpoczęły się z około trzygodzinnym opóźnieniem. Łącznie w zawodach bierze udział 113 zawodników.

W klasie 470 bezkonkurencyjne tym razem były Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin), które wygrały wszystkie trzy wyścigi i umocniły się na prowadzeniu. Z kolei z pozycji czwartej na drugą awansowały Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia) - miejsca 3., 2. i 3., ale do brązowych medalistek zeszłorocznych mistrzostw Europy tracą już aż dziewięć punktów. Natomiast z lokaty drugiej na trzecią spadli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 2., 3. i 4.).

- Dzisiaj poszło nam zdecydowanie lepiej niż w piątek. Wczoraj w pierwszym wyścigu wracałyśmy na start, ponieważ myślałyśmy, że znalazłyśmy się na falstarcie, ale potem okazało się, że jednak tak nie było. W każdym razie już od samego początku musiałyśmy odrabiać starty. Później pojawiło się więcej wiatru i my jako jedna z najlżejszych załóg nie byłyśmy w stanie popłynąć tak szybko jak ekipy męskie. Jednak w trzecim piątkowym wyścigu oraz w sobotnich startach panowały warunki, które najbardziej nam odpowiadały i mogłyśmy pokazać się z lepszej strony. Generalnie jest tak, że im wiatr jest silniejszy tym idzie nam gorzej. W związku z tym jednym z naszych celów jest to, żeby dużo pracować nad tym elementem i dążyć do coraz lepszego pływania w silnowiatrowych warunkach. Uważam, że ciężką pracą i treningami jesteśmy w stanie poprawić nasze wyniki nawet pomimo mniejszej wagi w porównaniu do innych załóg - powiedziała Hanna Dzik.

Niepokonany w sobotnich wyścigach klasy Finn był Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który trzy razy wpływał na metę pierwszy i powiększył przewagę nad resztą stawki, znacznie zbliżając się do końcowego triumfu. Drugą pozycję utrzymał Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), po tym jak dwa miejsca drugie przedzielił czwartym. Na trzeciej lokacie pozostał także Mikołaj Lahn z UKŻ Wiking Toruń (miejsca 3., 2. i 4.).

[color=black]ZOBACZ WIDEO Artur Szpilka pełen pokory i refleksji przed narodową galą boksu. Odmienił go pobyt w USA

[/color]

Trzy wygrane wyścigi w rywalizacji juniorów w klasie RS:X kobiet ma za sobą prowadząca w klasyfikacji generalnej Lidia Sulikowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Zajmująca drugą pozycję jej klubowa koleżanka Weronika Marciniak (miejsca 2., 2. i 2.) traci do niej na razie cztery punkty więc w niedzielę może jeszcze powalczyć o zwycięstwo w całych regatach. Natomiast na trzecią lokatę awansowała kolejna zawodniczka sopockiego klubu, Maja Kuchta (miejsca 4., 5. i 4.).

W kategorii mężczyzn nadal bardzo dobrze żeglował Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 2., 1. i 2.), który odskoczył rywalom i zajmujący drugą pozycję Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 9., 1. i 4.) znajduje się aż trzynaście punktów za nim. Trzeci jest z kolei inny sopocianin Adam Żarnowski (miejsca 10., 4. i 8.).

W klasie 29er w pierwszej trójce nie zaszły żadne zmiany. Prowadzą Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński z YKP Gdynia (miejsca 1., 1. i 1.), a za nimi plasują się Paweł Jakubowski i Bartosz Łowicki z "NAUTICUS" YC Olsztyn (miejsca 5., 2. i 3.) oraz Mateusz Ksobich i Aleksander Wiszniowski AZS Poznań/JKW Poznań (miejsca 4., 3. i 6.).

W konkurencji Kite Foil siedem z dziewięciu wyścigów wygrał Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), a w dwóch ostatnich nie wystartował, ale i tak pozostał zdecydowanym liderem. Drugą pozycję utrzymał także Arkadiusz Kusalewicz, a trzeci nadal jest Jakub Jurkowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

W klasie OK Dinghy pierwsze dwie pozycje utrzymali Tomasz Gaj (miejsca 1., 1. i 1.) i Radosław Droździk (miejsca 2., 2. i 2.), a na trzecią wskoczył Marek Bernat (miejsca 3., 5. i 4.). Z kolei w klasie Europa trzy wyścigi wygrał Marcin Kozieł i awansował z lokaty trzeciej na pierwszą, drugi nadal jest Igor Derwich (miejsca 4., 2. i 2.), a trzecią pozycję zajmuje Ida Stachura (miejsca 3., 2. i 8.). Tylko w tej flocie nastąpiła zmiana lidera.

Antonina Marciniak i Hanna Dzik znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Poza tym partnerami imprezy są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firma Volvo Car Poland, a sponsorami są firmy Ziaja oraz D.A.D Sportwear.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy liderzy w swoich klasach utrzymają prowadzenie do końca regat?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)