KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marcin Rudawski z brązowym medalem mistrzostw Europy w klasie Laser Radial

Marcin Rudawski wywalczył brązowy medal żeglarskich mistrzostw Europy w klasie Laser Radial, które w dniach 7-12 maja odbyły się w La Rochelle we Francji. Z kolei czwarte miejsce zajął Aleksander Arian, a trzynasta wśród kobiet była Agata Barwińska.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Marcin Rudawski (pierwszy z prawej) na podium mistrzostw Europy w klasie Laser Radial Materiały prasowe / Thom Touw / eurilca.org / Na zdjęciu: Marcin Rudawski (pierwszy z prawej) na podium mistrzostw Europy w klasie Laser Radial
Od poniedziałku do soboty we Francji odbywały się mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach Laser Standard i Laser Radial kobiet oraz nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Podczas ostatniego dnia rywalizacji tylko w Laserze Standardzie przeprowadzono jeden wyścig, a w dwóch pozostałych klasach po dwa. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w niej startować zawodnicy spoza Europy.

Świetnie spisał się w sobotnich wyścigach ośmiokrotny mistrz Starego Kontynentu w klasie Laser Radial Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który dwa razy mijał linię mety jako pierwszy. Co prawda nie udało mu się obronić tytułu, ale rzutem na taśmę przesunął się z pozycji czwartej na trzecią i mógł cieszyć się ze zdobycia brązowego medalu. Z kolei po miejscach drugim oraz dziesiątym z pozycji trzeciej na czwartą spadł Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), kończąc regaty tuż za podium. Od początku do końca imprezy prowadził Słoweniec Nik Pletikos, który tego dnia najpierw został złapany na falstarcie, a drugiego wyścigu nie ukończył. Jednak jego przewaga nad resztą zawodników była tak duża, że nie przeszkodziło mu to wywalczeniu tytułu mistrza Europy. Na drugim stopniu podium stanął Włoch Federico Tocchi.

Jedyna nasza reprezentantka w Laserze Radialu kobiet, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) przypływała siedemnasta oraz osiemnasta i ostatecznie zakończyła swój występ na szesnastej pozycji, a w klasyfikacji europejskiej była trzynasta. Bezkonkurencyjna okazała się Holenderka Marit Bouwmeester w sobotę najpierw była druga, a następnie szósta i obroniła tytuł zdobyty przed rokiem. Za nią uplasowały się jej rodaczka Maxime Jonker oraz Belgijka Emma Plasschaert.

W klasie Laser Standard ścigało się dwóch z czterech naszych reprezentantów. Najwyżej sklasyfikowany został Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który w jedynym sobotnim wyścigu tej floty był dwudziesty czwarty i regaty ukończył na dwudziestym drugim miejscu wśród Europejczyków. Z kolei trzydziestą ósmą pozycję zajął ostatecznie Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), po tym jak w ostatnim starcie był czterdziesty. Rywalizujący w grupie srebrnej jego klubowy kolega Tadeusz Kubiak zajął u wybrzeży Francji czterdzieste trzecie, a Dawid Kania (ŻLKS Poznań) siedemdziesiąte pierwsze miejsce.

ZOBACZ WIDEO Izu Ugonoh będzie chciał coś udowodnić Polakom? To będzie jego pierwsza walka w kraju od 2013 roku

Na podium stanęli Cypryjczyk Pawlos Kondidis, Michael Beckett z Wielkiej Brytanii oraz Szwed Jesper Stalheim. Klasyfikację ogólną wygrał brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata Australijczyk Matthew Wearn.

Jakub Rodziewicz znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×