Team Brunel wygrał wyścig portowy w Newport podczas Volvo Ocean Race

Team Brunel wygrał, przeprowadzony w Newport w Stanach Zjednoczonych, ósmy wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 20 maja w tej samej miejscowości rozpocznie się kolejny etap główny regat, z metą w Cardiff.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jacht Team Brunel podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht Team Brunel podczas regat Volvo Ocean Race
W sobotę 19 maja w Newport odbył się ósmy wyścig portowy 13. edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Po starcie bardzo szybko na prowadzenie wysunął się holenderski Team Brunel Bouwe Bekkinga, który osiągnął zdecydowanie lepszą prędkość niż pozostałe załogi. Początkowo na drugiej pozycji płynął hiszpański MAPFRE Xabiego Fernandeza, ale jeszcze zanim jachty ukończyły pierwszy kurs na wiatr to spadł w okolice środka stawki.

Brunel do końca wyścigu był już niezagrożony, ale o dwie kolejne pozycje walka toczyła się do samego końca. Podczas drugiego kursu pod wiatr ponownie dał o sobie znać MAPFRE, który wrócił na pozycję wicelidera, spychając na trzecią lokatę amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing, gdzie skipperem jest Charlie Enright. Ostatecznie ta kolejność się już nie zmieniła.

Jako czwarty metę osiągnął pływający pod flagą reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag pod dowództwem Australijczyka Davida Witta. Dopiero na piątej pozycji zameldował się chiński Dongfeng Race Team Francuza Charlesa Caudrelier, szósty był kolejny reprezentant Holandii team AkzoNobel Simeona Tienponta, a siódme miejsce zajął pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic z Brytyjką Dee Caffari za sterem.

Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całej imprezy. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

ZOBACZ WIDEO Speedway of Nations gwarantuje emocje do ostatniego wyścigu

Na niedzielę 20 maja zaplanowany jest start do dziewiątego etapu zawodów głównych, którego trasa będzie liczyła 3300 mil morskich i będzie prowadziła z Newport do Cardiff w Walii. Będzie to ostatni podwójnie punktowany etap (po Kapsztad - Melbourne oraz Auckland - Itajai), który daje szansę nadrobienia straty punktowej do czołówki dla załóg, które do tej pory radziły sobie słabiej. Z drugiej strony może to być okazja dla najlepszych ekip do powiększenia przewagi nad resztą stawki.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 8. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

Załoga 1. Alicante 2. Lizbona 3. Kapsztad 4. Hongkong 5. Kanton 6. Auckland 7. Itajai 8. Newport Suma
1. MAPFRE 7 6 6 6 7 5 7 6 50
2. Dongfeng 6 5 7 7 2 7 5 3 42
3. Brunel 4 7 2 4 6 3 3 7 36
4. AkzoNobel 2 4 5 5 5 6 6 2 35
5. Vestas 5 3 4 0 0 4 2 5 23
6. Scallywag 3 2 1 3 4 2 0 4 19
7. TtToP 1 2 3 2 3 1 4 1 16

Kto wygra 9. etap Volvo Ocean Race z Newport do Cardiff?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×