Zakończyły się mistrzostwa Europy w klasie 470

Antonina Marciniak i Irmina Mrózek Gliszczynska zajęły 17. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie 470 w bułgarskim Burgas. W czwartek odbędą się tylko wyścigi medalowe dla dziesięciu najlepszych załóg klasyfikacji generalnej.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Antonina Marciniak (z prawej) i Irmina Mrózek Gliszczynska (z lewej) na jachcie olimpijksiej klasy 470 Materiały prasowe / Nikos Alevromytis/alen.gr/2018europeans.470.org / Na zdjęciu: Antonina Marciniak (z prawej) i Irmina Mrózek Gliszczynska (z lewej) na jachcie olimpijksiej klasy 470
W środę dość sprawnie udało się przeprowadzić kolejne dwa wyścigi mistrzostw Europy w klasie 470, które odbywają się w Bułgarii. Co prawda po pierwszym wyścigu została wywieszona flaga AP z powodu zbyt słabego wiatru, ale później pojawiły się silniejsze podmuchy, co umożliwiło dokończenie rywalizacji.

Dobrze rozpoczęły dzień Antonina Marciniak i Irmina Mrózek Gliszczynska (Baza Mrągowo/ChKŻ Chojnice), ponieważ minęły linię mety siódme. Natomiast w drugim wyścigu przypłynęły osiemnaste i pozostały na siedemnastej pozycji w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie utrzymały brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata oraz igrzysk w Rio de Janeiro, Słowenki Tina Mrak i Veronika Macarol (miejsca 2., 2. i 1.). Z kolei triumfatorki sprzed roku, Holenderki Afrodite Zegers i Anneloes Van Veen (miejsca 1., 10. i 16.), nie powtórzą tego sukcesu, ponieważ spadły na jedenastą pozycję, na której zakończyły swój występ.

Na dwudziestej piątej lokacie pozostali Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), którzy najpierw zajęli miejsce trzydzieste drugie, a w drugim wyścigu przypłynęli na jedenastej pozycji. Z kolei bardzo dobrze w pierwszym wyścigu zaprezentowali się Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa), którzy zameldowali się na mecie jako trzecia załoga w stawce. Niestety w drugim wyścigu zostali złapani na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze, ale ten wynik poszedł do odrzutki i nasz duet awansował w całych regatach z pozycji trzydziestej piątej na trzydziestą trzecią. Prowadzenie utrzymali aktualni wicemistrzowie świata, Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom (miejsca 6. i 2.).

Początkowo Antonina miała wystartować z Hanną Dzik, ale ta w wyniku obowiązków pozasportowych musiała zrezygnować z występu w Burgas. Z kolei Irmina jeszcze do niedawna tworzyła załogę z Agnieszką Skrzypulec, ale obie zawodniczki zakończyły współpracę.

ZOBACZ WIDEO Idealne warunki dla reprezentacji Polski. Polacy ładują akumulatory w Juracie

Dla młodych Polaków był to start kontrolny i zebranie cennego doświadczenia przed głównymi imprezami tego sezonu, czyli mistrzostwami Europy juniorów, które w dniach 3-11 lipca odbędą się w miejscowości Sesimbra w Portugalii oraz mistrzostwami świata juniorów (19-26 sierpnia) we włoskim Bracciano.

Czwartek będzie ostatnim dniem regat, ale odbędą się w tedy tylko wyścigi medalowe dla najlepszych dziesięciu załóg klasyfikacji generalnej. Zaplanowane są one na godzinę 12:00 (kobiety) oraz 12:45 (mężczyźni).

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×