Maciej Kluszczyński prowadzi, a Zofia Klepacka jest wiceliderką w Pucharze Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Maciej Kluszczyński nadal prowadzi, a Zofia Klepacka jest wiceliderką w klasie RS:X podczas zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy Medemblik Regatta w Holandii.

W czwartek u wybrzeży Holandii ponownie nie było zbyt dużo wiatru i przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów stało pod znakiem zapytania, ale ostatecznie udało się rozegrać wszystkie biegi. W rywalizacji mężczyzn w windsurfingowej klasie RS:X aż trzech Polaków awansowało do złotej grupy po środowych wyścigach. Kolejny udany dzień ma za sobą Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który tym razem mijał linię mety na miejscach piątym, trzecim oraz czwartym, dzięki czemu utrzymał prowadzenie w całych regatach. Natomiast z pozycji trzynastej na dziewiątą awansował Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 8., 12. i 3.), a Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 14., 17. i 24.) spadł z lokaty jedenastej na czternastą. Wśród kobiet z pozycji pierwszej na drugą spadła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), dzień rozpoczęła miejscem jedenastym, a w kolejnych wyścigach zajęła miejsca drugie oraz szóste. Z kolei na ósmej lokacie pozostała Maja Dziarnowska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 15., 11. i 10). Dwudziesta trzecia jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 25., 26. i 23.), trzydziestą drugą lokatę zajmuje Zuzanna Czuryło z AZS Poznań (36., 40. i 24.), pozycję za nią znajduje się Lidia Sulikowska (miejsca 28., 41. i 38.), a trzydziesta szósta jest Weronika Marciniak (miejsca 39., 34. i 31.). Dwie ostatnie zawodniczki również reprezentują klub z Sopotu. Nową liderką została Rosjanka Stefania Elfutina (12., 1. i 1.), która ma tyle samo punktów na koncie, co Klepacka. W windsurfingowej kategorii do lat 19 ponownie minimalny spadek zanotował Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 6., 8. i 7.), który zamienił pozycję piątą na szóstą. Z kolei Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 11., 4. i 1.) awansował z lokaty jedenastej na siódmą, a jego klubowy kolega Jakub Sykuła (miejsca 20., 17. i 20.) przesunął się z pozycji dziewiątej na piętnastą. W klasyfikacji ogólnej nadal prowadzi Francuz Fabien Pianazza (miejsca 2., 1. i 2.).

ZOBACZ WIDEO Nawałka nie ma zamiaru zakazywać zabawy. Kadrowicze z Legii mogą świętować na całego!

W klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) była tego dnia szósta oraz trzecia i spadła z pozycji trzeciej na czwartą. Z kolei lokatę jedenastą na dwunastą zamieniła Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin), która zajęła miejsca jedenaste oraz czternaste. Liderką nadal jest Holenderka Daphne van der Vaart (miejsca 3. i 2.). Słabiej niż w poprzednich dniach żeglowały nasze załogi w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po miejscach ósmym, siódmym oraz dwunastym, spadły z pozycji trzeciej na piątą, a siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) meldowały się na mecie osiemnaste i dwa razy dziewiętnaste, przez co zanotowały spadek z lokaty dziesiątej na czternastą. Prowadzenie utrzymały Annemiek Bekkering i Annette Duetz z Holandii (miejsca 1., 3. i 2.). Kolejny nieznaczny awans w ogólnej klasyfikacji katamaranów klasy Nacra 17 zanotowali Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, którzy przypływali na miejscach jedenastym, dziewiętnastym oraz piętnastym. To pozwoliło im przesunąć się z pozycji szesnastej na piętnastą. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, po miejscach siedemnastym, szesnastym i ponownie siedemnastym, zanotowali minimalny spadek z lokaty siedemnastej na osiemnastą. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Niezmiennie prowadzą aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun i Tara Pacheco van Rijnsoever (miejsca 2., 2. i 4.). Radosław Furmański, Magdalena Kwaśna, Jakub Rodziewicz, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland. Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 10:00. Żeglarski Puchar Europy u wybrzeży Holandii potrwa do soboty 26 maja.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: