Zofia Klepacka i Maciej Kluszczyński liderami Pucharu Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Zofia Klepacka i Maciej Kluszczyński prowadzą w klasie RS:X podczas zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy Medemblik Regatta w Holandii. Z kolei 3. miejsce zajmują Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) oraz Magdalena Kwaśna (Laser Radial).

Środa upłynęła pod znakiem zmiennego wiatru, który wahał się od 3 do 14 węzłów, a do tego często zmieniał kierunek. W efekcie nie we wszystkich klasach udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi. Nową liderką w windsurfingowej klasie RS:X została Zofia Klepacka  (Legia Warszawa), chociaż żeglowała ze zmiennym szczęściem. Polka dzień rozpoczęła miejscem szóstym, w drugim wyścigu była najlepsza, a w trzecim dopiero dwudziesta druga. To i tak pozwoliło jej awansować z pozycji drugiej na pierwszą. Z kolei z lokaty pierwszej aż na ósmą spadła Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która przypływała tym razem osiemnasta, dwudziesta oraz piętnasta. Osiemnasta jest Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 14., 11. i 19.), trzydziestą pierwszą lokatę zajmuje jej klubowa koleżanka Lidia Sulikowska (miejsca 27., 21. i 32.), pozycję za nią plasuje się Zuzanna Czuryło z AZS Poznań (32., 37. i 23.), a trzydziesta siódma jest Weronika Marciniak z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 28., 45. i 41.). Wśród mężczyzn fenomenalnie spisał się Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), ponieważ wygrał wszystkie trzy wyścigi i objął prowadzenie w całych regatach, awansując z drugiej pozycji. Natomiast z pozycji piętnastej na jedenastą przesunął się jego klubowy kolega Radosław Furmański (miejsca 6., 2. i 4.), a z dziewiątej na trzynastą spadł jest Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 13., 6. i 5.). Nieco słabiej niż we wtorek poradzili sobie nasi deskarze w kategorii do lat 19. Najmniejszy spadek zanotował Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 12., 5. i 10.), który zamienił pozycję czwartą na piątą. Z kolei Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 15., 17. i 15.) spadł z lokaty drugiej aż na jedenastą, a jego klubowy kolega Jakub Sykuła (miejsca 10., 12. i 17.) przesunął się z pozycji piątej na dziewiątą. W klasyfikacji ogólnej nadal prowadzi Francuz Fabien Pianazza (miejsca 1., 1. i 2.).

ZOBACZ WIDEO Adam Nawałka zapytany o plan minimum i maksimum na mundial. "Nic się nie zmienia"

Dobre pływanie w klasie Laser Radial kontynuuje Magdalena Kwaśna  (ChKŻ Chojnice), która tego dnia była piąta oraz trzecia i przesunęła się z pozycji czwartej na trzecią. Z lokaty dwunastej na jedenastą awansowała natomiast Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin), która zajęła miejsca dziewiąte oraz dwunaste. Nową liderką została Holenderka Daphne van der Vaart (miejsca 1. i 1.). Wysoką dyspozycję zaprezentowały w środę dwie nasze załogi w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po miejscach szóstym, ósmym oraz drugim, awansowały z pozycji czwartej na trzecią, a siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) dwa razy meldowały się na mecie czwarte i raz piąte, co pozwoliło im awansować z lokaty siedemnastej aż na dziesiątą. Prowadzenie utrzymały Annemiek Bekkering i Annette Duetz z Holandii (miejsca 2., 3. i 14.). Coraz lepiej radzą sobie nasze załogi na katamaranach klasy Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajęli tego dnia miejsca dziesiąte, czternaste oraz szóste i dzięki temu awansowali z pozycji osiemnastej na szesnastą. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, po miejscach osiemnastym i dwa razy dziesiątym, zanotowali minimalny spadek z lokaty szesnastej na siedemnastą. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Nadal prowadzą aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun i Tara Pacheco van Rijnsoever (miejsca 9., 2. i 1.). Radosław Furmański, Magdalena Kwaśna, Jakub Rodziewicz, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland. Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 10:00. Żeglarski Puchar Europy u wybrzeży Holandii potrwa do soboty 26 maja.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: