Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Zofia Klepacka i Maciej Kluszczyński blisko wywalczenia Pucharu Europy

Zofia Klepacka prowadzi i jest bardzo bliska zwycięstwa, a Maciej Kluszczyński nadal jest liderem w klasie RS:X podczas żeglarskiego Pucharu Europy w Holandii. W wyścigach medalowych wystartuje dziewięcioro Polaków.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
W piątek, podczas zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy Medemblik Regatta u wybrzeży Holandii, ponownie udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi. W sobotę, która będzie ostatnim dniem regat, odbędą się podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej, a także po jednym normalnym wyścigu dla żeglarzy spoza pierwszej dziesiątki.

W rywalizacji kobiet w windsurfingowej klasie RS:X na pozycję liderki wróciła Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która dwa razy mijała linię mety druga, a dzień zakończyła miejscem szóstym. Polka jest już bardzo bliska powtórzenia sukcesów z 2014 oraz 2016 roku, kiedy stawała na najwyższym stopniu podium. Wynika to z tego, że druga w klasyfikacji, Rosjanka Stefania Elfutina tarci do niej aż siedemnaście punktów, a w wyścigu medalowym maksymalnie można ich odrobić osiemnaście. W tej samej grupie popłynie także Maja Dziarnowska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 21., 8. i 26.), która po piątkowych startach spadła z pozycji ósmej na dziewiątą.

Dwudziesta trzecia nadal jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 17., 32. i 13.), dwudziestą dziewiątą lokatę zajmuje Zuzanna Czuryło z AZS Poznań (36., 24. i 15.), trzy pozycje za nią znajduje się Lidia Sulikowska (miejsca 35., 13. i 37.), a trzydziesta piąta jest Weronika Marciniak (miejsca 28., 26. i 43.). Dwie ostatnie zawodniczki również reprezentują klub z Sopotu.

W kategorii mężczyzn prowadzenie utrzymał Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który tym razem mijał linię mety na miejscach pierwszym, trzynastym oraz drugim. Miejsce trzynaste to dopiero pierwsza sytuacja w tych regatach, kiedy Polak nie przypłynął w pierwszej piątce. Wiadomo już, że Kluszczyński zajmie miejsce na podium, ponieważ czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej traci do niego aż dwadzieścia dziewięć punktów. Natomiast z pozycji dziewiątej na szóstą awansował Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 3., 6. i 10.). Do pierwszej dziesiątki nie udało się zakwalifikować Radosławowi Furmańskiemu z DKŻ Dobrzyń (miejsca 23., 9. i 7.), który pozostał na czternastej pozycji i w sobotę wystartuje w jeszcze jednym normalnie punktowanym wyścigu.

ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po częstochowsku

W windsurfingowej kategorii do lat 19 szóstą pozycję utrzymał Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (miejsca 5., 7. i 8.). Z kolei Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 19., 18. i 11.) spadł z lokaty siódmej na dziesiątą, a jego klubowy kolega Jakub Sykuła (miejsca 8., 17. i 15.) pozostał na piętnastej pozycji. W klasyfikacji ogólnej nadal prowadzi Francuz Fabien Pianazza (miejsca 1., 1. i 2.).

W klasie Laser Radial o podium powalczy Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która tego dnia była siódma oraz ósma i utrzymała czwartą pozycję, a do trzeciej lokaty traci zaledwie jeden punkt. Z kolei pozycję dwunastą na piętnastą zamieniła Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin), po tym jak zajęła miejsca jedenaste oraz dwunaste. Liderką nadal jest Holenderka Daphne van der Vaart (miejsca 2. i 1.).

Spadek z pozycji piątej na siódmą w klasie 49erFX zanotowały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które najpierw zajęły miejsce ósme, w drugim wyścigu były dwunaste, a w ostatnim zostały złapane na falstarcie. Natomiast siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) dopływały do mety szóste, szesnaste oraz trzecie, co wystarczyło tylko na awans z lokaty czternastej na jedenastą. Prowadzenie utrzymały Annemiek Bekkering i Annette Duetz z Holandii (miejsce 1., BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze i miejsce 9.).

W klasyfikacji katamaranów klasy Nacra 17 z piętnastej pozycji nie ruszyli się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, którzy dzień rozpoczęli od falstartu, a w kolejnych wyścigach zajęli miejsca piąte oraz trzynaste. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, po miejscach trzynastym, jedenastym i siedemnastym, zanotowali minimalny awans z lokaty osiemnastej na siedemnastą. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Niezmiennie prowadzą aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun i Tara Pacheco van Rijnsoever (miejsca 1., 14. i 2.).

Radosław Furmański, Magdalena Kwaśna, Jakub Rodziewicz, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Sobotni wyścig medalowy w klasie 49erFX zaplanowany jest na godzinę 11:25, juniorzy w klasie RS:X będą ścigali się o 12:05, kobiety w klasie RS:X wystartują o 12:45, seniorzy mają zaplanowany start na 13:25, a klasa Laser Radial ruszy do walki o 11:25.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy Zofia Klepacka i Maciej Kluszczyński wygrają reagaty w Holandii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×