Zofia Klepacka wygrała regaty Pucharu Europy, Maciej Kluszczyński drugi!

Zofia Klepacka zwyciężyła, a Maciej Kluszczyński zajął drugie miejsce w klasie RS:X w regatach żeglarskiego Pucharu Europy w Medemblik. To trzeci triumf Klepackiej w tej imprezie.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
W dniach 22-26 maja u wybrzeży Holandii odbyły się zaliczane do żeglarskiego Pucharu Europy klas olimpijskich Medemblik Regatta. W sobotę zostały przeprowadzone podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej, a także po jednym normalnym wyścigu dla żeglarzy spoza pierwszej dziesiątki. To był kolejny dzień żeglowania przy słabym wietrze.

Świetnie w windsurfingowej klasie RS:X zaprezentowała się Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która wygrała całe zawody i powtórzyła sukces z 2014 oraz 2016 roku. Polka już po piątkowych wyścigach była bardzo bliska triumfu, ponieważ druga w klasyfikacji, Rosjanka Stefania Elfutina traciła do niej aż siedemnaście punktów, a w wyścigu medalowym maksymalnie można ich odrobić osiemnaście. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie wpłynęła w sobotę na metę jako piąta, co wystarczyło jej do końcowego zwycięstwa. W tej samej grupie płynęła także Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia), ale została złapana na falstarcie i pozostała na dziewiątej pozycji.

Bardzo dobre, drugie miejsce w normalnie punktowanym wyścigu zajęła jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), kończąc regaty na dwudziestej pierwszej pozycji. Natomiast dwudziesta siódma ostatecznie była Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), pięć pozycji za nią uplasowała się Lidia Sulikowska, a trzydziesta szósta była Weronika Marciniak (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot).

W kategorii mężczyzn jako lider ruszał do wyścigu medalowego Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń). Jednak po emocjonującej walce wpłynął na metę ósmy i stanął ostatecznie na drugim stopniu podium, co i tak jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Zwyciężył Izraelczyk Yoav Cohen, dopływając tego dnia trzeci. W wyścigu medalowym startował także triumfator z 2009 i 2014 roku Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który zameldował się na mecie drugi i cieszył się z piątej lokaty na koniec regat. W normalnie punktowanym wyścigu startował natomiast Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i zajął w nim trzecie miejsce, pozostając na czternastej pozycji.

ZOBACZ WIDEO Speedway of Nations gwarantuje emocje do ostatniego wyścigu

W windsurfingowej kategorii do lat 19 w wyścigu medalowym rywalizowało dwóch naszych zawodników. Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) był w nim trzeci i ostatecznie zajął wysoką, piątą pozycję, a Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot) dopłynął dziesiąty i taką lokatę zajął na koniec imprezy u wybrzeży Holandii. Z kolei jego klubowy kolega Jakub Sykuła przypłynął w zwykłym wyścigu jedenasty i pozostał na piętnastej pozycji. Najlepszy w ostatni dzień regat i w całych zawodach był Francuz Fabien Pianazza.

W klasie Laser Radial o podium walczyła w sobotę Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), ale przypłynęła siódma i dało jej to piątą lokatę. Z kolei na piętnastej pozycji zatrzymała się Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin). Wyścig medalowy oraz holenderskie zawody wygrała Holenderka Daphne van der Vaart.

Ścigające się w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły dziewiąte miejsce w wyścigu medalowym, co dało im ósmą lokatę w Medemblik Regatta. Jako pierwsze linię mety minęły z kolei Charlotte Dobson oraz Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii i dzięki temu cieszyły się z końcowego zwycięstwa, wyprzedzając prowadzące od kilku dni Annemiek Bekkering oraz Annette Duetz z Holandii, które dopłynęły trzecie i straciły zaledwie jeden punkt do triumfatorek. Z kolei drugie w normalnie punktowanym wyścigu były siostry Madeleine oraz Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) i uplasowały się na jedenastej pozycji.

We flocie katamaranów klasy Nacra 17 obie nasze załogi nie zakwalifikowały się do wyścigu medalowego i ścigały się w drugiej grupie. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajęli tam czwarte miejsce i ukończyli swój występ na czternastej pozycji. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska dopłynęli jako druga załoga w stawce, kończąc regaty na szesnastej lokacie. Warto wspomnieć, że dopiero w tym roku utworzyły się w Polsce załogi w tej klasie i był to ich pierwszy start w jakichkolwiek zawodach. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Od początku do końca imprezy na prowadzeniu znajdowali się aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun oraz Tara Pacheco van Rijnsoever.

Radosław Furmański, Magdalena Kwaśna, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy Maciej Kluszczyński zajmie jeszcze w tym sezonie miejsce na podium zawodów międzynarodowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×