KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dongfeng Race Team wygrał wyścig portowy w Cardiff na Volvo Ocean Race

Dongfeng Race Team wygrał, przeprowadzony w Cardiff w Walii, dziewiąty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 10 czerwca w tej samej miejscowości rozpocznie się kolejny etap główny regat, z metą w Goeteborgu.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jacht Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race
Regaty Volvo Ocean Race powoli zbliżają się do końca. W piątek 8 czerwca w walijskim Cardiff odbył się dziewiąty wyścig portowy. Wszystkie ekipy minęły linię startu prawie w tym samym czasie i pierwszą a czwartą jednostkę na górnym znaku po pierwszej halsówce dzieliło zaledwie 17 sekund. Kolejne trzy jachty osiągnęły go niespełna minutę po liderze, holenderskim teamem AkzoNobel Simeona Tienponta.

Cały czas po piętach deptał mu chiński Dongfeng Race Team z francuskim skipperem Charles'em Caudrelierem, który wysunął się na prowadzenie na końcu drugiego kursu z wiatrem i nie oddał go już do mety. Niestety Holendrzy tuż przed końcem trzeciej halsówki dali się wyprzedzić Hiszpanowi Xabiemu Fernandezowi i jego MAPFRE, a podczas ostatniej żeglugi z wiatrem na trzecią pozycję wskoczył jeszcze inny reprezentant Holandii, Team Brunel Bouwe Bekkinga, spychając na czwartą lokatę swoich rodaków.

Jako piąty metę osiągnął amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing, gdzie skipperem jest Charlie Enright. Szóste miejsce zajął reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag pod dowództwem Australijczyka Davida Witta, a stawkę zamknął pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic z Dee Caffari z Wielkiej Brytanii za sterem.

Na niedzielę 10 czerwca zaplanowany jest start do dziesiątego etapu głównego całych regat, którego trasa będzie liczyła 1300 mil morskich i który będzie prowadził z Cardiff do Goeteborga w Szwecji.

Polska - Chile. Fabiański wskazał, co nie działało w II połowie. "Były też trudne momenty"

Natomiast kiedy 21 czerwca załogi wystartują do ostatniego etapu (Goeteborg - Haga) to na tej samej trasie odbędzie się także wyścig legend Volvo Ocean Race, w którym udział weźmie polski jacht Copernicus. Nasza jednostka wróci na trasę tych legendarnych regat po ponad czterdziestu latach, kiedy uczestniczyła w pierwszej edycji tej imprezy, rozgrywanej w latach 1973/1974 i noszącej wtedy nazwę Whitbread Round The World Race. Jest to najstarsza z piętnastu zgłoszonych organizatorom łodzi i jedyna istniejąca polska jednostka, która brała udział w tych regatach. Na pokładzie Copernicusa w roli popłynie Bronisław Tarnacki, który ścigał się na tej łodzi w regatach Withbread Round the World 1973/1974, których tradycję kontynuuje seria Volvo Ocean Race.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 45000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 9. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

Załoga 1. Alicante 2. Lizbona 3. Kapsztad 4. Hongkong 5. Kanton 6. Auckland 7. Itajai 8. Newport 9. Cardiff Suma
1. MAPFRE 7 6 6 6 7 5 7 6 6 56
2. Dongfeng 6 5 7 7 2 7 5 3 7 49
3. Brunel 4 7 2 4 6 3 3 7 5 41
4. AkzoNobel 2 4 5 5 5 6 6 2 4 39
5. Vestas 5 3 4 0 0 4 2 5 3 26
6. Scallywag 3 2 1 3 4 2 0 4 2 21
7. TtToP 1 1 3 2 3 1 4 1 1 17

Kto wygra 10. etap Volvo Ocean Race z Cardiff do Goeteborga?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×