Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Nord CUP: załoga Dancing Queen pierwsza na mecie! Żeglarze zakończyli wyścig B8 mimo silnego wiatru

Żeglarze zakończyli już zmagania z żywiołem podczas pełnomorskiego wyścigu B8. Na metę w Górkach Zachodnich jako pierwsza dopłynęła załoga Dancing Queen, po ponad dobie spędzonej na wodzie.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga Dancing Queen na trasie regat Nord CUP 2018 Materiały prasowe / Bartosz Modelski / Na zdjęciu: Załoga Dancing Queen na trasie regat Nord CUP 2018

W piątek rozpoczęła się trzynasta już edycja regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018. W trwającym od 29 czerwca do 8 lipca wydarzeniu bierze udział ok. 350 jednostek i 700 żeglarzy, którzy już tradycyjnie spotkali się w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego na Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Z 16 załóg wystartowało 11

Jako pierwszy, w piątek o godz. 19:00, wystartował pełnomorski B8 Race. To najdłuższy wyścig tego wydarzenia, bo liczy 120 mil morskich. Prowadzi do boi ustawionej w pobliżu platformy LOTOS Petrobaltic i z powrotem. W tym roku wyzwaniem dla uczestników B8 okazała się wymagająca pogoda.

Sztorm zniechęcił wielu żeglarzy do startu. Spośród 16 załóg, które potwierdziły swój udział w B8, ostatecznie wystartowało tylko 11.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. 10 minut ważniejsze niż cały mecz. "Staliśmy jak wojsko pod Grunwaldem pochowane w lesie!"

- Neptun nas nie rozpieszcza, warunki są wyjątkowo trudne! Halsówka daje się we znaki - mówił podczas trwania wyścigu Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. Wiatr dochodził w szkwałach nawet do 40 węzłów, a fale osiągały wysokość pięciu metrów.

Dancing Queen pierwsi na mecie

Sprawdzianem dla jachtów okazała się pierwsza noc. Większość jednostek postanowiła zakończyć wyścig i ukryła się w portach w Gdyni i Helu. W sobotę rano pełnomorski wyścig kontynuowały już tylko trzy załogi: Dancing Queen, Oceanna i Atlantic Puffin.

Załoga Dancing Queen z Jerzym Matuszakiem i Piotrem Chylareckim na pokładzie dopłynęła do mety o godz. 19:01,05. Żeglarze spędzili na wodzie całą dobę, walcząc z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Druga na mecie była załoga Oceanna sterowana przez Zenona Jankowskiego, która dopłynęła do Górek Zachodnich o godz. 22:06,25. Na trzecim miejscu uplasowała się Atlantic Puffin z Szymonem Kuczyńskim na pokładzie, który w ostatnich miesiącach zasłynął dzięki rejsowi non-stop dookoła świata. Atlantic Puffin dotarł na metę w niedzielę w nocy, o godz. 3:37,52.

Odważny Piotr Kula

Ze względu na trudne warunki pogodowe sobotnie wyścigi zostały odwołane przez Komisję Sędziowską.

Mimo trudnych warunków na wodę wypłynął Piotr Kula, olimpijczyk z 2012 r. w klasie Finn. - Dziś na wodzie było nieco samotnie, ale mimo to zdecydowałem się wypłynąć, by poćwiczyć - mówi Piotr Kula. - Fajne warunki do zjeżdżania z wiatrem, kiedy rozwija się dość dużą prędkość, sporo ekstremalnych odczuć mimo dużego ryzyka wywrotki. Każda taka sesja zbliża do lepszego żeglowania.

Pozostali żeglarze wypoczywali na terenie AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego, gdzie mają do dyspozycji ofertę sportową i rekreacyjną.

W niedzielę żeglarze zmierzą się w kategoriach Delphia 24, Finn, Hobie Cat 14 i 16 (na Zatoce Gdańskiej) Europa i Open Big (rozlewisko Wisły Śmiałej).

Pantaenius NordCUP Gdańsk

Regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk to żeglarskie wydarzenie, które łączy w sobie niezapomnianą atmosferę, wysoki poziom sportowy oraz integruje żeglarzy z różnych klas.

Pierwszy NordCUP został zorganizowany w 2006 r. W zmaganiach wzięło wówczas udział 17 jachtów. Z każdym kolejnym rokiem regaty zdobywały coraz większą popularność. W 2009 r. do organizatorów żeglarskiego święta dołączył AZS Galion. Od tamtej pory to Górki Zachodnie stały się nową bazą regat. W 2018 r. bierze w nich udział 3ponad 50 jednostek.

Organizatorami wydarzenia są ośrodek Sportu Akademickiego – Hotel Galion oraz Yacht Club Gdańsk. Regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018 wspierają: Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów - wiodący specjalista ubezpieczeń jachtów w Europie, Miasto Gdańsk, Granaria Gdańsk - inwestycja na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex w Poznaniu, Firma Ziaja – producent nowoczesnych kosmetyków, a także: Garmin, Nautica Watches, Vector Sails, ISIC, HOLT i Nautos, Code Zero, Argo Card, Investa, DAD, North Sails, Selden oraz Marine Works. Regaty są organizowane przy współpracy ze zlotem Baltic Sail, Gminą Kolbudy, Polskim Związkiem Żeglarskim, Pomorskim Związkiem Żeglarskim oraz Grupą Lotos.

Patronami medialnymi są: portal Trojmiasto.pl, magazyn Jachting, magazyn Wiatr, Radio Plus, portal Taweran Skipperów, magazyn Prestiż oraz wŚlizgu, portal żeglarski.info, Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×