Polacy ze srebrnymi medalami mistrzostw Europy do lat 17

Jakub Gołębiowski i Filip Szmit oraz Zofia Korsak i Karolina Cendrowska zdobyli srebrne medale mistrzostw Europy juniorów do lat 17, które odbyły się w Sesimbrze w Portugalii. Z kolei dwie załogi w klasie 470 zajęły 7. miejsce.

Tomasz Skrzypczyński
Jakub Gołębiowski i Filip Szmit na jachcie klasy 420 Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 / Na zdjęciu: Jakub Gołębiowski i Filip Szmit na jachcie klasy 420
W dniach 4-11 lipca w portugalskiej miejscowości Sesimbra odbyły się żeglarskie mistrzostwa Europy w klasach 420 oraz 470. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w niej startować także zawodnicy spoza Europy.

Sukces osiągnęły nasze załogi w klasie 420 w kategorii do lat 17. Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻ Niegocin Giżycko) zajęli ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej, a w wśród krajów europejskich byli drudzy i wracają do domu ze srebrnymi medalami. Młodzi Polacy byli bliscy najwyższego stopnia podium, ale w ostatnim wyścigu zajęli dwudzieste dziewiąte miejsce i wyprzedzili ich Hiszpanie Jacobo Garcia Garcia oraz Antoni Ripoll Gonzalez.

Natomiast druga pozycję w kategorii dziewcząt zajęły Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), które ścigając się razem z chłopakami były ogólnie szesnaste. Lepsze od nich okazały się tylko Greczynki Melina Pappa i Maria Tsamopoulou.

Dobrze spisały się nasze duety w żeńskiej i męskiej rywalizacji w klasie 470. Wśród kobiet siódmą lokatę zajęły Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), po tym jak przypłynęły piąte w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Najlepsze w całych zawodach były Niemki Theres Dahnke i Birte Winkel.

Z kolei również siódmą pozycję, tyle że we flocie panów, zajęli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), którzy w wyścigu medalowym minęli linię mety jako ósma załoga. Mistrzami Europy juniorów zostali reprezentanci Izraela Maor Abu i Yoav Rooz.