VGSD: zmiana lidera na mistrzostwach Europy w klasie 49erFX

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jachty olimpijskiej klasy 49erFX
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jachty olimpijskiej klasy 49erFX
zdjęcie autora artykułu

W środę 11 lipca, czwartym dniu mistrzostw Europy, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days, na wodę zeszli jedynie przedstawicielki klasy 49erFX oraz żeglarze rywalizujący w złotej flocie w klasie Nacra 17.

W damskim skiffie na pierwsze miejsce awansowały trzecie po trzecim dniu siostry Carla i Marta Carrasco z Hiszpanii, a na ósmej pozycji w gronie 48 duetów z 23 państw plasują się Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). Polki rozpoczęły w środę rywalizację od 15. lokaty, później wywalczyły drugie miejsce, a na zakończenie dopłynęły na metę na 17. pozycji. W złotej flocie ścigają się jeszcze bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w klasyfikacji generalnej są dziewiętnaste. Drugie miejsce zajmują Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, a trzecie Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth.

- Polki spisują się na razie bardzo dobrze. Przed mistrzostwami kwalifikację naszych załóg w tej klasie do złotej floty wzięlibyśmy w ciemno - podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Bez walki prowadzenie w klasie 49er utrzymali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Ze względu na warunki - najpierw brak wiatru, a następnie nadciągającą burzę, w męskim skiffie nie rozegrano żadnego wyścigu. W czołowej trójce znajdują się jeszcze Hiszpanie Diego Botin i Iago Marra oraz bracia Yago Lange i Klaus Lange z Argentyny. W stawce 92 załogi z 33 krajów na szóstej pozycji plasują się Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS AWF Poznań).

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

W klasie Nacra 17 rozegrano tylko dwa wyścigi w złotej flocie. Na czele 53 mieszanych załóg z 22 państw znajdują się Włosi Rugerro Tita i Caterina Banti, którzy wyprzedzają Gemmę Jones i Jasona Saundersa z Nowej Zelandii oraz Hiszpanów Fernando Echavarriego i Tarę Pacheco. 36. miejsce zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, a 39. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot). Medalistów mistrzostw Europy poznamy w piątek.

- Na regatach w Gdyni można zaobserwować bardzo wysoki poziom organizacyjny. Niesamowite wrażenie sprawia liczba uczestników i jachtów, które czekają na wypłynięcie oraz te, które znajdują się już na wodzie. Zupełnie inaczej obserwuje się żeglarstwo na żywo z motorówki. Już w telewizji wygląda to widowiskowo, ale na żywo sprawia to jeszcze większe wrażenie. Żeglarstwo należy do sportów, które mają duży potencjał medalowy. Przeszłość i historia pokazują, że tych medali było do tej pory. Jako żeglarstwo macie dużo konkurencji rozgrywanych na igrzyskach i liczymy na to, że kolejne igrzyska padną łupem polskich żeglarzy w kontekście zdobyczy medalowych - skomentował obecny w środę w Gdyni Marcin Nowak, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W czwartek w VGSD rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser 4.7, w którym weźmie udział 430 zawodników z 44 państw. Te regaty zakończą się we wtorek.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Źródło artykułu: