Rusza NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska 2018

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017
Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017
zdjęcie autora artykułu

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w Gdyni w dniach 14-15 lipca w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Tegoroczna Ekstraklasa Żeglarska składa się z czterech rund.

W tym artykule dowiesz się o:

Kolejne odbędą się w Szczecinie, Świnoujściu oraz w Sopocie, gdzie przy molo w połowie września zostanie rozegrany finał. Partnerem tytularnym jest NostriMaris - projekt Urzędu Morskiego w Szczecinie promujący poprawę bezpieczeństwa żeglugi przez m.in. budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających. W regatach weźmie udział 12 zespołów z 10 klubów z całej Polski. Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni i Sopocie będzie to flota jachtów Delphia24, a w Szczecinie i Świnoujściu na jachtach TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na skrócenie czasu rozgrywania ligi. Cztery rundy rozegramy w ciągu zaledwie 2 miesięcy, średnio co 2-3 tygodnie. Tak częsta rywalizacja powinna zwiększyć emocje, które nie zdążą opaść przed kolejnymi zawodami. Ponadto pozwoli nam to na zwiększenie zainteresowania mediów - wyjaśnia Maciej Cylupa, organizator regat.

- Medialność regat na pewno gwarantuje kontynuacja współpracy z firmą SAP, która dostarczy nam system GPS do śledzenia i analizy przebiegu wyścigów na żywo, w internecie. Dodatkowo w Gdyni, na pierwszych regatach, przetestujemy relację na żywo z użyciem kamery na motorówce, komentarzem z wody i przekazaniem sygnału bezpośrednio do internetu na facebooka i youtube. Jeśli relacja się powiedzie, będziemy relacjonować wszystkie rundy w tym sezonie - dodaje.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski, a pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/) rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2018: 14-15.07 - Gdynia 28-29.07 - Szczecin 18-19.08 - Świnoujście 8-9.09 - Sopot W piątek 13 lipca opublikowana zostanie oficjalna lista startowa i wtedy zostanie podana do wiadomości wraz ze szczegółami relacji z regat. Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - Urząd Morski w Szczecinie Partnerami regat są: D.A.D - Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva. Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Źródło artykułu: