Polacy dobrze rozpoczęli mistrzostwa świata juniorów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / Na zdjęciu: Aleksander Przychodzeń w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / Na zdjęciu: Aleksander Przychodzeń w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Polacy dobrze rozpoczęli Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing w Corpus Christi. 3. miejsce zajmują Aleksander Przychodzeń (RS:X), Wiktoria Gołębiowska (Laser Radial) oraz Kacper Paszek i Bartosz Reiter (420), a czwarte Weronika Marciniak (RS:X).

W poniedziałek w amerykańskim Corpus Christi odbyły się pierwsze wyścigi Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing. Warunki wietrzne podczas pierwszego dnia rywalizacji dopisały, co pozwoliło na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Dobrze imprezę rozpoczęło kilkoro reprezentantów Polski. W klasie Laser Radial dziewcząt jako druga linię mety pierwszego wyścigu przekroczyła Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Później nasza zawodniczka była trzecia, co dało jej trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Prowadzi Holenderka Emma Savelon (miejsca 1. i 2.). Wśród chłopców na czterdziestej lokacie znajduje się na razie Łukasz Machowski z MKS Dwójki Warszawa (miejsca 40. i 37.), a liderem jest Argentyńczyk Juan Cardozo (miejsca 7. i 1.). Wysoko plasują nasi windsurferzy w klasie RS:X, oboje reprezentujący klub SKŻ ERGO Hestia Sopot. Trzeci w całych zawodach jest Aleksander Przychodzeń, po tym jak dopływał trzeci i dwukrotnie czwarty, a miejsce czwarte zajmuje Weronika Marciniak, która pierwszy wyścig ukończyła czwarta, a następnie była piąta oraz siódma. W tych konkurencjach prowadzą Amerykanin Geronimo Nores, który wygrał wszystkie trzy wyścigi oraz Veerle ten Have z Nowej Zelandii (miejsca 1., 1. i 2.). Również wysoko, na trzeciej pozycji znajdują się Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski) w klasie 420, dzięki dwóm miejscom piątym. Najlepiej w poniedziałkowych startach poradzili sobie Joseph Hermus i Walter Henry ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 3. i 2.).

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Z kolei w klasie 29er czternaste są Wiktoria Lehmann i Maja Micińska z YKP Gdynia (miejsca 10., 11. i 20.), a szesnastą lokatę zajmują ich klubowi koledzy Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 16., 18. i 12.). W tych flotach najlepsi są jak na razie Norweżki Pia Andersen i Nora Edland (miejsca 2., 1. i 3.) oraz Australijczycy Henry Larkings i Miles Davey (miejsca 1., 2. i 2.). Natomiast po pierwszym dniu zmagań na katamaranach klasy Nacra 15 osiemnaste miejsce zajmują Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot), którzy w pierwszym wyścigu dopłynęli na siedemnastej pozycji, w drugim zostali złapani na falstarcie, a na koniec dnia zajęli trzynastą lokatę. Na czele stawki znajdują się Niemcy Silas Muhle i Romy Mackenbrock (miejsca 1., 6. i 1.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka. Kolejne wyścigi zaplanowane są na wtorek 17 lipca na godzinę 12:00 czasu miejscowego (19:00 czasu polskiego). Regaty na wodach Zatoki Meksykańskiej potrwają do piątku 20 lipca.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: