KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Łukasz Przybytek: Po takim przeoczeniu ciężko jest odrobić straty

- Jeśli przeoczy się pierwszą zmianę wiatru w takich warunkach, to ciężko jest odrobić te straty - powiedział Łukasz Przybytek, który z Pawłem Kołodzińskim zajmują piątą pozycję w klasie 49er podczas żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Za nami trzeci dzień wyścigów w klasie 49er podczas mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, które od 2 sierpnia odbywają się w duńskim Aarhus. Tego dnia wiał bardzo słaby wiatr i udało się przeprowadzić dwa wyścigi, ale tylko w jednej z trzech grup. Pozostałe floty zakończyły dzień jednym wyścigiem na koncie. Drugie i trzecie miejsce zajęli tego dnia Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Jednak w wyniku tego, że aż dwie grupy ukończyły tylko jeden wyścig, zdecydowano że ostatni wyścig zostaje anulowany. Pomimo tego Polacy i tak awansowali na piątą pozycję w klasyfikacji generalnej.

- Dzisiaj również panowały trudne warunki. Przez całe regaty wiatr bardzo kręci i tylko kilka załóg nie ma na koncie wpadki w postaci dalekiej pozycji w którymś wyścigu. Tym razem udało się nam popłynąć dwa bardzo dobre wyścigi, ale możliwe, że ten drugi zostanie anulowany, ponieważ w dwóch pozostałych grupach pogoda umożliwiła przeprowadzenie tylko po jednym starcie - powiedział jeszcze przed decyzją o anulowaniu wyścigu Łukasz Przybytek.

Po tej decyzji wszystkie floty mają na koncie po sześć wyścigów, czyli minimalną ich liczbę do zakończenia fazy kwalifikacyjnej regat. W związku z tym wtorek będzie dla zawodników klasy 49er dniem wolnym. Tylko ta klasa nie zejdzie wtedy na wodę.

- Instrukcja żeglugi mówi o tym, że do ukończenia fazy kwalifikacyjnej potrzebne jest przeprowadzenie przynajmniej sześciu wyścigów. W związku z tym sędziowie mogą stwierdzić, że skoro każda z grup spełnia ten warunek, a jutro w planach mamy mieć dzień przerwy to mogą nam ten siódmy wyścig anulować - dodał załogant polskiego duetu Paweł Kołodziński.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

Od początku regat u wybrzeży Danii panują wymagające warunki pogodowe, ponieważ wiatr bardzo często zmienia siłę oraz kierunek. To sprawiło, że prowadzący Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros są jednymi z nielicznych zawodników, którzy ustrzegli się do tej pory wpadki w postaci słabego miejsca w którymś wyścigu.

- Przy takich warunkach pogodowych, że poza częstymi zmianami kierunku wiatru potrafi się on wahać od 4 do 15 węzłów więc część jachtów dostaje szkwał, płynąc bardzo szybko, a inne mogą w tym samym momencie prawie stać w miejscu - oznajmił Łukasz.

- Tak duże oraz częste zamiany wiatru doprowadzają do sytuacji, kiedy minutę po starcie można tracić do prowadzącej grupy nawet od 200 do 300 metrów. Jeśli przeoczy się pierwszą zmianę wiatru w takich warunkach, to potem bardzo ciężko jest odrobić te straty - zakończył Łukasz Przybytek.

Czy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wywalczą medal mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×