MŚ: piąte miejsce Zofii Klepackiej i Pawła Tarnowskiego

Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski zajęli piąte miejsce w klasie RS:X w zakończonych w niedzielę 12 sierpnia żeglarskich mistrzostwach świata klas olimpijskich, które w dniach 2-12 sierpnia odbyły się w Aarhus.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X
W niedzielę 12 sierpnia w duńskim Aarhus zakończyły się żeglarskie mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Tego dnia rywalizowały tylko klasy RS:X kobiet i mężczyzn oraz katamarany klasy Nacra 17. W ostatni dzień regat odbyły się wyłącznie podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej w danej klasie. W Danii poza walką o medale, toczy się także rywalizacja o kwalifikacje olimpijskie dla krajów na igrzyska w Tokio w 2020 roku, a część reprezentantów Polski rozpoczęła także starania o indywidualne przepustki olimpijskie.

Jako pierwsi na wodę w niedzielne popołudnie zeszli panowie w windsurfingowej klasie RSX i z czwartej pozycji do wyścigu medalowego ruszał Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Nasz zawodnik pomimo walki minął linię mety dziesiąty i całe regaty ukończył na dobrej, piątej pozycji. W ostatnim wyścigu mistrzostw wystąpił także Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który wpłynął na metę tuż przed kolega z kadry i zajął ostatecznie dziesiątą lokatę. Już w piątek było wiadomo, że obecność Polaków w pierwszej dziesiątce da kwalifikację olimpijską dla naszego kraju w tej konkurencji na igrzyskach w Tokio w 2020 roku. Kwalifikacje mogło zdobyć dziesięć państw. Także w piątek pewny końcowego zwycięstwa był mistrz olimpijski z Londynu i Rio de Janeiro, Holender Dorian van Rijsselberghe, ponieważ miał tak dużą przewagę nad resztą zawodników, że nie niemożliwe było odrobienie tych punktów w wyścigu medalowym. Wicemistrzem świata został jego rodak Kiran Badloe, a na najniższym stopniu podium stanął Francus Louis Giard. Wcześniej dwudziesty czwarty regaty ukończył Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń, a trzydziesty czwarty był ostatecznie jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński.

W kategorii kobiet w wyścigu medalowym wystartowała także Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa) i dzięki temu w tej konkurencji Polska także zdobyła kwalifikację olimpijską. W tej klasie podczas duńskiej imprezy na igrzyska zakwalifikować się mogło jedenaście krajów. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie zajęła w niedzielę siódme miejsce, co dało jej piątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Pewna złotego medalu już w piątek była Holenderka Lilian de Geus, ponieważ drugą zawodniczkę w klasyfikacji wyprzedzała aż o trzydzieści punktów, a w wyścigu medalowym można był ich odrobić maksymalnie dwadzieścia. Srebrny medal wywalczyła Francuzka Charline Picon, a z brązu cieszyła się Chinka Yunxiu Lu, powtarzając wyczyn sprzed roku. Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot) zakończyła zawody na dwudziestym drugim miejscu, na pozycjach dwudziestej szóstej oraz dwudziestej siódmej uplasowały się ostatecznie jej klubowe koleżanki Małgorzata Białecka i Karolina Lipińska, na dwudziestej dziewiątej lokacie zatrzymała się Kamila Smektała z YKP Warszawa, a pięćdziesiątą dziewiątą pozycję zajęła Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk). Za tydzień windsurferzy przeniosą się do Sopotu, gdzie w dniach 21-25 sierpnia odbędą się mistrzostwa Europy.

Niektórzy Polacy ukończyli rywalizację już w czwartek. Najważniejszą informacją tego dnia było zdobycie przez Polki kwalifikacji olimpijskiej dla kraju w klasie Laser Radial. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła dwunaste miejsce, a Agata Barwińska (MOS SSW Iława) była ostatecznie dwudziesta. Przepustkę olimpijską mogło w tej klasie zdobyć osiemnaście krajów, a obie nasze zawodniczki zajęły miejsca, które zapewniały tę kwalifikację, ponieważ Kwaśna była w tym zestawieniu jedenasta, a Barwińska szesnasta. Nasze zawodniczki rozpoczęły już także walkę o imienną przepustkę na igrzyska i punktowane tu były miejsca od 1 do 20. Magda zdobyła teraz dziewięć punktów, a Agata jeden. Osiemdziesiątą dziewiątą pozycję zajęła pływająca w srebrnej grupie Anna Brzozowska z CŻ Szczecin. Nową mistrzynią świata została brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy, Belgijka Emma Plasschaert, na drugim stopniu podium stanęła najlepsza przed rokiem, Holenderka Marit Bouwmeester, a trzecią pozycje zajęła również znakomita żeglarka, Dunka Anne-Marie Rindom.

W Laserze Standardzie do złotej grupy dostał się tylko Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoni Szczecin), który mistrzostwa ukończył na trzydziestej ósmej pozycji. Pozostali nasi reprezentanci rywalizowali w grupie srebrnej. Sześćdziesiątą szóstą lokatę zajął Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia, siedemdziesiąty szósty był Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a pięć pozycji dalej uplasował się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoni Szczecin). Tytuł obronił Cypryjczyk Pawlos Kondidis, a z medali cieszyli się także trzeci na zeszłorocznych mistrzostwach Australijczyk Matthew Wearn oraz Niemiec Philipp Buhl. Tutaj start w igrzyskach zapewnić mogło sobie czternaście państw więc Polacy powalczą o niego na innych zawodach.

Polskie załogi w klasie 49er swój występ ukończyły w piątek. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli w Aarhus miejsce dwudzieste drugie, a na dwudziestej trzeciej pozycji mistrzostwa ukończyli nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Regaty pewnie wygrali Chorwaci Sime Fantela i Mihovil Fantela, a za nimicna podium znaleźli się Francuzi Mathieu Frei i Noe Delpech oraz Niemcy Tim Fischer i Fabian Graf. W klasie 49er podczas duńskich zawodów na igrzyska mogło zakwalifikować się osiem krajów, a pozycja załogi Przybytek/Kołodziński dała nam trzynastą lokatę więc polskie duety będą walczyły o igrzyska podczas innych zawodów.

W klasie 49erFX dwudzieste pierwsze miejsce zajęły Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Polki nie awansowały co prawda do wyścigu medalowego i nie zdobyły kwalifikacji olimpijskiej dla kraju, ale jest to dopiero ich pierwszy sezon w kategorii seniorek i na pewno zebrały tutaj cenne doświadczenie. Warto przypomnieć, że potrafiły wygrać jeden wyścig w gronie najlepszych załóg świata, za co należą się im gratulacje. Pływające w srebrnej grupie Madeleine Zielińska oraz Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn) ostatecznie zajęły czterdziestą drugą lokatę. Polskie załogi będą musiały powalczyć o igrzyska na innych regatach. Mistrzyniami świata zostały Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz, druga pozycję zajęły Austriaczki Tanja Frank i Lorena Abicht, a trzecie były Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth.

Na katamaranach klasy Nacra 17 Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajęli czterdzieste trzecie, a Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska sześćdziesiąte miejsce. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Oba polskie duety powstały dopiero w tym roku i także w tym roku pojawiły się w Polsce katamarany tej klasy. W związku z tym każde regaty to dla naszych zawodników zbieranie cennego doświadczenia na tym trudnym technicznie jachcie. W Aarhus tytuł zdobyty przed rokiem obronili Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, wicemistrzami świata zostali Australijczycy Nathan Outteridge i Haylee Outteridge, a trzecią lokatę zajęli mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro Argentyńczycy Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli.

W Kiteboardingu, który po raz pierwszy znalazł się w programie mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, trzynaste miejsce zajął Maks Żakowski z MKR Tramp Mielno. Tutaj medale zdobyli Francuz Nicolas Parlier, Guy Bridge z Wielkiej Brytanii i kolejny reprezentant Francji Maxime Nocher.

W środę udział w mistrzostwach zakończyli nasi przedstawiciele klasy Finn. Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) był trzydziesty dziewiąty, Łukasz Lesiński (YK Stali Gdynia) ukończył zmagania na pięćdziesiątej pierwszej pozycji, a osiemdziesiąty drugi był ostatecznie Andrzej Romanowski (AZS Poznań). Mistrzem świata został Węgier Zsombor Berecz, a skład podium uzupełnili złoty medalista sprzed roku Szwed Max Salminen oraz Holender Pieter-Jan Postma. Tutaj osiem państw zapewniało sobie udział w igrzyskach więc Polacy o awans jeszcze będą musieli powalczyć.

Z kolei już we wtorek swój udział w mistrzostwach świata zakończyły rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które ostatecznie zajęły osiemnaste miejsce. W tej klasie w przypadku kobiet oraz mężczyzn kwalifikację olimpijską mogło zdobyć osiem krajów więc Polki będą musiały postarać się o miejsce na igrzyskach dla kraju na innej imprezie. Z kolei do klasyfikacji w kontekście walki o imienne przepustki olimpijskie nasze dziewczyny zdobyły trzy punkty. Na podium stanęły Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka, Hiszpanki Silvia Mas Depares i Patricia Cantero Reina oraz Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Wśród mężczyzn czterdzieste siódme miejsce na koniec mistrzostw zajęli Maciej Sapiejka oraz Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Nowymi mistrzami świata zostali Francuci Kevin Peponnet i Jeremie Mion, a za nimi znaleźli się Japończycy Tetsuya Isozaki i Akira Takayanagi oraz Hiszpanie Jordi Xammar Hernandez i Nicolas Rodriguez Garcia-Paz.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Danii zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna, Radosław Furmański, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda i Jakub Rodziewicz.

Czy polscy żeglarze wywalczą kwalifikacje olimpijskie dla kraju w innych klasach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×