Za nami drugi dzień mistrzostw Polski juniorów i klas nieolimpijskich

Minął kolejny dzień mistrzostw Polski juniorów oraz klas nieolimpijskich w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Zawodnicy ścigają się w klasach Laser Radial mężczyzn, Europa, OK Dinghy i w juniorach RS:X, 29er, 420, Hobie Cat 16 oraz Laser Radial dziewcząt.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Wiktoria Lehmann i Maja Micińska na jachcie klasy 29er Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / Na zdjęciu: Wiktoria Lehmann i Maja Micińska na jachcie klasy 29er
W piątek panowały lepsze warunki pogodowe niż podczas czwartkowych wyścigów. Jak zawodnicy pojawili się na wodzie to wiatr wiał z prędkością około 14 węzłów, a w dalszej części dnia jeszcze się wzmagał. Pozwoliło to na planowe przeprowadzenie wyścigów. Medale mistrzostw Polski rozdane zostaną w sobotę. Na ten dzień każda klasa ma zaplanowane po trzy wyścigi, a start do pierwszego z nich odbyć się ma o godzinie10:30.

W windsurfingowej klasie RS:X prowadzenie utrzymał Przemysław Szybkowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który dzień rozpoczął miejscem pierwszym, a następnie przypływał trzeci oraz czwarty. Jednak po piętach depcze mu Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) i traci do niego zaledwie 0,3 punktu. Na trzeciej pozycji pozostał jego klubowy kolega Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk), ale jest już między nimi aż 9,7 punktu różnicy. Dziewczęta i chłopcy ścigali się w jednej grupie i najwyżej sklasyfikowaną dziewczyną pozostała Weronika Marciniak (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która w klasyfikacji ogólnej zajmuje jedenastą pozycję.

W klasie Laser Radial dziewcząt na prowadzeniu umocniła się zeszłoroczna triumfatorka Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która w pierwszym wyścigu zajęła miejsce trzecie, a w dwóch kolejnych była najlepsza. Drugą lokatę utrzymała Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), ale znajduje się już siedem punktów za iławianką. Kolejne cztery „oczka” dalej plasuje się Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która po piątkowych startach awansowała na trzecie miejsce.

W męskiej flocie seniorów dwie wygrane oraz miejsce trzecie zajął tego dnia Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i nadal prowadzi w ogólnej klasyfikacji. Ponownie dobrze żeglował młody Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), który rozkręcał się z wyścigu na wyścigi, zajmując miejsca czwarte, drugie oraz pierwsze i do lidera traci tylko jeden punkt. Z kolei na trzecią lokatę awansował Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), a jego strata do pierwszej dwójki wynosi kolejno cztery oraz trzy punkty. Natomiast punkt za nim znajduje się multimedalista mistrzostw Polski, świata i Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa).

ZOBACZ WIDEO Klub Fabiańskiego długo męczył się w PLA. Czerwona kartka w 18. minucie [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


- Panowały dzisiaj bardzo zmienne warunki przy szkwalistym wietrze, ale jest to charakterystyczne dla akwenu w Górkach Zachodnich i jestem zadowolony z moich wyników. Na co dzień ścigam się w klasie Laser Standard i te zawody są dla mnie dobrym treningiem. Cieszę się z tego, że są w stawce także młodzi zawodnicy, którzy już mocno naciskają na tych bardziej doświadczonych. Różnica punktowa między czołowymi zawodnikami mistrzostw Polski jest bardzo mała więc cały czas trzeba być skoncentrowanym - powiedział Tadeusz Kubiak.

- Stawka w Laserze Radialu w Polsce jest bardzo mocna. Na tych regatach jest ona także bardzo silna, tym bardziej, że na mistrzostwach startują również zawodnicy, którzy regularnie ścigają się na Laserze Standardzie. Różnice punktowe w czołówce są jednak bardzo małe więc na pewno do końca będę walczył o medal - oznajmił Marcin Rudawski.

W klasie 420 nowymi liderami zostali brązowi medaliści mistrzostw świata juniorów World Sailing Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), którzy zajęli dwa miejsca drugie oraz jedno pierwsze. Bardzo dobrze radzili sobie tego dnia Jakub Gołębiowski oraz Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko) i po dwóch wygranych oraz miejscu czwartym, wskoczyli na drugą pozycję. Z kolei z pierwszej na trzecią spadli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn). Między każdą z tych ekip jest zaledwie jeden punkt różnicy. Trzy najlepsze załogi żeńskie to Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), Gabriela Czapska i Hanna Rajchter (KS Spójnia Warszawa) oraz Amelia Linowska i Julia Chmiel (KS Baza Mrągowo).

W klasie 29er bezkonkurencyjni są nadal Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia), którzy najpierw zajęli miejsce szóste, a potem trzy razy mijali linię mety pierwsi. Drugą pozycję z aż jedenastopunktową stratą do liderów zajmują Mateusz Ksobich i Aleksander Wiszniowski (OŚ AZS Poznań/JKW Poznań). Trzy punkty za nimi znajdują się Wiktoria Lehmann i Maja Micińska (YKP Gdynia), które awansowały na pierwszą lokatę wśród dziewcząt. Dalsze pozycje zajmują Magdalena Chyła i Natalia Zdanowicz (Nauticus YC Olsztyn), Marceli Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia) oraz Aleksandra Wirzinkiewicz i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn).

W rywalizacji katamaranów razem pływały klasy Nacra 15 oraz Hobie Cat 16. Po drugim dniu zmagań pierwsza trójka pozostała bez zmian, nadal prowadzą Maja i Oskar Niemira, przed Tymoteuszem Cierzanem i Katarzyną Piernicką oraz Zuzanną Szadziul i Szymonem Cierzanem. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Między pierwszą i drugą załogą są dwa punkty różnicy, a drugi oraz trzeci duet dzieli już dwanaście punktów.

W rywalizacji klasy Europa na prowadzenie wysunął się Łukasz Włoch (KŻ Mewa Poznań), spychając na drugą pozycję Jana Pica (ŻMKS Poznań). Z kolei na trzecią przesunął się Jeremi Zimny (WKŻ Wolsztyn), a w czołówce kobiet znajdują się Ewa Pawlaczyk (JKW Poznań), Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) i Emilia Pic (ŻMKS Poznań).

Z kolei w klasie OK Dinghy kolejność pierwszej trójki nie zmieniła się i prowadzi Tomasz Gaj (SZK OK-Dinghy), który ponownie wygrał wszystkie wyścigi, a za nim plasują się Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) i Marek Bernat (KKS Warmia Olsztyn).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk. Partnerami są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Volvo Car Poland oraz Rehasport Clinic. Z kolei sponsorami są LaserPOL i Sailovnia, a patronat medialny nad imprezą ma magazyn sportów wodnych "Wślizgu".

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×