KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Przed nami Drużynowe Mistrzostwa PSKO

Rybnik czeka na najlepsze polskie zespoły w klasie Optimist. Po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego będzie można zobaczyć zmagania najlepszych młodych żeglarzy w widowiskowej formule Regat Zespołowych (tzw. Team Racing).

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty klasy Optimist Materiały prasowe / Marek Karbowski / Na zdjęciu: Jachty klasy Optimist
Zawody rozpoczną się w sobotę 6 października, a kończą w niedzielę. Rybnik czeka na najlepsze polskie zespoły w klasie Optimist. Po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego będzie można zobaczyć zmagania najlepszych młodych żeglarzy w widowiskowej formule Regat Zespołowych (tzw. Team Racing). Regaty zaczynają się w sobotę 6 października, a kończą w niedzielę.

Regaty zespołowe polegają na wyścigach dwóch drużyn na jednej trasie. W każdej drużynie występuje po czterech żeglarzy z dwóch klubów. Regaty rozgrywane są na bardzo krótkiej trasie w kształcie kwadratu, a wyścig trwa około 10 minut. W rundzie eliminacyjnej każdy zespół rozegra minimum 1 wyścig/mecz z każdą drużyną. Planowanych jest rozegranie 40 wyścigów eliminacyjnych oraz półfinały i finały.

Na starcie stanie około 10 najlepszych zespołów, wyselekcjonowanych na podstawie rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Faworytami rywalizacji są klubowe zespoły z Gdyni, Iławy, Chojnic oraz Poznania.

- W gronie tych zespołów należy upatrywać głównych pretendentów do tytułu mistrza Polski - ocenia Tomasz Figlerowicz, wiceprezydent klasy Optimist w Polsce. - W składach tych ekip pływają czołowi zawodnicy klasy, kluby te startują tez dużo częściej w regatach zespołowych niż inne, wiec przewyższają inne kluby doświadczeniem, ale też zgraniem i opanowaniem zagrywek taktycznych - dodaje.

ZOBACZ WIDEO: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z brązowym medalami!

Baza regat znajduje się w Hotelu Stodoły, a wyścigi będzie można oglądać z brzegu przy zaporze lub z zapory. Regaty organizuje Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

Partnerami regat są Miasto Rybnik oraz JSail, Optimast, Musto i Kaya Ropes - Sail Shop.

Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów regatowych, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat 15. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby. Optimist to jedna z najpopularniejszych klas regatowych na świecie, aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 130 000 łódek.

PSKO to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zrzeszające kluby i zawodników pływających w tej klasie w Polsce, organizujące cykle regat Pucharu Polski, regaty mistrzowskie oraz wyłaniające reprezentacje Polski na mistrzostwa świata i Europy.

MT Partners to organizator regat żeglarskich w całej Polsce, znany m.in. z organizacji meczowych regat Pucharu Świata Polish Match Tour, cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz mistrzostw świata klasy Optimist w 2015 roku w Dziwnowie i wielu innych regat.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×