Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Chojnice wygrywają Drużynowe Mistrzostwa Polski klasy Optimist

Najlepsze polskie kluby klasy Optimist po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego rywalizowały w widowiskowej formule regat drużynowych 4 x 4 (tzw. Team Racing). Najlepszy okazał się ChKŻ Chojnice wyprzedzając CWM Opti Gdynia i KS Spójnię Warszawa.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty klasy Optimist Materiały prasowe / Gwidon Libera / Na zdjęciu: Jachty klasy Optimist
W Rybniku zakończyły się dwudniowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w klasie Optimist. Pierwszego dnie rozegrano 2 rundy eliminacyjne "każdy z każdym", co oznaczało, że każdy zespół popłynął 12 wyścigów. Eliminacje wyłoniły 4 załogi kwalifikujące się do półfinałów. Bezkonkurencyjna była drużyna ChKŻ wygrywając wszystkie pojedynki. Za nimi zacięty bój stoczyły załogi KS Spójnia, CWM Opti i Jacht Klub Wielkopolski (JKW), kończąc eliminacje odpowiednio na miejscach od 2 do 4.

W półfinałach ChKŻ wybrał ekipę JKW i pokonał ją gładko 3:0. Natomiast w drugiej parze, po zaciętych pojedynkach, wygrała ekipa z CWM Opti 3:1 ze stołeczną Spójnią.

Mecz o 3. miejsce zakończył się zwycięstwem warszawian, natomiast w finale w pierwszym wyścigu niepokonana do tej pory ekipa z Chojnic musiała uznać wyższość ambitnie i coraz lepiej pływającej drużynie z Gdyni. Podrażnieni porażką żeglarze z ChKŻ wygrali jednak kolejne 3 wyścigi i cały finał 3:1 zdobywając upragnione złote medale mistrzostw Polski. Chojnicki Klub Żeglarski wystąpił w składzie Agnieszka Pawłowska, Rafał Pogorzelski, Jacek Kalinowski, Jeremi Szczukowski i Antoni Lipiński.

- Cieszymy się bardzo z wygranej, przyjechaliśmy po złoto po zeszłorocznej porażce w finale. Udało się zrealizować plan i nasze marzenia, mieliśmy szczęście, ale też byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Na pewno wynik i czas spędzony w Rybniku to dobry fundament przed regatami Pucharu Europy w Berlinie na które jako mistrz Polski udajemy się już za 3 tygodnie - podsumował Karol Jączkowski, trener Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

ZOBACZ WIDEO: Fabian Drzyzga o Vitalu Heynenie: Ten gościu jest z kompletnie innej bajki

Wyniki końcowe Drużynowych Mistrzostw Polski w klasie Optimist:

1. Chojnicki Klub Żeglarski
2. CWM Opti Gdynia
3. KS Spójnia Warszawa
4. Jacht Klub Wielkopolski
5. WTW Warszawa
6. CHKŻ 2
7. UKS Żeglarz Wrocław

Baza regat znajdowała się w Hotelu Stodoły, a wyścigi rozgrywane były blisko brzegu przy zaporze na Zalewie Rybnickim

Regaty zorganizował Polish Match Tour przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

Partnerami regat byli:

Miasto Rybnik
żaglownia JSail
Optimast
Musto Polska
Kaya Ropes, Sail-Shop.pl
TS Kuźnia Rybnik

Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów regatowych, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat 15. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby. Optimist to jedna z najpopularniejszych klas regatowych na świecie, aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 130 000 łódek.

PSKO to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zrzeszające kluby i zawodników pływających w tej klasie w Polsce, organizujące cykle regat Pucharu Polski, regaty mistrzowskie oraz wyłaniające Reprezentacje Polski na mistrzostwa świata i Europy.

MT Partners to organizator regat żeglarskich w całej Polsce, znany m.in. z organizacji meczowych regat Pucharu Świata Polish Match Tour, cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz mistrzostw świata w klasie Optimist w 2015 roku w Dziwnowie i wielu innych regat.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×