Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Przemysław Miarczyński zakończył sportową karierę

W czwartek 3 stycznia odbyła się Sopocka Gala Sportu, podczas której swoją sportową karierę zakończył jeden z najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, brązowy medalista olimpijski w windsurfingowej klasie RS:X Przemysław Miarczyński.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka z medalami igrzysk w Londynie w 2012 roku Materiały prasowe / Polski Związek Żeglarski / Na zdjęciu: Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka z medalami igrzysk w Londynie w 2012 roku

Czwartkowa uroczystość odbyła się w sopockim Grand Hotelu i była okazją do uhonorowania najlepszych zawodników oraz zawodników z lokalnych klubów. Jednym z najważniejszych jej punktów wieczoru było oficjalne zakończenie kariery przez brązowego medalistę igrzysk w Londynie Przemysława Miarczyńskiego.

Przemysław Miarczyński to multimedalista mistrzostw świata i Europy. Pierwsze tytuły mistrza świata zdobywał już jako junior w windsurfingowej klasie Mistral, stając na najwyższym stopniu podium w latach 1995 i 1996. Z kolei w roku 2003 reprezentant klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot został mistrzem świata w tej samej klasie podczas regat w Kadyksie. Utytułowany windsurfer ma na swoim koncie także pięć srebrnych medali MŚ (2001, 2004 - Mistral i 2007, 2010, 2014 - RS:X) oraz jeden brązowy (2006 - RS:X).

Ponadto trzy razy był mistrzem Europy (2004 - Mistral i 2007, 2012 - RS:X), raz stanął na drugim stopniu podium w klasie Mistral w 2001 roku i dwukrotnie cieszył się z brązowego medalu ME (2008, 2014). Największym sukcesem był z kolei brązowy medal igrzysk w Londynie, które były jego czwartym startem olimpijskim. Do tego wielokrotnie stawał na podium regat zaliczanych do cyklu Pucharu Świata oraz Pucharu Europy. Warto też wspomnieć, że w 2011 roku Miarczyński został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie Przemysław Miarczyński pełni funkcję trenera kadry klasy RS:X.

Wśród wyróżnionych sportowców i trenerów podczas sopockiej gali znaleźli się także przedstawiciele środowiska żeglarskiego. W klasyfikacji najlepszych sportsmenek 2018 roku drugie miejsce zajęła zawodniczka klubu UKS Navigo Sopot Anna Świtajska, a trzecie Maja Dziarnowska z ERGO Hestia SKŻ Sopot. W tej kategorii zwyciężyła lekkoatletka, sprinterka Anna Kiełbasińska. Natomiast najlepszym sportowcem minionego roku uznano pływającego w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X Pawła Tarnowskiego z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Z kolei trzecią lokatę wśród najlepszych pań w kategorii młodzieżowej zajęła jego klubowa koleżanka Aleksandra Wasiewicz.

ZOBACZ WIDEO Ronaldo ratuje Juventus i wyprzedza Piątka! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Za sportowe osiągnięcia i wieloletnią karierę sportową podziękował Miarczyńskiemu m.in. prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który w imieniu swoim i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego, przekazał sportowcowi pamiątkowy barometr. Do życzeń dołączył się także wspomniany prezes PoZŻ.

Przemysław Miarczyński nie krył wzruszenia i wspominał najważniejsze osoby, które spotkał na swojej drodze sportowej, ale także życiowej. Specjalne podziękowania skierował do swojej żony, szczególnie za jej cierpliwość. Nie pominął oczywiście rodziców, którzy zachęcali go do uprawiania tego pięknego sportu, a także trenerów, kolegów i koleżanki, działaczy sportowych.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×