KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Ostatni tydzień zgłoszeń do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019

Organizatorzy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej tylko do końca stycznia przyjmują zgłoszenia do startu w tegorocznej edycji. Rozgrywana jest ona pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty Materiały prasowe / (fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl) / Na zdjęciu: Jachty
Ze wstępnych zgłoszeń wynika, że tegoroczna edycja zgromadzi rekordową ilość startujących. Organizatorzy otrzymali 32 wstępne zgłoszenia do startu w sezonie 2019. Jednak, aby zgłoszenia były skuteczne, muszą zostać potwierdzone i opłacone do końca stycznia. Pewnymi startu w Ekstraklasie może być tylko 8 czołowych klubów z sezonu 2018, pozostali wezmą udział w organizowanych w dniach 18-19 maja eliminacjach, jeśli będą one konieczne.

- Wciąż jeszcze można się zgłosić do Ekstraklasy i powalczyć o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Po 30 stycznia nie będzie to już możliwe, chyba że nie zbierzemy 12 chętnych klubów - wyjaśnia Maciej Cylupa, organizator Ligi. - Ale wszystko wskazuje na to że chętnych będzie dużo więcej, dlatego podjęliśmy decyzje o zorganizowaniu dodatkowych regat kwalifikacyjnych dla wszystkich nowych klubów. Wierzę w to, że skompletujemy 12 najlepszych klubów do Ekstraklasy, a ci którzy nie dostaną kwalifikacji do niej, wezmą udział w regatach drugiej ligi. Jeśli chętnych będzie minimum 6 klubów, jesteśmy gotowi zorganizować dodatkowe rozgrywki drugiej ligi, oczywiście na takim samym poziomie organizacyjnym co Ekstraklasa - dodaje.

Jeśli w 2019 roku wystartuje 2. liga, system kwalifikacji i spadków będzie już stały przez kolejne sezony i każda nowa załoga od sezonu 2020 zacznie rywalizację od drugiej ligi. Najlepsze 3 lub 4 załogi z drugiej ligi awansują do Ekstraklasy a odpowiednio tyle spadnie z Ekstraklasy do drugiej ligi.

ZOBACZ WIDEO: Boruc wrócił do bramki Bournemouth. "To prezent z okazji Dnia Dziadka"

Zasady rywalizacji w lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są one przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair. Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat wynosi 6400 złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwszych pięć klubów Ligi otrzyma prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz, Majorce i Porto Cervo.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019:

13-14.07 Sopot
28-29.07 Gdynia
10-11.08 Świnoujście
24-25.08 Szczecin

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres maciek@ligazeglarska.pl

Więcej informacji, regulamin i zasady można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×