Zofia Klepacka, Radosław Furmański oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar liderami PŚ

Zofia Klepacka i Radosław Furmański zostali liderami w klasie RS:X, a Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar utrzymały prowadzenie w klasie 470 po 3. dniu Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami. Ponadto trzeci w klasie RS:X jest Paweł Tarnowski.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Radosław Furmański w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Radosław Furmański w olimpijskiej klasie RS:X
Na czwartek u wybrzeży Florydy zapowiadano wiatr dochodzący do ponad 20 węzłów, ale rzeczywistość okazała się inna i skończyło się na maksymalnie około 12 węzłach. Jednak ta pogoda i tak pozwoliła na przeprowadzenie większości zaplanowanych na ten dzień wyścigów, a w niektórych klasach umożliwiła nadrobienie straconych startów z poprzednich dni.

Bardzo dobry dzień mają za sobą nasi zawodnicy klasy RS:X Zofia Klepacka (Legia Warszawa) w pierwszym wyścigu zajęła miejsce szóste, w kolejnym była druga, a w trzecim czternasta, dzięki czemu została nową liderką, awansując z drugiej pozycji. Dwa punkty traci do niej aktualna wicemistrzyni świata, a zarazem mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Francuzka Charline Picon (miejsca 13., 3. i 2.). Z kolei cztery punkty dalej, na trzeciej lokacie, znajduje się reprezentantka Izraela Katy Spychakov (miejsca 7., 1. i 1.).

W kategorii mężczyzn również odbyły się trzy wyścigi i od wygranej dzień rozpoczął Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który w kolejnych biegach meldował się na mecie drugi i jedenasty. To pozwoliło mu awansować z pozycji piątej na pierwszą. Z kolei po miejscach szóstym, piątym oraz ósmym awans z lokaty siódmej na trzecią zanotował Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot). Drugi jest Włoch Mattia Camboni (miejsca 2., 4. i 3.). Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) zajął w czwartek miejsca piąte, czterdzieste szóste oraz trzydzieste pierwsze i przesunął się z pozycji dziesiątej na siedemnastą. Z wyścigu na wyścig rozkręcał się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i po miejscach trzydziestym pierwszym, dwudziestym drugim oraz dziesiątym awansował z lokaty dwudziestej siódmej na dwudziestą piątą.

ZOBACZ WIDEO Kubica o swoim powrocie do F1: Czuje się, jakbym debiutował raz jeszcze

Czytaj także - Ponownie zostaną przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie - Carbony 2019

W klasie 470 miejsca piąte i dwudzieste drugie zajęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), co pozwoliło im pozostać na prowadzeniu. Trzy punkty za nimi, na drugiej pozycji znajdują się brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 7. i 1.), a cztery punkty dalej plasują się trzecie w klasyfikacji Niemki Fabienne Oster i Anastasiya Winkel (miejsca 6. i 6.).

Aż trzy wyścigi odbyły się w klasie Finn i solidnie żeglował w nich ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który dzięki miejscom jedenastemu, siódmemu i ósmemu utrzymał dwunastą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na prowadzenie wysunął się wicemistrz świata i brązowy medalista mistrzostw Europy z zeszłego roku Szwed Max Salminen. Pierwszą trójkę uzupełniają Fin Tapio Nirkko (miejsca 7., 10. i 3.) i Francuz Jonathan Lobert (3., 8. i 17.).

Tym razem tylko dwa wyścigi udało się przeprowadzić w klasie 49erFX. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) najpierw były czternaste, a następnie dwudzieste drugie i w efekcie spadły z pozycji dziewiętnastej na dwudziestą pierwszą. Natomiast siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), po miejscach trzydziestym oraz dwudziestym trzecim, zamieniły pozycję dwudziestą drugą na dwudziestą szóstą. Liderkami nadal są wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech (miejsca 5. i 18.), a drugą oraz trzecią lokatę zajmują Charlotte Dobson i Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii (miejsca 1. i 5.), a także aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz (miejsce 2. i UFD-falstart).

Trzy starty zanotowały zawodniczki w klasie Laser Radial. W pierwszym wyścigu Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła dopiero miejsce pięćdziesiąte drugie, w kolejnym została złapana na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze, a w trzecim przypłynęła siedemnasta. To poskutkowało spadkiem z dziewiętnastej aż na trzydziestą czwartą. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) mijała linię mety trzydziesta szósta, czterdziesta oraz pięćdziesiąta czwarta i spadła w ogólnej klasyfikacji z lokaty trzydziestej dziewiątej na pięćdziesiątą. Prowadzenie objęła Alison Young z Wielkiej Brytanii (miejsca 14., 7. i 24.), druga jest Amerykanka Paige Railey (miejsce 2., BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze i miejsce 1.), a na trzeciej pozycji znajduje się Chinka Dongshuang Zhang (miejsca 33., 3. i 2.).

Czytaj także - Jan Tomaszewski: Dublet Krzysztofa Piątka nie zrobił na mnie wrażenia

W klasie Laser Standard od czwartku ściganie odbywało się w grupach złotej oraz srebrnej. Do tej pierwszej awansował tylko Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i zajął miejsca dziewiętnaste, czterdzieste ósme oraz szesnaste. Dzięki temu zanotował znaczny awans z pozycji czterdziestej czwartej na trzydziestą czwartą. Piąty oraz dwudziesty drugi w grupie srebrnej był natomiast Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i przesunął się z pozycji sześćdziesiątej pierwszej na pięćdziesiątą ósmą. Sześćdziesiąty ósmy jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 38. i 30.), a siedemdziesiątą trzecią lokatę zajmuje Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (miejsce 27. i 28.). Na czołowych pozycjach nie zaszły żadne zmiany, nadal prowadzi Norweg Hermann Tomasgaard, przed Samem Meechem z Nowej Zelandii i Belgiem Williamem de Smetem.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 1 lutego na godzinę 10:00 czasu miejscowego (16:00 czasu polskiego). Zawody Pucharu Świata w Miami potrwają do niedzieli 3 lutego.

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium Pucharu Świata w Miami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×