Wielki wyczyn Joanny Pajkowskiej. Ukończyła samotny rejs dookoła świata

Joanna Pajkowska zakończyła swój samotny rejs dookoła świata wokół trzech wielkich przylądków. Jest czwartym polskim żeglarzem, który dokonał tego wyczynu.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Joanna Pajkowska (z prawej) PAP / Piotr Wittman / Na zdjęciu: Joanna Pajkowska (z prawej)
W niedzielny poranek Joanna Pajkowska dotarła do portu w Plymouth. To oznaczało koniec samotnego rejsu non stop dookoła świata. Swoją wyprawę rozpoczęła 23 września 2018 roku i zakończyła ją dokładnie po 218 dniach. Jest pierwszą Polką, która bez zawijania do portu opłynęła świat trasą na wschód, wokół trzech przylądków.

Końcowy odcinek rejsu odbywał się w warunkach sztormowych. "Już nie zwalniam, ten niż z południowej Irlandii przesuwa się bardziej na północ. Nie jest źle, dużo lepiej niż było w poniedziałek. Wieje do 36 węzłów, fale nie takie wielkie" - przekazała w piątek za pośrednictwem swojej strony internetowej.

To kolejny wielki wyczyn 61-letniej kapitan Joanny Pajkowskiej, która jest również ratownikiem morskim. Przepłynęła ponad 200 tysięcy mil morskich, często w rejsach i regatach samotnych lub dwuosobowych.

W latach 1995, 1997 i 1999 startowała w renomowanych regatach Fastnet Race. Wzięła udział w wielu innych prestiżowych zawodach. Ma na swoim koncie samotne rejsy dookoła świata.

Zobacz także:
PŚ w Genui: troje Polaków w wyścigach medalowych
PŚ w Genui: Tadeusz Kubiak ponownie w pierwszej dziesiątce

ZOBACZ WIDEO: Karol Świderski to "brylancik", zdobył mistrzostwo Grecji. "Miejscowi mówią na niego Swarovski"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×