Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

W dniach 1-5 maja odbyły się w Szczecinie podwójne regaty Polish Match Tour. Rozegrano 2 imprezy, WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2. W obu triumfował Patryk Zbroja, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez 4 ostatnie imprezy!

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga Patryka Zbroi podczas regat Szczecin Match Race 2019 Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Załoga Patryka Zbroi podczas regat Szczecin Match Race 2019
Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Przez 4 dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień zawodów rozegrano na Odrze w centrum miasta.

Pierwsze regaty, to tradycyjna rozgrzewka czyli WarmUp. Z uwagi na tylko 2 dniową rywalizację regaty mają rangę Grade3, mimo że stawka zawodników przewyższała wymaganie na Grade2. Od samego początku świetnie radził sobie Patryk Zbroja, wygrywając 10 z 11 wyścigów i pewnie awansując do półfinałów. Za nim walkę o 2. miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz niespodziewanie dobrze pływający Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia 4. miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Szymon Jabłkowski, Piotr Harasimowicz, Kim Kling (SWE), Aurelien Pierroz (FRA) i Jon Eriksson (FIN), którą ostatecznie wygrał ten pierwszy gromadząc 6 punktów, tyle samo co pozostali i raptem 1 więcej niż finalnie ósmy Fin.

Czytaj także - Polacy górą podczas meczowych regat PMT Spring Cup w Rybniku

Półfinały to pewna wygrana 2-0 Zbroi z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wyszedł Whitfield wygrywając 2-1. W meczu o 3. miejsce podrażniony Sawicki nie dał szans Jabłkowskiego, a w dużym finale Zbroja, nie bez trudu, 2-1 pokonał Whitfielda, wygrywając regaty WarmUp.

To, co działo się w czasie pierwszych regat przy silnym i porywistym wietrze, było tylko przedsmakiem emocji w drugich zawodach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył 6. sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W siódmej serii wyścigów (flighcie) w wyniku kolizji Zbroi i Sawickiego zostały uszkodzone dwa maszty z czego jeden złamany. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale zawody trzeba było kontynuować już tylko na czterech jachtach.

ZOBACZ WIDEO Fotokomórka w żużlu jest potrzebna co najmniej od dwóch lat

Mimo tego, w ciągu dwóch dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów. Walka o dwa pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów stoczyła się między francuzem Pierrozem, Zbroją, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem, wzmocnionym na te regaty przez słynnego duńskiego meczowca, Joachima Aschenbrennera. Wygrał, mimo karnego punktu za stratę masztu Zbroja i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, do których awansował jeszcze Harasimowicz, pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

W niedzielę, akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennym w sile i kierunku wietrze, nie udało się dokończyć ćwierćfinałów przy stanie 1-1 w obu meczach, Harasimowicz - Borch i Sepp - Whitfield. Udało się natomiast rozegrać półfinały. Zbroja wybrał jako przeciwnika młodego francuza i był to dobry wybór, po Polacy wygrali go 2-0. W drugim Borch z Seppem po dwóch zaciętych pojedynkach nie pozbawionych błędów, stoczyli zacięty pełen emocji mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i to oni zmierzyli się ze Zbroją w finale, a Pierroz z Sepem w meczu o 3. miejsce.

Czytaj także - PŚ w Genui: 7. miejsce Tadeusza Kubiaka oraz Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina zwyciężyli również w tych regatach.

Klasyfikacje końcowe:

Szczecin Match Race, 3-5 maja, Grade 2:
1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina
2. Jeppe Rørholm Borch - Team Faraway DEN
3. Aurelien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team - FRA
4. Mati Sepp - EESTI MATCH RACE LIIT - EST
5. Matt Whitfield - Dragon Racing - GBR
6. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
7. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
8. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
9. Sylvain Escurat CVSAE - Team Pari Match - FRA
10. Kim Kling - Caprice Match Racing Team - SWE
11. Jon Eriksson - FIN
12. Bernardo Low-beer - BRA

PMT WarmUp, 1-2 maja, Grade 3:
1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina
2. Matt Whitfield - Dragon Racing
3. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
5. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
6. Kim Kling - Caprice Match Racing Team
7. Aurélien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team
8. Jon Eriksson
9. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match
10. Jeppe Rørholm Borch
11. Bernardo Low-beer
12. Michał Brzozowski

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z 5 kontynentów.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail - Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce, czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z regat prowadzona był transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail - Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D - Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.
Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na facebook i instagram.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×