KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polacy górą podczas meczowych regat PMT Spring Cup w Rybniku

Polskie załogi zajęły całe podium w przeprowadzonych w dniach 13-14 kwietnia międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
załoga HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: załoga HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski

W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4. edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.

W sobotę przy słabym i średnim wietrze oraz przenikliwym zimnie rozegrano 32 wyścigi. Dobrze radziła sobie załoga Szymona Jabłkowskiego, prowadząc w tabeli, ale tuż za nimi aż 6 załóg walczyło o kolejne 3 miejsca premiowane awansem do półfinałów. Dobrze spisywali się debiutująca w PMT załoga Danilla Krapivina z Rosji oraz młodzi Włosi pod przewodnictwem Ludovico Moriego. Niespodziewanie punkty stracili faworyci, czyli Małecki, Wosiński i wyjątkowo pechowo pływający Toby Austin Fraser z Nowej Zelandii.

Czytaj także - Polacy na starcie Pucharu Świata w Genui

W niedzielę pogoda dopisała, wyszło słońce i wiatr wzmógł się do 10-15 węzłów. Dzięki temu udało się dokończyć rundę eliminacyjną, czyli 45 wyścigów i rozpocząć półfinały oraz finały. W pierwszym półfinale Jabłkowski jako zwycięzca eliminacji wybrał Rosjan i był to dobry wybór. W pierwszym zaciętym wyścigu, Krapivin prowadził prawie do mety, jednak Jabłkowski wykorzystał jego błąd na kursie z wiatrem i wpłynął na metę jako pierwszy. W drugim wyścigu Jabłkowski przypieczętował wygraną prowadząc od startu do mety i wygrywając drugi wyścig awansował do finału.

W drugim półfinale spotkały się dwie załogi HRM Racing, czyli doświadczony, utytułowany Wosiński oraz młody, do niedawna członek załogi Jabłkowskiego, Krzysztof Małecki. W pierwszym meczu płynący z karą Wosiński mimo wysiłków nie zdołał wyprzedzić dobrze i bezbłędnie żeglujących młodszych kolegów. W drugim wyścigu, kontrolując przebieg wyścigu, załoga Wosińskiego popełniła prosty błąd wrzucając żagiel do wody, tym samym zatrzymując jacht i oddając prowadzenie Małeckiemu, który bez przeszkód wygrał ten wyścig, zapewniając swojej ekipie zakwalifikowanie się do finału.

ZOBACZ WIDEO AC Milan jest uzależniony od Piątka. "Nie ma Krzyśka Piątka, nie ma wyników"

Mecz o 3. miejsce to pewna wygrana 2-0 Wosińskiego, który powetował sobie nieudane półfinały stając na najniższym stopniu podium.

Finał to dwa dramatyczne wyścigi. W pierwszym, w okolicy boi nr 2 obie załogi w skutek silnego szkwału straciły kontrolę nad jachtami, ale lepiej z opresji wyszedł Małecki, który wyprzedził Jabłkowskiego i wygrał pierwszy wyścig. Z kolei w drugim Jabłkowski otrzymał karę i mimo przewagi nie udało mu się jej wykonać i utrzymać prowadzenia. W efekcie drugi wyścig i całe regaty wygrał Małecki!

Czytaj także - Odbyła się 1. edycja Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ

Klasyfikacja Końcowa Rybnik PMT Spring Cup 2019:

1. Krzysztof Małecki - HRMRacing Team
2. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
3. Łukasz Wosiński - HRMRacing Team
4. Danil Krapivin – CharlieCamp - ROSJA
5. Ludovico Mori - RBYS Match/Team Racing – WŁOCHY
6. Tomasz Feret - Electrum Sailing Team - SKŻ Powidz
7. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team - NIEMCY
8. Adrianna Osińska – Ada Racing - DANIA
9. Toby Austin-Fraser - Toblataxe Racing – NOWA ZELANDIA
10. Michał Brzozowski

Organizatorem regat Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Organizatorzy przeprowadzili obszerną relacje video z przebiegu regat na żywo, można ją odtworzyć na profilu fejsbookowym Polish Match Tour.

Partnerami regat są Miasto Rybnik, D.A.D - Texet Polska oraz AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×