KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Gdańska bitwa z wiatrem oraz sprzątanie świata podczas LOTOS Nord Cup

LOTOS Nord Cup Gdańsk przekroczył półmetek, a ostatnie 3 dni to bitwa żeglarzy z wiatrem. Sztormowy, najmocniejszy wiatr w tym sezonie, przekraczający nawet 30 węzłów, powiał dla najmłodszych w dzień rozpoczęcia Vector Sails Cup dla klasy Optimist.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty klasy Optimist Materiały prasowe / Bartosz Modelski / Na zdjęciu: Jachty klasy Optimist
Ze względów bezpieczeństwa w takich ekstremalnych warunkach nie mogła startować grupa Optimist B, we wtorek odbyły się tylko dwa wyścigi grupy Optimist A, czyli najstarszych zawodników tej klasy w wieku 12-14 lat. Niektórzy żeglarze, zmęczeni walką ze sztormem, rezygnowali już po starcie i wracali do portu. - Było bardzo ciężko. Strasznie znosiło, a kiedy przychodziły duże szkwały, to trzeba było wybierać wodę i najtrudniej było zbalastować łódkę - opowiadali po powrocie z pola morskiej bitwy.

Drugiego dnia wiatr, zgodnie z prognozami, nie osłabł znacząco, ale rano w Vector Sails Cup wystartowały już obie grupy Optimistów. - Przy pełnej współpracy i zaangażowaniu trenerów udało się rozegrać dwa wyścigi dla grupy B. Jednak po godzinie 13.00 wiatr wzmógł się do ponad 20 węzłów i najmłodsze dzieci odesłaliśmy na brzeg. Grupa A, czyli starsze dzieci do 15 lat, rozegrała pełne 4 wyścigi - relacjonował sędzia główny regat Tomasz Sawukinas. Dopłynięcie do mety w takich warunkach nie było łatwym zadaniem dla uczestników, ale dzieci radziły sobie naprawdę dzielnie.

Czytaj więcej - Za tydzień rusza Polska Liga Żeglarska

W czwartek, ze względu na tendencję wiatru do wzmagania się z biegiem dnia, wyścigi rozpoczęły się wcześniej, aby zdążyć rozegrać jak najwięcej startów zanim warunki staną się zbyt trudne dla najmłodszych uczestników. I udało się - grupa A rozegrała wszystkie 9 zaplanowanych wyścigów, w grupie B udało się przeprowadzić cztery.

Klasyfikację dziewcząt do lat 9-ciu w klasie OPP grupa B wygrała Emilia Paszek z KS AZS AWFIS GDAŃSK. - Mocno wiało, ale nie bałam się, bo parę razy pływałam już przy takim wietrze. I ani razu się nie wywróciłam - mówi Emilia. Po regatach w Gdańsku Emilia odwiedzi Tarnobrzeg, gdzie weźmie udział w mistrzostwa Polski do lat 9-ciu. - Mam zamiar być z przodu - zapowiada zapytana o co będzie tam walczyć.

ZOBACZ WIDEO Życie z bólem. Joanna Jóźwik: Pomyślałam, że jak przestanie, to będę niezniszczalna

Zarówno w grupie OPP A jak i ogólnej klasyfikacji dziewcząt wygrała Joanna Cymerman z UKS Barnim Goleniów, a drugie miejsce zajęła Ewa Lewandowska z KS AZS AWFIS GDAŃSK. - Mamy bardzo dobrych trenerów, ale też solidnie przepracowałyśmy zimę. To dzięki treningom i przygotowaniu do sezonu udało nam się wygrać - mówią dziewczęta. Sezon żeglarski mają rzeczywiście pracowity; Ewa ma już za sobą udany występ w mistrzostwach Europy, a Asia wybiera się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży do Sławy i tam także ma ambicję wspiąć się tam na podium. Trzymamy kciuki!

Pełne wyniki regat Vector Sails Cup w klasie Optimist znajdują się na stronie stronę www.upwind24.pl/nord-cup-2019/results.

Czytaj więcej - Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce ME!

Żeglarze dla środowiska

Ale nie tylko na pływaniu polega życie żeglarza. Po rozegranych zawodach uczestnicy brali udział w Akcji Super Sorter zorganizowanej wspólnie z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku i Urzędem Miasta Gdańska. We wtorek, podczas interaktywnego wykładu, uczestnicy regat mogli nauczyć się prawidłowych metod segregacji odpadów. Uczestnicy przez całe regaty byli także zachęcani do korzystania z naczyń wielokrotnego użytku. W środę po południu ponad setka dzieci z klasy Optimist, trenerzy, organizatorzy LOTOS Nord CUP Gdańsk i żeglarscy celebryci, uzbrojeni w worki oraz gumowe rękawiczki wyruszyli z AZS Galion, aby posprzątać plażę i las w Górkach Zachodnich. W sumie zebrano 109 dużych worków śmieci i zapełniono ogromny kontener. Najlepsi „zbieracze” otrzymali w nagrodę stalowe bidony ufundowane przez sponsorów regat firmę LOTOS oraz Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Weekend z LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019

W piątek 5 lipca poznamy zwycięzców w klasie Laser i po raz pierwszy podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 do wyścigów przystąpią zawodnicy w klasach Nautica 450, Słonka, Finn i Flying Dutchman. W sobotę i niedzielę regaty przeniosą się do Mariny Gdańsk, gdzie zawitają jachty morskie - uczestnicy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Są to zawody, w których wspólnie startują uczestnicy regat Lotos Nord CUP Gdańsk oraz zlotu Baltic Sail, a wyniki zmagań całego weekendu będą liczyć się do Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Organizatorami regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 są AZS Galion i Yacht Club Gdańsk.

Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk jest Grupa LOTOS.

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku i stronę www.nordcup.pl i stronę www.upwind24.pl/nord-cup-2019/results, gdzie na bieżąco publikowane są wyniki wyścigów.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×